| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Projekt domu parterowego: 6 kluczowych zasad wyboru projektu

Projekt domu parterowego: 6 kluczowych zasad wyboru projektu

Obecnie dom parterowy nie jest już postrzegany jako uboższa wersja domu jednorodzinnego. Atutem są niższe koszty i wygoda mieszkania bez schodów. Dlatego właśnie taką popularnością cieszą się projekty domów parterowych. Jak wybrać idealny projekt domu parterowego? Przeczytaj, a nie pożałujesz swojej decyzji.

1. Dom parterowy w zgodzie z naturą

Domy parterowe cieszą się coraz większym uznaniem, urozmaicając polski krajobraz różnorodnością form i stylów architektonicznych. Są wśród nich zarówno te o architekturze wiejskich chat i domków letniskowych, jak i stylizowane na klasyczne dworki lub rozłożyste bungalowy przypominające amerykańskie przedmieścia.

Niezależnie od stylu domy parterowe doskonale wpisują się w otoczenie. Niski budynek łatwo zgrać z leśnym otoczeniem lub zielenią ogrodu. Dominują tu raczej linie poziome, dach wizualnie przyciąga dom ku dołowi. Całość odbierana jest bardziej w układzie horyzontalnym, a dom jakby w sposób organiczny jest powiązany z ziemią. Dla wielu osób skala domu wydaje się bardziej ludzka i przyjazna w odbiorze.

 

2. Elewacja domu jednorodzinnego szyta na miarę

Proporcje między ścianami a dachem w domu parterowym różnią się od tych w domu z poddaszem. Dach mocno nachylony jest niższy, dlatego na pierwszy plan wysuwają się elewacje. Elewację frontową zwykle podkreśla się wyeksponowanym wejściem – w domu parterowym najczęściej jest ono usytuowane w niszy lub podcieniu, czasami w niewysokim ganku. Uwagę na froncie będą także przykuwały okna oraz wykończenie ścian. Zarówno kształtem okien, jak i materiałem elewacyjnym można optycznie podwyższyć lub obniżyć ściany domu. Efektowny wygląd elewacji ogrodowej podkreślą duże panoramiczne przeszklenia oraz kształt i wykończenie tarasu. Urok bocznych, zwykle skromniejszych elewacji można wydobyć, dobierając materiał na ściany i cokoły.

3. Blisko ziemi, czyli zabudowa domu parterowego

Powierzchnia zabudowy domu parterowego jest znacznie większa niż domu dwukondygnacyjnego takiej samej wielkości. Z każdego pomieszczenia można zrobić wyjście do ogrodu – również z sypialni i łazienki. Niski dom to również większy oddech na działce. Nie „zagarnia” tak dużej przestrzeni wokół jak wysoki.

 

4. Strefy pośrednie dostosuj do projektu domu

Dom o zwartej bryle o planie w kształcie prostokąta ma szeroki front. Przy dobrej orientacji działki można łatwo go doświetlić, ale musi być ona szeroka. Większość pomieszczeń będzie miała okna od ulicy – dobrze więc, aby nie była ona zbyt ruchliwa. Jeśli mamy działkę narożną, warto wybrać projekt domu o planie w kształcie litery L – wtedy najłatwiej jest uzyskać osłoniętą ramionami domu prywatną część ogrodu.

 

5. Odpowiednio w dzień i w nocy

Domy parterowe cenią rodziny z małymi dziećmi, dla których schody są źródłem wielu niebezpieczeństw, i osoby starsze lub niepełnosprawne – dla nich mogą być one barierą nie do pokonania. Inną zaletą domu parterowego (co może być dodatkowym atutem przy wyborze projektu domu parterowego) jest możliwość lepszego wykorzystania powierzchni domu przez brak skośnych ścian, jakie ma część wnętrz w domu z poddaszem. Gdy nie ma skosów, nie będzie problemów z zaaranżowaniem sypialni, łazienki czy dziecięcych pokojów.

W domu z drugą kondygnacją podział wnętrza na część dzienną i nocną jest bardziej naturalny: część dzienną i gospodarczą zazwyczaj lokuje się na parterze, prywatną część z sypialniami – na wyższych kondygnacjach. Wnętrze domu parterowego również można podzielić na część dzienną i nocną, ale wtedy rodzina jest bliżej siebie. Gdy chcemy tylko chwilę porozmawiać, łatwiej jest przejść z pokoju do pokoju, niż pokonać schody. Salon i kuchnia – miejsca, gdzie spotykają się wszyscy domownicy – nie zamierają nawet wieczorem. Dla wielu osób podział na kondygnacje dzieli również rodzinę, zamknięte w pokojach „na górze” dzieci często izolują się od rodziców przebywających na parterze. W parterowym domu jednorodzinnym nie ma mowy o takich podziałach, życie rodzinne toczy się w jednym miejscu.

 

6. Dobre zaplecze domu - koniecznie uwzględnij w projekcie!

Poza strefą dzienną i nocną na jednej kondygnacji trzeba również zmieścić część gospodarczą. Pomieszczenia takie jak kotłownia, schowek, pralnia i spiżarnia są miarą nowoczesności współczesnego domu. Łatwiej odizolować je od pozostałych części domu, gdy ma on rozbudowaną bryłę, w domu o zwartej bryle oddzielenie od sypialni pomieszczenia z głośniej pracującym kotłem jest już pewnym wyzwaniem.

Autor: Projekty domów

Murator WM15 Zimorodek to propozycja dla tych, którzy chcą zbudować wygodny dom letni z możliwością korzystania przez cały rok. Wygląd i wykończenie doskonale wpisze się w klimat letniska, wsi i podmiejskiego osiedla. Projekt pochodzi z Kolekcji projektów polecanych przez Muratora.

 

Przeczytaj dodatkowo:
Koszt budowy domu jednorodzinnego. 8 domów, które...

Koszt budowy domu poniżej 200 tys. zł? Czy to możliwe? Udowadniamy, że tak. Wybraliśmy dla Ciebie projekty...

12 pytań o stan surowy: kolejność prac i...

Czas od powitania murarzy do zatknięcia wiechy mija dość szybko. Dom rośnie jak na drożdżach, aż osiągnie...

Dom Energooszczędny

Tym, którym energooszczędność kojarzy się z nieciekawym domem bez okien, mogą się mile rozczarować....

5 idealnych domów dla dużej rodziny. Wybieramy...

Funkcjonalny i przytulny dom dla 5-osobowej rodziny, który zapewni komfortową przestrzeń użytkową...

Gala wręczenia nagród w konkursie Remont Roku 2016

9 lutego na targach budowlanych BUDMA odbył się finał konkursu Remont Roku 2016. W trakcie gali wręczyliśmy...