| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Jak murować ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych? Poznaj zasady murowania

Jak murować ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych? Poznaj zasady murowania

Pustaki poryzowane o długości 38-50 cm stosuje się do budowy zewnętrznych ścian jednowarstwowych. Taki wymiar pustaka zapewnia optymalną termoizolacyjność ściany bez potrzeby dodatkowego jej ocieplania. Węższe pustaki (12-30 cm) znajdują zastosowanie w budowie pozostałych ścian konstrukcyjnych – zewnętrznych i wewnętrznych. Zobacz, jakie są zasady murowania ścian jednowarstwowych z ciepłej ceramiki.

Autor: Mariusz Bykowski , Wienerberger

Jak murować? Podstawowe informacje

Ściany jednowarstwowe buduje się z ceramicznych pustaków poryzowanych ustawianych dłuższym bokiem w poprzek ściany. Pustaków nie należy obrabiać narzędziami udarowymi. Do cięcia najlepsze są piły elektryczne.

Większość pustaków z ciepłej ceramiki przystosowana jest do łączenia na wpust i wypust, co sprawia, że muruje się je tylko na spoinę poziomą, a to ułatwia i przyspiesza pracę. Przy łączeniu na kieszeń robi się spoinę poziomą i wypełnia zaprawą pionowe wnęki między pustakami. Trzeba pamiętać o tym, by spoina nie przekraczała 12 mm.

Pustaki oraz wszystkie pozostałe elementy z ceramiki poryzowanej dostosowane są do modularnego systemu wymiarowania. Oznacza to, że wszystkie elementy łatwo do siebie dopasować bez cięcia. Moduł wysokości wynosi 25 cm, a szerokości – 12,5 cm.

Ciężkie pustaki po ustawieniu na zaprawie nie mogą być przesuwane. Zaprawa może się bowiem pod nimi zrolować, co osłabi wytrzymałość ściany zewnętrznej i wewnętrznej.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Łączenie ścian zewnętrznych z wewnętrznymi ścianami konstrukcyjnymi

Szczególnie starannie trzeba łączyć jednowarstwowe ściany zewnętrzne z wewnętrznymi ścianami konstrukcyjnymi. W drugiej warstwie ściana wewnętrzna wpuszczana jest w ścianę zewnętrzną. Dlatego w miejscu, w którym to połączenie ma wystąpić, pustak ściany zewnętrznej musi być przycięty do połowy swojej długości. Często przycięty musi też być jeden z pustaków znajdujących się po bokach. Robi się tak wówczas, gdy oś ściany wewnętrznej nie pokrywa się z osią skróconego pustaka lub gdy po prostu ściana ta jest od niego grubsza.

Między skrócony pustak a pustak ściany wewnętrznej wkładamy przycięty kawałek wełny mineralnej lub styropianu. Jest to konieczne, aby nie obniżać izolacyjności termicznej zewnętrznej ściany jednowarstwowej. Odcięty fragment bocznego pustaka ustawiamy po przeciwnej stronie ściany wewnętrznej, by uzupełnić powstałą tam lukę. Między bocznymi pustakami ściany zewnętrznej a pustakiem ściany wewnętrznej umieszcza się zaprawę.

WAŻNE

Wszelkie szczeliny i nierówności powstałe w wyniku przycinania pustaków poryzowanych należy wypełniać zaprawą ciepłochronną. Zapobiegnie to powstawaniu w tych miejscach mostków termicznych.

Murowanie naroży, murowanie otworów okiennych i drzwiowych

Aby układ wpust-wypust został zachowany także w narożach, wmurowuje się tam specjalne pustaki narożnikowe – do naroży o kącie 90° lub 45°.

Budowę domu i ścian usprawniają też gotowe belki nadprożowe oferowane przez najlepszych producentów. Ustawia się je nad otworem okiennym na poduszce z zaprawy grubości 2 cm. Powinny być oparte z każdej strony mniej więcej 9 cm na murze. Między belkami trzeba umieścić pas ocieplenia z wełny mineralnej lub styropianu, aby nadproże nie miało dużo gorszej izolacyjności termicznej niż reszta ściany.

W ścianach jednowarstwowych nadproża i wieńce muszą być ocieplone. Najlepiej obudować je ceramicznymi kształtkami z ociepleniem.

Jeśli otwór okienny jest dłuższy niż 2,7 m, trzeba zrobić tradycyjne nadproże monolityczne, belki mają bowiem długość do 3 m.

W ścianach jednowarstwowych okna i drzwi powinny być umieszczane jak najbliżej środka muru. Tak jest najlepiej ze względu na izolacyjność termiczną.

Ceramika budowalna na budowie domu: poznaj możliwości zastosowania

Ponad tysiąc lat p.n.e. wpadł komuś do ogniska kawałek gliny. W ten przypadkowy sposób...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ściana jedno-, dwu- czy trójwarstwowa? Wybieramy...

Podpowiadamy, z jakich materiałów zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz...

Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...

Klasy betonu komórkowego. Jak wpływają na dobór...

Obok izolacyjności termicznej, gęstość i wytrzymałość na ściskanie są podstawowymi parametrami...

Domy energooszczędne. Jak zbudować dom...

Ogrzewanie domu pochłania rocznie aż 70% kosztów przeznaczonych na jego użytkowanie. To daje do...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...