| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Jasna podłoga z drewna, paneli lub płytek winylowych. Nowoczesne materiały na posadzkę

Jasna podłoga z drewna, paneli lub płytek winylowych. Nowoczesne materiały na posadzkę

Podłogi o jasnym kolorze są doskonałym tłem dla aranżacji w każdym stylu. Może właśnie uniwersalność bieli, rozbielonej szarości oraz écru sprawia, że są tak modne. Podpowiadamy jak wykonać jasną podłogę z drewna lub jakie jasne panele podłogowe kupić.

Jasna podłoga potrafi „rozciągnąć” przestrzeń i ją rozjaśnić. Doskonale prezentuje się zarówno w małych pomieszczeniach, takich jak łazienki lub sypialnie, jak i w najbardziej reprezentacyjnych – można nią pokryć całą strefę dzienną. Poza tym wbrew pozorom nie musi być niepraktyczna. Moda na jasne podłogi sprawiła, że ich zwolennicy mają do wyboru wiele materiałów, których formy oraz faktury gwarantują, że jasność pod stopami będzie trwała. Można je wpisać i we wnętrza nowoczesne, i tradycyjne.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wybielanie podłogi z drewna

Niekiedy zamiłowanie do jasnych podłóg ma bardzo praktyczne korzenie, na przykład potrzeba rozjaśnienia ciemnych, mało nasłonecznionych pomieszczeń przekonała Skandynawów do rozbielania drewna albo wręcz malowania go na biało. Dziś styl skandynawski ma wielu zwolenników nie tylko na Północy. „Skandynawski” efekt uzyskuje się różnymi metodami. Najbardziej tradycyjne jest rozbielanie desek podłogowych w domowych warunkach. Można w ten sposób barwić nie tylko nowo ułożone podłogi, ale także stare, nawet zrobione z niezbyt jasnego gatunku drewna, na przykład dębu. Najtrwalszą z metod jest rozjaśnianie olejem zawierającym pigmenty.

Rozjaśnianie lakierem do drewna

Ci, którzy wolą podłogi zabezpieczone lakierem, mogą się zdecydować na rozjaśnienie drewna na jeden z dwóch sposobów. Najpierw zrobić to bejcą, która zawiera jasne pigmenty, a potem nanieść lakier albo od razu pomalować podłogę lakierem wzbogaconym pigmentami. Niektórzy producenci oferują różne rodzaje lakierów, między innymi akrylowo-poliuretanowe, poliuretanowe bądź uretanowe z możliwością dobierania koloru z bogatej palety dostępnych. Wybierając sposób barwienia drewnianej podłogi, należy wziąć pod uwagę to, czy chcesz, by słoje drewna pozostały widoczne. Olej z pigmentami i bejca nie zatrą ich rysunku, ale barwiony lakier nieco ujednolici drewno.

Rozjaśnianie farbą do drewna

Dla tych, którym zależy na uzyskaniu niemal jednolitej powierzchni, najlepszym rozwiązaniem będzie farba kryjąca. Ten znany od lat sposób zabezpieczania drewnianych podłóg dziś wydaje się najbardziej kontrowersyjny, lecz ma swoich zwolenników. Z myślą o nich stworzono emalie poliuretanowe, akrylowe i epoksydowe do drewna (uwaga, można nimi malować także beton). Farby są półmatowe albo błyszczące, a łączenie bieli z różnymi bazami pozwala uzyskać wiele kolorów różniących się ćwierć- i półtonami nasycenia barwy.

Autor: Sylwester Rejmer

Lakiery do drewna różnią się stopniem połysku, ale także ilością pigmentów. Ten błyszczący zakrywa rysunek słojów...

Drewno bawione fabrycznie

Gotowe, fabrycznie barwione i zabezpieczone drewno to propozycja dla osób, które się obawiają, że końcowy efekt rozjaśniania drewna w domu okaże się inny, niż oczekiwały. Wybór jest duży – drewniane elementy lite, dwuwarstwowe (popularnie nazywane finishparkietem) lub trójwarstwowe (tak zwane panele). Drewno może być ujednolicone kolorystycznie albo mieć wyraźne usłojenie. Na rynku znajdziemy kilkadziesiąt jasnych wcieleń samego dębu. Producenci najchętniej barwią właśnie ten gatunek ze względu na jego bogate usłojenie i taniny reagujące z różnymi substancjami chemicznymi. Ale znajdziemy też rozjaśniane inne gatunki drewna, na przykład jesion czy sosnę. Drewno równomiernie zabarwione na biało, jasnoszaro lub écru będzie idealnie pasowało do nowoczesnych oszczędnych wnętrz. Deski nierównomiernie barwione bejcą – tak, by jaśniejsza barwa mieszała się z kolorem drewna – sprawdzą się i we wnętrzach nowoczesnych, i klasycznych, a postarzane, wbrew pozorom, pasują nie tylko do aranżacji tradycyjnych.

Autor: CLASSEN

Nowoczesne panele laminowane potrafią doskonale udawać drewnianą podłogę (na zdjęciu imitacja podłogi z desek bielonego dębu)

Panele laminowane

Można znaleźć podłogę z paneli udającą betonowe płyty, terakotę, kamień, drewno, metal, szkło, skórę. Imitacje bywają niezwykle udane. Panele nie tylko wyglądają jak naśladowane powierzchnie, ale także mają ich fakturę, na przykład chropawość betonu czy słoje drewna. Te przypominające taflę szkła są gładkie i urzekają niezwykłym połyskiem, który jest rezultatem hartowania strumieniem elektronów. Posadzki laminowane, podobnie jak drewniane czy ceramiczne, można dobrać do każdej aranżacji. Podstawą nowoczesnego wnętrza może być biała, lśniąca posadzka „szklana”, panele z designerskim wzorem lub imitujące beton. Są też takie laminaty, które wyglądają na „wiekowe” – można kupić panele udające kamień nadszarpnięty zębem czasu albo drewniane „deski” z wgnieceniami i wybarwieniami.

Autor: WICANDERS

Panele winylowe przypominające ceramiczną podłogę. Są mniej twarde niż ona i znacznie cieplejsze

Wykładziny, płytki i panele winylowe

W przeciwieństwie do podłóg laminowanych są przyjemne w dotyku – cieplejsze i mniej twarde. Poza tym znacznie skuteczniej tłumią odgłosy, między innymi dzięki elastycznej warstwie wierzchniej. Niektóre panele mają też lepszą izolację akustyczną. Ich spodnia warstwa jest zrobiona z podkładu korkowego albo spienionego PCW. Dzięki temu mogą tłumić dźwięki nawet o 20 dB. Niewielka grubość winylowej posadzki, najczęściej od 2 do 4 mm, pozwala ułożyć ją na starej bez zauważalnej zmiany wysokości wnętrza. Jest ona całkowicie odporna na działanie wody (jej nasiąkliwość to 0%). Poza tym elastyczny winyl nie odkształca się pod wpływem zmian temperatury, więc można go układać na ogrzewaniu podłogowym. Jest także odporny na uszkodzenia mechaniczne uderzenia i ścieranie. Posadzki winylowe nie ustępują laminowanym wzornictwem, a z reguły przewyższają je parametrami użytkowymi. Są dostępne w kilkuset wzorach, które sprostają różnym oczekiwaniom aranżacyjnym.

Przeczytaj dodatkowo:
Beton i jego rodzaje. Składniki, wytrzymałość i...

Różne rodzaje i klasy betonu dają architektom niemal nieograniczone możliwości projektowe. Ale uwaga!...

Stopnie z kompozytu. Tworzywo sztuczne jako...

Schody zewnętrzne z nietypowego materiału, jakim jest kompozyt i o industrialnym rodowodzie zostały...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Panele podłogowe imitujące naturalny kamień....

Panele podłogowe od lat cieszą się dużą popularnością. Do złudzenia przypominają naturalne materiały...

Mikrocement na ściany i podłogi. Poznaj...

Mikrocement to ultra cienka zaprawa, która może zostać użyta do wykończenia podłogi lub ściany, często...