| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Budowa domów energooszczędnych: w co warto zainwestować?

Budowa domów energooszczędnych: w co warto zainwestować?

Gdy ceny energii rosną, warto zainwestować w rozwiązania energooszczędne. Kluczem jest przede wszystkim projekt domu, którego koszty eksploatacji będą niewielkie. przeczytaj, w co najlepiej inwestować.

Dom energooszczędny - dobierz odpowiedni kształt bryły

Najmniejsza, zapewniająca komfort powierzchnia domu to podstawowe przykazanie budownictwa energooszczędnego. Ważne jest również, by stosunek przegród zewnętrznych do kubatury domu (A/V) był jak najmniejszy. Dlatego domy o zwartej bryle zbliżonej do sześcianu mają niższe zapotrzebowanie na energię od domów o bryle rozbudowanej. Im mniej narożników, tym lepiej – każde urozmaicenie bryły w postaci ryzalitu lub nastrojowego wykusza podwyższy ilość energii potrzebnej do ogrzania domu. Warto też wiedzieć, że więcej energii zużyjemy w domu parterowym niż z poddaszem użytkowym o podobnej powierzchni – jednym słowem lepiej rozbudowywać dom w górę niż na boki. Koszty ogrzewania domu obniżymy również, rezygnując z piwnicy.

Ciepło ucieka także przez dach, dlatego im mniej ma on naroży i koszy, tym dom jest bardziej oszczędny. Lepiej więc zrezygnować z reprezentacyjnego wielopołaciowego dachu na rzecz dwuspadowego lub jednospadowego. Typowym rozwiązaniem w domach energooszczędnych są dachy dwuspadowe asymetryczne. Większa połać z wbudowanymi oknami połaciowymi i kolektorami słonecznymi jest zwrócona na południe – w ten sposób dach pozyskuje darmową energię – mniejsza bez okien zazwyczaj skierowana jest na stronę północną.

Planujesz budowę? Zobacz najnowsze projekty domów energooszczędnych >>

Autor: Haas

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przeszklenia w domu energooszczędnym

W domu energooszczędnym okna służą nie tylko wprowadzeniu światła dziennego do wnętrz, lecz także są źródłem darmowej energii – wpadające przez nie promienie słoneczne nagrzewają pomieszczenie. Podstawowym warunkiem ekonomicznego wykorzystania słońca jest odpowiednie usytuowanie poszczególnych elewacji wobec stron świata i właściwe zaprojektowanie wnętrz. Elewacja o największej powierzchni przeszkleń powinna znajdować się od południa. Z tej strony najlepiej zaplanować największe pomieszczenie w domu – salon lub otwartą strefę dzienną. Elewację z mniejszymi oknami lub bez okien należy skierować na północ – z tej strony umieszczamy wejście, pomieszczenia pomocnicze i ewentualnie kuchnię.

Całkowicie przeszklony i nieogrzewany zimą ogród zimowy w domu energooszczędnym pełni funkcję przestrzeni buforowej. Oddzielając ogrzewane pomieszczenia od zimnego otoczenia, ogranicza straty ciepła przez ściany zewnętrzne i chroni przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Usytuowany od nasłonecznionej strony odegra też znaczącą rolę w pozyskiwaniu energii słonecznej – zgromadzone ciepło można wówczas wykorzystać do ogrzania sąsiadujących z nim pomieszczeń. Aby efekt był jak najlepszy, powinniśmy oddzielić ogród zimowy od ogrzewanej części domu masywną ścianą, najlepiej w ciemnym kolorze – w ciągu dnia będzie ona akumulowała ciepło, a w nocy oddawała je do pomieszczenia.

W domu energooszczędnym trzeba zadbać o detale

Szerokie okapy utrudniają lub uniemożliwiają dotarcie promieni słonecznych przez okna do wnętrza domu, a więc przeszkadzają w wykorzystaniu darmowej energii słonecznej do ogrzewania pomieszczeń oraz ich naturalnego oświetlenia. Z tego powodu należy ich unikać, szczególnie na południowej elewacji. Jednak całkowita rezygnacja z okapów prowadzi do przegrzania pomieszczeń latem – można temu zaradzić, stosując markizy stanowiące przedłużenie dachu lub tak dobierając szerokość okapu, by rzucał cień latem, zimą zaś nie przeszkadzał w dotarciu promieni słonecznych do wnętrza.

W domach energooszczędnych powinno się unikać projektowania balkonów żelbetowych, których płyta byłaby monolitycznie połączona ze stropem, gdyż wtedy pojawia się duże ryzyko powstawania mostków termicznych. Gdy taka płyta pozostaje nieocieplona, straty ciepła są tak duże jak w przypadku braku ocieplenia kilku metrów kwadratowych ściany zewnętrznej. Dlatego jeśli dom koniecznie musi mieć balkon, warto zastosować specjalne łączniki, które jednocześnie ocieplą płytę i przeniosą obciążenia, lub zdecydować się na taki jak na zdjęciu lżejszy balkon drewniany, a nawet stalowy, ale wsparty na własnej konstrukcji.

Autor: Haas

Przeczytaj dodatkowo:
Projekt nr 038 II nagroda (ex aequo)

LIPIŃSCY DOMY Biuro Projektowe Miłosz Lipiński, Ludwika Juchniewicz-Lipińska, Grzegorz Tomaszewski  

Projekt nr 016 I nagroda

Remigiusz Strzelecki, Arkadiusz Strzelecki/RAAS Architekci, Barbara Matysek – charakterystyka...

Budownictwo ekologiczne - jak wybrać działkę pod...

Szukając oszczędności i rozwiązań ekologicznych wybieramy projekt domu energooszczędnego. Co oprócz...

Rozmieszczenie i wybór okien do domu...

O rozmieszczeniu okien i ich wymiarach musisz decydować już na etapie projektowania domu energooszczędnego....

Projekt nr 030 Wyróżnienie honorowe

Bartłomiej Pyrzyk, Tomasz Walaszczyk, Krzysztof Nowotniak, Marcin Korab