Jak znaleźć idealną działkę pod budowę domu? Zapytaliśmy tych, którym się udało. To musi mieć działka budowlana!

2024-04-16 12:10

Marzysz o własnym domu, ale nie wiesz, jak znaleźć idealną działkę? Zapytaliśmy doświadczonych inwestorów – naszych Czytelników – na co zwrócić uwagę, kupując działkę pod dom. Odpowiedzi nieraz zaskakują! Dowiedz się, jak dobrze wybrać działkę.

Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Jak znaleźć idealną działkę pod dom? Po pierwsze: lokalizacja i dojazd

W teorii każdy wie, że przy wyborze działki budowlanej pod dom lokalizacja jest najważniejsza. Ale co to oznacza w praktyce? Częsty błąd początkujących inwestorów to kierowanie się przy wyborze działki głównie pięknymi widokami. One są oczywiście ważne, ale – jak radzą nasi Czytelnicy – trzeba też zwracać uwagę na:

  • odległość od miejsca pracy, szkół itd.,
  • infrastrukturę w okolicy – jak daleko do najbliższego sklepu, przychodni itp.,
  • wygodę dojazdów – czy jest asfaltowa droga dojazdowa, jak często tworzą się korki,
  • sąsiedztwo.

Tę ostatnią kwestię często pomijamy, a to duży błąd! Uciążliwe sąsiedztwo potrafi latami zatruwać życie. Z jednej strony chodzi tu o obiekty w pobliżu działki takie jak ferma drobiu, warsztat samochodowy albo biegnąca w pobliżu linia kolejowa. Koniecznie trzeba zajrzeć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i sprawdzić, co w przyszłości ma powstać w pobliżu upatrzonej działki budowlanej.

Z drugiej strony sąsiedztwo oznacza także osoby mieszkające w pobliskich domach. Jeśli są nieżyczliwe czy konfliktowe, sielanka szybko zmieni się w koszmar. Warto więc porozmawiać chociaż chwilę z mieszkańcami okolicy i przekonać się, czego możemy się spodziewać.

Nasi Czytelnicy radzą też, żeby sprawdzić, gdzie w pobliżu jest najbliższy przystanek autobusowy czy kolejowy. Trzeba bowiem uwzględnić sytuację awarii samochodu. Jak wówczas dostaniemy się do pracy? Alternatywa komunikacyjna może znacząco ułatwić nam życie w sytuacji kryzysowej.

Jak dobrze wybrać działkę? Po drugie: media

Kolejna kluczowa kwestia przy wyborze działki budowlanej to media. Niby każdy wie, że działka powinna być uzbrojona, ale nie zawsze zwracamy uwagę na to, czy faktycznie jest dostęp do wszystkiego, co potrzebne, czyli wody, prądu, kanalizacji i – niekiedy – gazu. Oczywiście kanalizacja nie jest obowiązkowa dla tych, którzy planują wybudować własne szambo. Tu nasi Czytelnicy podkreślają, żeby sprawdzić też koszty wywozu szamba i śmieci w danej gminie – kto o to nie spyta, może później przeżyć niemiłą niespodziankę.

Co w sytuacji, gdy wody czy prądu na działce nie ma? Wówczas należy dowiedzieć się, kiedy media zostaną dociągnięte, bo być może np. gmina już w najbliższych miesiącach planuje rozbudowę sieci wodociągowej. Jeśli takich planów nie ma, trzeba zapytać urzędników o koszt budowy przyłącza do upatrzonej działki i możliwy termin realizacji.

Jaka działka jest najlepsza? Po trzecie: wymiary, kształt i grunt

Nasi Czytelnicy, którym udało się wybudować wymarzony dom jednorodzinny, podkreślają, że przy zakupie działki bardzo ważne jest sprawdzenie warunków gruntowych. Bez tego ryzykuje się bowiem, że budowa okaże się znacznie trudniejsza, dłuższa i droższa, niż planowaliśmy. Nieraz ładnie wyglądający kawałek gruntu okazuje się np. podmokły lub wymagający usunięcia ukrytych w ziemi pozostałości dawnych piwnic.

Bardzo ważna jest też odpowiednia wielkość działki. Nasi czytelnicy radzą, żeby pod dom wybierać grunt o powierzchni przynajmniej 7 a, co pozwoli już na postawienie budowli o wygodnym metrażu i urządzenie przydomowego ogródka. To jednak oczywiście tylko wskazówka – wymiary działki trzeba dobrać do swoich potrzeb i upatrzonego projektu domu.

Istotny jest także kształt działki budowlanej. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, jak trudno jest zmieścić sensowny dom na zbyt wąskim pasku ziemi. Nasi Czytelnicy radzą, żeby szukać działki kwadratowej lub prostokątnej, ale niezbyt wydłużonej. Warto też zwrócić uwagę na nachylenie terenu – dom na skarpie buduje się trudniej, choć nie jest to rzecz jasna niemożliwe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki? Po czwarte: kwestie prawne

Na koniec wielu naszych Czytelników, którzy zbudowali dom wspomina o kwestiach prawnych. Zajrzenie do księgi wieczystej nieruchomości to podstawowy krok, który powinno się wykonać w przypadku każdej działki. Nieraz się bowiem okazuje, że grunt ma kilku właścicieli lub inny rodzaj skomplikowanej sytuacji własnościowej, co powinno dać potencjalnemu nabywcy do myślenia.

Trzeba też pamiętać o kolejnej bardzo istotnej kwestii, jaką jest własność drogi dojazdowej. Niekiedy działka nie ma własnej drogi, tylko w ramach służebności korzysta się z drogi przebiegającej przez działkę sąsiadów. Zwykle nie jest to problem, ale w razie konfliktu z sąsiadem brak własnej drogi może stać się bardzo uciążliwy.