| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Jak się buduje schody drewniane?

Jak się buduje schody drewniane?

Montaż schodów drewnianych najlepiej jest przeprowadzić jeszcze przed wykończeniem podłóg i wniesieniem mebli. Ułatwimy w ten sposób komunikację między kondygnacjami – to najlepsze rozwiązanie schodów na poddasze. Jak wygląda budowa schodów wewnętrznych drewnianych?

Jeżeli projekt budowlany przewiduje schody betonowe, zastąpienie ich drewnianymi nie sprawi problemu. Rzadziej architekt proponuje schody drewniane – zazwyczaj wtedy, gdy zaprojektował też drewniany strop. Nierzadko w dokumentacji brak ich dokładnych rysunków. Budowlańcy robią wtedy masywne schody żelbetowe, tak jak w innych domach, nie żałując zbrojenia, aby przypadkiem się nie okazało, że nie mają one niezbędnej nośności. Jasno wynika z tego, że projekt schodów żelbetowych otrzymujemy wraz z projektem domu. Nie musimy ich osobno zamawiać. Chyba że zamierzamy wprowadzić istotne zmiany.
Jeśli zechcemy wstawić schody z drewna, trzeba je zaprojektować, tak jak robią to zakłady stolarskie i sporo dużych firm sprzedających schody. Jest z tym trochę zachodu. Należy się udać do firmy z projektem domu, aby uzyskać wstępny kosztorys, lub zaprosić przedstawiciela handlowego na budowę, aby zebrał tam wymiary. Między zamówieniem a dostarczeniem schodów minie około miesiąca.
Projekt nie jest potrzebny jedynie, gdy zamawiamy schody modułowe (są produkowane według standardowego projektu opracowanego przez firmę), które składa się z powtarzalnych elementów. Łatwo je bowiem dopasować do wysokości pomieszczenia.

Autor: Mariusz Bykowski

Schody modułowe

Autor: Piotr Mastalerz

Montaż schodów drewnianych

Budowa schodów drewnianych

Poszczególne elementy takich schodów powstają w zakładach stolarskich lub halach fabrycznych. Podstawą do ich przygotowania jest szczegółowy projekt sporządzony na podstawie projektu domu. Elementy schodów gotowych dobiera się tylko do wysokości pomieszczenia, szerokości otworu w stropie i wolnej przestrzeni w klatce schodowej albo salonie. 
Zazwyczaj wraz z materiałem zamawia się też usługę montażu. Często jest to wymóg producenta i warunek przyznania gwarancji. Schody są dowożone na miejsce w kawałkach. Drewno może być surowe lub wykończone. Montaż trwa od kilku godzin do kilku dni – zależnie od tego, jaką formę i jakie gabaryty mają schody.
O ile schodów żelbetowych raczej sami nie wykonamy, to drewniane da się przynajmniej samodzielnie zmontować z elementów zakupionych w sklepie lub zakładzie stolarskim. Wymaga to pewnego doświadczenia i bogato wyposażonego warsztatu. W razie popełnienia błędu można dość prosto wprowadzić poprawki albo w ostateczności zdemontować schody i złożyć je jeszcze raz.

Drewno na schody wewnętrzne

Od rodzaju drewna zależy nie tylko wygląd naszych schodów, ale także ich trwałość. Najczęściej stopnie i inne elementy wykonuje się z rodzimych gatunków – jesionu, dębu. Buk nie jest zalecany z racji podatności na odkształcenia. Gatunki drzew iglastych też są stosowane do budowy schodów, ale jest to drewno bardziej miękkie (świerk zapewnia lepszą jakość i trwałość stopni niż sosna). Najdroższe są schody oraz okładziny schodów wykonane z egzotycznych gatunków drewna: iroko, merbau, teku, jatoby i tatajuby. Elementy z takiego surowca mają oryginalny wygląd, a także wyjątkowo dużą trwałość.
Wiele firm produkujących schody odeszło od litego drewna i zastąpiło je elementami fornirowanymi. Powstają z tak zwanych płyt stolarskich (odmiana sklejki) wykańczanych szlachetnym, naturalnym fornirem grubości 2-3 mm.
Tak przygotowane stopnie, belki i słupy są mniej podatne na wyginanie, skręcanie oraz innego rodzaju wypaczenia. Niestety, podczas ich konserwacji raczej nie wchodzi w grę szlifowanie. Producenci proponują natomiast wymianę forniru, co podobno nie jest skomplikowane. Schody z takiego drewna wcale nie są tańsze od tradycyjnych.

WARTO WIEDZIEĆ

Różne formy schodów drewnianych

Rodzaj konstrukcji wpływa na wygląd schodów drewnianych. 
Schody policzkowe. Ich trzon tworzą dwie belki policzkowe dające oparcie krawędziom stopni. Belki mają zazwyczaj grubość 6-8 cm. Mogą być proste lub o wygiętej linii. Jeśli schody mają skomplikowany kształt, konstrukcja policzkowa jest wspomagana przez dodatkowe wsporniki, na przykład słupy. Modyfikację tej konstrukcji stanowią schody policzkowo-sztycowe. Belka policzkowa znajduje się w nich tylko z jednej strony. Od strony bardziej wyeksponowanej zamiast niej jest masywna balustrada, której poręcz jest gęsto podparta przez tralki. One z kolei znajdują oparcie na krawędziach stopni. 
Schody wspornikowe. Nazywane są również siodłowymi. Ich stopnie są podtrzymywane w środkowej części przez jedną, dwie lub trzy belki nośne. W prostych schodach jednobiegowych belki są rozpięte między stropem a podłogą. Zazwyczaj jednak ich konstrukcja jest bardziej skomplikowana, zwłaszcza gdy biegów jest kilka. Wówczas konieczne są dodatkowe podpory, na przykład w postaci słupów. Stopnie mogą być też połączone ze ścianą.
Schody gotowe, zamawiane u producenta, to często schody modułowe. Są zestawiane z modułów (stopni połączonych ze wspornikami). Nie mają belek nośnych ani słupów. Moduły łączy się ze sobą śrubami wkręcanymi od spodu. Każdy moduł można podwyższyć lub obniżyć w zakresie około 3 cm. Dzięki temu łatwo dostosować wysokość schodów do wysokości pomieszczenia. Schody modułowe nie muszą być połączone ze ścianą. Łatwo więc dopasować je do każdego wnętrza.

Jak uciszyć panele podłogowe

Paneli podłogowych z reguły nie przykleja się do podłoża. Dlatego jeśli nie umieścimy pod nimi...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Remont wnętrz. Jak bezpiecznie usunąć ścianę,...

Każdy dom po jakimś czasie wymaga remontu. Czasami potrzebne są generalna przebudowa i nowy podział wnętrza,...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Zanim wykonasz wylewkę podłogową, czyli podkład pod przyszłą posadzkę z desek, paneli, płytek lub innego...

Schody gotowe. Jak je kupować?

Schody gotowe można kupić w sklepie budowlanym i samodzielnie zmontować w domu, najczęściej z modułów....

Anhydryt. Czy jest on dość wytrzymały na posadzki?

Wykonując podkład podłogowy, chcemy, aby był on jak najsolidniejszy. W końcu to na nim będzie położona...

Naprawa fugi. Renowacja spoin między płytkami...

Fugi, czyli spoiny pomiędzy płytkami ceramicznymi trzeba co jakiś czas czyścić. Mogą też porosnąć pleśnią....