| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Działka z myślą o oszczędzaniu energii

Działka z myślą o oszczędzaniu energii

Myśleć ekologicznie to nie ulegać modzie na piękny dom, ale wybierać z myślą o oszczędzaniu energii

Wybierasz działkę...

Musisz sprawdzić, czy jej położenie zapewnia dobre nasłonecznienie (zwłaszcza w zimie). Sprawdź też kierunki, z których najczęściej wieje wiatr, temperatury sezonowe, zastanów się, jak na temperaturę i siłę wiatru odczuwaną w domu będą wpływać drzewa, jeśli rosną na działce lub w sąsiedztwie. Wszystko po to, by potem wybrać jak najlepszy projekt.

- Myśleć ekologicznie to nie ulegać modzie na piękny dom, ale wybierać z myślą o oszczędzaniu energii – mówi architekt Agnieszka Czachowska. A zatem dom, który będzie magazynował ciepło słoneczne – z oknami na południe i na zachód, izolowany od północy i od wschodu.

Jeżeli chcesz mieć dom o tradycyjnym podziale funkcji wewnątrz, szukaj działki z ogrodem od strony południowej – w tym kierunku będziesz miał wyjście na taras. Inne konfiguracje wymagają szczególnego projektu domu – jeśli nadal ma być energooszczędny. Jeżeli chcesz budować w terenie pagórkowatym, najlepiej wybierz miejsce na południowej stronie wzgórza, powyżej doliny. Szukaj drzew, a jeśli masz miejsce na działce – sadź nowe. Drzewa osłaniają przed zimnym wiatrem i zawiejami śnieżnymi, a w lecie zmniejszają dobowe­ wahania temperatury dachu i elewacji. Drzewa to własna fabryka tlenu i lepszy mikroklimat.

Dom może zaburzyć lokalny świat przyrody

Jeśli zasypiemy rów, może wyschnąć staw, wokół którego skupiało się bujne życie roślin i zwierząt. Jeżeli budowa wymaga oszuszenia łąki – zaburzymy stosunki wodne w całej okolicy. Jeśli działka zostanie zabetonowana albo pokryta nieprzepuszczalnym brukiem, woda będzie spływać z naszego terenu jak z rynny. Drzewa zaczną usychać, do jednego metra w głąb ziemi zaniknie życie. Jeżeli budowa uszkodzi korzenie drzewa, to ono uschnie. Ekologicznym przykazaniem powinno być zatrzymywanie wody na działce, magazynowanie deszczówki. Warto mieć oczko wodne.

Pięcioosobowa rodzina produkuje rocznie 270 m3 ścieków. Jeśli na działce jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, lecz działa wadliwie albo szambo jest nieszczelne, ścieki zanieczyszczą wody gruntowe, a także studnię, z której rodzina czerpie wodę do picia.

Trzeba być wyczulonym na to, jak dalece ingerujemy w świat przyrody. Jeśli w lesie chcesz zrobić trawnik – skazujesz się na przegraną walkę, podobnie będzie z trawnikiem założonym pod orzechem albo dębem. Jeżeli chcesz mieć bujny ogród w lesie – licz się z tym, że wejdą do niego po pożywienie zwierzęta – jesteś na ich terenie!

Przy okazji - ludzie już wiedzą, że architektura powinna być regionalna.

Ale jeszcze nie mają świadomości, że również ogród musi być regionalny - roślinność powinna mieć miejscowy charakter. Znów kontra modzie. Jeśli zaczniemy sadzić rośliny egzotyczne, czeka nas podlewanie i walka z chwastami. Wiele roślin ozdobnych wprowadzanych do polskich ogrodów, na przykład sumak, niektóre niecierpki, klon jesionolistny, korzystając z braku naturalnych wrogów, wypiera rodzime gatunki roślin, zajmuje ich siedliska, a tym samym zaburza równowagę przyrodniczą. Czy nie lepsza jest roślinność z naszej strefy klimatycznej? Jarzębina chroni przed wrzodami, brzoza przed promieniowaniem radioaktywnym, sosny i jałowce działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. I nie trzeba ich podlewać.

***
Według badań zleconych przez Komisję Europejską tylko 15% kosztów w całkowitym cyklu życia domu to budowa, reszta to koszty jego utrzymania i rozbiórki. Musisz wybrać takie miejsce, w którym koszty od budowy do rozbiórki będą najmniejsze.

Autor: Andrzej T. Papliński

Jeżeli samorząd zawiesi postępowanie w sprawie ustalenia warunków zabudowy, nie należy rezygnować ze swoich planów. Postępowanie można wznosić, trzeba jednak wiedzieć jakie są do tego środki

Działka - w zgodzie ze światem i ze sobą

Dom na łonie przyrody jest najczęściej zanieczyszczeniem krajobrazu oraz świata przyrody. Dom...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jaki jest koszt budowy domu pasywnego?

Dlaczego dom pasywny jest droższy? O ile więcej zapłacimy za budowę domu pasywnego? Kiedy inwestycja się...

Dom energooszczędny może być również zdrowy i...

Podczas wyboru projektu domu - oraz późniejszej budowy domu - każdy inwestor musi rozwiązać ważny...

Dobór urządzeń do ogrzewania domu. Jak...

Urządzenia przeznaczone do ogrzewania domu powinny być nie tylko wydajne, tanie i proste w obsłudze. Coraz...

Co to jest elektrownia wiatrowa i gdzie można ją...

Od 16 lipca 2016 r. obowiązuje ustawa, która określa warunki i tryb lokalizacji elektrowni wiatrowych,...

Projekt nr 036 Wyróżnienie honorowe

Dariusz Sirojć, Krzysztof Szkółka, Karolina Kościelny, Oliwer Kulpa

Zużycie energii elektrycznej. Czy wiesz, co...

Jak wynika z badań ponad połowa Polaków uważa, że najwięcej energii w domu zużywa zasilanie urządzeń...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.