Odległość drzew od granicy działki. Sprawdź, jak blisko ogrodzenia możesz posadzić drzewa
Sadzenie drzew przy granicy działki, a nawet w jej granicy często bywa powodem konfliktów z sąsiadami. Aby ich uniknąć, warto dowiedzieć się, jaka odległość od granicy działki jest bezpieczna przy sadzeniu drzew.
Jak blisko granicy działki można sadzić drzewa?
Nie ma przepisowych odległości dla sadzenia drzew i krzewów przy granicy z sąsiednią działką. Mogą się one znaleźć tuż przy dzielącym je ogrodzeniu, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że z czasem mogą się rozrosnąć i spowodować uszkodzenie ogrodzenia albo uniemożliwić jego konserwację.
Dlatego lepiej jest zachować odległość od granicy działki odpowiednią dla gatunku i wielkości drzewa czy krzewu. Najlepiej sadzić w odległości większej niż promień zasięgu korony dorosłego osobnika danego gatunku.
Kiedy sąsiad może żądać usunięcia drzewa?
Przyczyną konfliktów może być przerastanie gałęzi i korzeni drzew rosnących w pobliżu granicy działki na sąsiedni grunt.
W takich sytuacjach właściciel sąsiedniej działki może zażądać od właściciela drzewa usunięcia tych gałęzi i korzeni w wyznaczonym terminie, a po jego upływie może sam je obciąć. Musi jednak uważać, aby nie okaleczyć drzewa i nie doprowadzić do jego obumarcia.
Za zniszczenie drzewa, które ma więcej niż dziesięć lat i nie jest drzewem owocowym (a więc jego wycinka wymaga zezwolenia), grozi kara, której wysokość zależy od gatunku i wielkości drzewa. Karę poniesie ten, kto drzewo zniszczył.
Z kolei właściciel działki może wejść na grunt sąsiedni, żeby usunąć zwieszających się z jego drzew gałęzie lub owoce. Jeśli w takiej sytuacji dojdzie do jakichś szkód, właściciel sąsiedniej działki może jednak żądać ich naprawienia.
Uważaj na sadzenie drzew w pobliżu ścian budynku
Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku sadzenia drzew w pobliżu ściany budynku sąsiada. Roślinność może nie tylko zacieniać jego okna, ale także powodować zawilgocenie i uszkodzenie elewacji. Wtedy sąsiad będzie miał prawo domagać się odszkodowania oraz usunięcia takiej roślinności.
Podstawa prawna: art. 149 i art. 150 Kodeksu cywilnego; art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o ochronie przyrody (t.j. DzU z 2023 r.poz. 1336, 1688)