| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Odkurzanie na co dzień i po remoncie. Odkurzacze dla domu, auta i warsztatu

Odkurzanie na co dzień i po remoncie. Odkurzacze dla domu, auta i warsztatu

Szukasz niezawodnego odkurzacza, który poradzi sobie z każdym brudem? Planujesz odkurzanie po remoncie, czyszczenie samochodu, sprzątanie warsztatu? Wybierz taki model, żeby pod względem siły ssącej, trwałości, liczby akcesoriów oraz dużego zakresu prac, nie miał sobie równych.

Autor: Karcher

Gdy dotychczasowy odkurzacz nie daje rady z gruzem, pyłem, włosami i paprochami wbitymi w dywan albo wciąż się zapycha, daj mu czerwoną kartkę i wymień na model o dużej sile ssania, pojemnym zbiorniku oraz wielu akcesoriach ułatwiających sprzątanie.

Wybierając sprzęt do domu nie decyduj się na pierwszy z brzegu. Weź pod uwagę, jak wiele prac może cię czekać w przyszłości. Odkurzacz przyda się do sprzątania po remontach, do porządkowania warsztatu, do współpracy z elektronarzędziami i wsysania mokrych zanieczyszczeń. Kupując standardowy odkurzacz do dywanów i podłóg możesz nim pracować zazwyczaj wewnątrz domu. Jeżeli jednak Twoje potrzeby są większe i zakres prac znacznie wybiega ponad porządki w domu to lepiej zdecydować się na odkurzacz uniwersalny i mieć w pogotowiu urządzenie, które nie boi się wielozadaniowej roboty i ekstremalnych warunków.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak wybrać dobry odkurzacz

Gdy przymierzasz się do zakupu odkurzacza, przeglądając oferty zwracaj baczną uwagę na następujące parametry i cechy:

  • Moc – dobre, uniwersalne odkurzacze mają moc w przedziale 1100-1380 W. Im jest ona wyższa tym lepiej.
  • Siła ssania – podciśnienie wytwarzane przez odkurzacz powinno mieć około 20000 Pa (200 mbar), a przepływ powietrza 2800-4020 l/min. Liczy się też możliwość samodzielnego, płynnego regulowania siły ssącej, aby móc dostosować ją do aktualnych potrzeb.
  • Pojemność zbiornika – im zbiornik większy, tym rzadziej trzeba go opróżniać. Polecamy odkurzacze z pojemnikami powyżej 8 l.
  • Długość kabla zasilającego – powinna być spora, żeby móc swobodnie oddalać się od gniazdka. Optimum to 3 m, ale najlepsze odkurzacze mają kable długości aż 4 m.
  • Długość węża ssącego – powinna mieć 1,5-2 m długości.
  • Liczba akcesoriów – im więcej szczotek i końcówek ssących tym więcej prac zdołasz wykonać. Oczywiście akcesoria można dokupować sukcesywnie, ale warto już na początek mieć dość bogaty ich zestaw.
WARTO WIEDZIEĆ

Odkurzacz dla majsterkowicza

WD 3 P Workshop to odkurzacz specjalnie zaprojektowany z myślą o majsterkowiczach. Dzielnie wchłania śmieci licznie gromadzące się w warsztacie. Co ważne, ma aktywne gniazdo do podłączania elektronarzędzi. Odsysa więc pył w trakcie szlifowania lub piłowania, dzięki czemu nie wdychasz go do płuc oraz masz później mniej do sprzątania. Warta wyróżnienia jest funkcja wydmuchu, która sprawia, że można szybko usunąć wszelkie zabrudzenia ze stołu warsztatowego. WD 3 P Workshop ma na wyposażeniu specjalną ssawkę szczelinową, polecaną do dokładnego odkurzania.

Autor: Karcher

Prace w domowym warsztacie wiążą się z dużą ilością zanieczyszczeń, które trzeba posprzątać. Na szczęście są odkurzacze specjalnie zaprojektowane z myślą o majsterkowiczach. Usuwają wszelkie pozostałości po cięciu, wierceniu, piłowaniu czy szlifowaniu

Przydatne opcje

Im lepszy odkurzacz, tym ma więcej przydatnych funkcji, których próżno szukać w modelach przeznaczonych do porządków domowych. Pomysłowym rozwiązaniem jest funkcja wydmuchu. Strumień powietrza jest wtedy wydmuchiwany przez rurę ssącą. Dzięki niemu odkurzacz zamienia się w dmuchawę do liści i pozwala zrobić porządek w ogrodzie. Mocny podmuch odblokuje też rurę, w której utkwił jakiś śmieć. Odkurzacz, którego planujesz używać w warsztacie powinien mieć gniazdo do podłączenia elektronarzędzi. Wtedy pył wytwarzany przez nie podczas cięcia lub szlifowania będzie od razu odsysany. W mądrze skonstruowanych odkurzaczach przydatne są systemy oczyszczania filtra. Po trzykrotnym naciśnięciu przycisku na obudowie strumień zwrotnego powietrza przedmuchuje filtr przywracając maszynie pełną siłę ssania.

Autor: Karcher

Dzięki przydatnej funkcji wydmuchu z łatwością usuniesz do kosza wszystkie wióry czy skrawki jakie zalegają na twoim stole warsztatowym

WARTO WIEDZIEĆ

Do sprzątania po remoncie

Uniwersalny odkurzacz WD 5 Premium Renovation marki Kärcher przystosowany jest do usuwania typowych zabrudzeń pozostałych po remoncie. Duże kawałki gruzu, trociny, wióry także są dla niego do przełknięcia. Ma bowiem dużą siłę ssania, a także dyszę, rurę i wąż średnicy aż 35 mm. Dodatkowo odkurzacz jest wyposażony w ssawkę i wąż ssący do dużych śmieci ( o długości 1.7 m i średnicy 45 mm). Ma on wygodny i niezawodny system czyszczenia filtra, który umożliwia szybkie usunięcie zalegającego pyłu i drobinek brudu z filtrów. Działa na prostej zasadzie - po trzykrotnym naciśnięciu specjalnego przycisku na obudowie silny strumień powietrza przedmuchuje filtr przywracając maszynie pełną siłę ssania. Odkurzacz WD 5 Premium Renovation jest tak skonstruowany, że gdy przyjdzie pora wymienić filtr, można to zrobić bez kontaktu z zanieczyszczeniami. Jego filtr falisty znajduje się w specjalnej kasecie, więc inaczej niż w przypadku filtra kartridżowego, podczas wymiany nie wymaga usuwania całej głowicy.

Autor: Karcher

Do sprzątania po remoncie przyda się odkurzacz o dużej sile ssącej, mocnej i trwałej konstrukcji oraz rurze średnicy 35 mm a nawet 45 mm.

Odkurzacz odsysający wodę, sadzę i pył

Przewaga odkurzaczy uniwersalnych i warsztatowych nad tańszymi modelami często polega też na tym, że zdolne są one zasysać nawet najdrobniejszy, lekki pył. Tańsze odkurzacze mogą się zniszczyć, gdy zechcesz nimi odkurzyć kominek lub wciągnąć pył pozostały po szlifowaniu gładzi gipsowej. Coraz więcej odkurzaczy ma możliwość zasysania mokrych zanieczyszczeń a nawet wody.

Wyrzynarka do drewna - jak wybrać wyrzynarkę do warsztatu?

Wyrzynarka to urządzenie, ktorym można wykonywać cięcia prostoliniowe w elementach drewnianych i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Narzędzia do drewna - jakie narzędzia stolarskie...

Narzędzia do drewna - ich zestaw powinien znaleźć się w warsztacie każdego majsterkowicza. Ponieważ nie łatwo...

Myjki ciśnieniowe. Czyszczenie elewacji, mycie...

Woda pod ciśnieniem zdolna jest usunąć różne uporczywe zabrudzenia. Dlatego tak popularne są myjki...

Frezarka górnowrzecionowa. Jaka frezarka będzie...

Frezarka to elektryczny następca dłuta. W wielu pracach wyręczy też mniej dokładną szlifierkę. Służy do...

Elektronarzędzia przydatne w czasie remontu domu...

Planujesz remont domu? Przed Tobą porządki w ogrodzie? Skompletuj odpowiednie elektronarzędzia, które...

Wiertarki dla majsterkowiczów

Wiertarki, produkowane z myślą o amatorach, są proste w użyciu, wygodne i tańsze od profesjonalnych. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT