| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Schody drewniane: rodzaje, budowa i montaż schodów drewnianych

Schody drewniane: rodzaje, budowa i montaż schodów drewnianych

Schody drewniane najlepiej montować jeszcze przed wykończeniem podłóg i wniesieniem mebli. Ułatwimy w ten sposób komunikację między kondygnacjami – to najlepsze rozwiązanie schodów na poddasze. Jak wygląda budowa schodów wewnętrznych drewnianych?

Jeżeli projekt budowlany przewiduje schody betonowe, zastąpienie ich drewnianymi nie sprawi problemu. Rzadziej architekt proponuje schody drewniane – zazwyczaj wtedy, gdy zaprojektował też drewniany strop. Nierzadko w dokumentacji brak ich dokładnych rysunków. Budowlańcy robią wtedy masywne schody żelbetowe, tak jak w innych domach, nie żałując zbrojenia, aby przypadkiem się nie okazało, że nie mają one niezbędnej nośności. Jasno wynika z tego, że projekt schodów żelbetowych otrzymujemy wraz z projektem domu. Nie musimy ich osobno zamawiać. Chyba że zamierzamy wprowadzić istotne zmiany.

Jeśli zechcemy wstawić schody drewniane, trzeba je zaprojektować, tak jak robią to zakłady stolarskie i sporo dużych firm sprzedających schody. Jest z tym trochę zachodu. Należy się udać do firmy z projektem domu, aby uzyskać wstępny kosztorys, lub zaprosić przedstawiciela handlowego na budowę, aby zebrał tam wymiary. Między zamówieniem a dostarczeniem schodów minie około miesiąca.

Projekt nie jest potrzebny jedynie, gdy zamawiamy schody modułowe (są produkowane według standardowego projektu opracowanego przez firmę), które składa się z powtarzalnych elementów. Łatwo je bowiem dopasować do wysokości pomieszczenia.

Autor: Mariusz Bykowski

Schody modułowe

Autor: Piotr Mastalerz

Montaż schodów drewnianych

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak się buduje schody drewniane?

Poszczególne elementy takich schodów powstają w zakładach stolarskich lub halach fabrycznych. Podstawą do ich przygotowania jest szczegółowy projekt sporządzony na podstawie projektu domu. Elementy schodów gotowych dobiera się tylko do wysokości pomieszczenia, szerokości otworu w stropie i wolnej przestrzeni w klatce schodowej albo salonie. 

Zazwyczaj wraz z materiałem zamawia się też usługę montażu. Często jest to wymóg producenta i warunek przyznania gwarancji. Schody są dowożone na miejsce w kawałkach. Drewno może być surowe lub wykończone. Montaż trwa od kilku godzin do kilku dni – zależnie od tego, jaką formę i jakie gabaryty mają schody.

O ile schodów żelbetowych raczej sami nie wykonamy, to drewniane da się przynajmniej samodzielnie zmontować z elementów zakupionych w sklepie lub zakładzie stolarskim. Wymaga to pewnego doświadczenia i bogato wyposażonego warsztatu. W razie popełnienia błędu można dość prosto wprowadzić poprawki albo w ostateczności zdemontować schody i złożyć je jeszcze raz.

Drewno na schody wewnętrzne

Od rodzaju drewna zależy nie tylko wygląd naszych schodów, ale także ich trwałość. Najczęściej stopnie i inne elementy wykonuje się z rodzimych gatunków – jesionu, dębu. Buk nie jest zalecany z racji podatności na odkształcenia. Gatunki drzew iglastych też są stosowane do budowy schodów, ale jest to drewno bardziej miękkie (świerk zapewnia lepszą jakość i trwałość stopni niż sosna). Najdroższe są schody oraz okładziny schodów wykonane z egzotycznych gatunków drewna: iroko, merbau, teku, jatoby i tatajuby. Elementy z takiego surowca mają oryginalny wygląd, a także wyjątkowo dużą trwałość.

Wiele firm produkujących schody odeszło od litego drewna i zastąpiło je elementami fornirowanymi. Powstają z tak zwanych płyt stolarskich (odmiana sklejki) wykańczanych szlachetnym, naturalnym fornirem grubości 2-3 mm.

Tak przygotowane stopnie, belki i słupy są mniej podatne na wyginanie, skręcanie oraz innego rodzaju wypaczenia. Niestety, podczas ich konserwacji raczej nie wchodzi w grę szlifowanie. Producenci proponują natomiast wymianę forniru, co podobno nie jest skomplikowane. Schody z takiego drewna wcale nie są tańsze od tradycyjnych.

WARTO WIEDZIEĆ

Różne formy schodów drewnianych

Rodzaj konstrukcji wpływa na wygląd schodów drewnianych

 • Schody policzkowe. Ich trzon tworzą dwie belki policzkowe dające oparcie krawędziom stopni. Belki mają zazwyczaj grubość 6-8 cm. Mogą być proste lub o wygiętej linii. Jeśli schody mają skomplikowany kształt, konstrukcja policzkowa jest wspomagana przez dodatkowe wsporniki, na przykład słupy. Modyfikację tej konstrukcji stanowią schody policzkowo-sztycowe. Belka policzkowa znajduje się w nich tylko z jednej strony. Od strony bardziej wyeksponowanej zamiast niej jest masywna balustrada, której poręcz jest gęsto podparta przez tralki. One z kolei znajdują oparcie na krawędziach stopni. 
 • Schody wspornikowe. Nazywane są również siodłowymi. Ich stopnie są podtrzymywane w środkowej części przez jedną, dwie lub trzy belki nośne. W prostych schodach jednobiegowych belki są rozpięte między stropem a podłogą. Zazwyczaj jednak ich konstrukcja jest bardziej skomplikowana, zwłaszcza gdy biegów jest kilka. Wówczas konieczne są dodatkowe podpory, na przykład w postaci słupów. Stopnie mogą być też połączone ze ścianą.
 • Schody gotowe, zamawiane u producenta, to często schody modułowe. Są zestawiane z modułów (stopni połączonych ze wspornikami). Nie mają belek nośnych ani słupów. Moduły łączy się ze sobą śrubami wkręcanymi od spodu. Każdy moduł można podwyższyć lub obniżyć w zakresie około 3 cm. Dzięki temu łatwo dostosować wysokość schodów do wysokości pomieszczenia. Schody modułowe nie muszą być połączone ze ścianą. Łatwo więc dopasować je do każdego wnętrza.

Na jakim etapie wykończenia domu montujemy schody drewniane?

Schody o konstrukcji betonowej robi się w trakcie budowy domu i tylko wykańcza po jej zakończeniu. Montaż schodów drewnianych przypada na moment, gdy dom został doprowadzony do stanu surowego zamkniętego i ma już dach, okna, podkłady podłogowe, czynny system ogrzewania. Wtedy, w miejscu ustalonym przez projektanta, montuje się konstrukcję schodów i instaluje ich stopnie oraz pozostałe elementy. Posadzkę układa się zazwyczaj przed zbudowaniem schodów, choć nie jest to regułą.

Autor: Piotr Mastalerz

Montaż schodów drewnianych przypada na moment, gdy dom został doprowadzony do stanu surowego zamkniętego

 

Schody drewniane: kupić, zamówić czy zrobić?

Podstawowe informacje dotyczące schodów zawiera projekt domu.

Z projektu domu odczytamy, gdzie schody będą zlokalizowane, jaki powinny mieć układ, długość, wysokość i szerokość. Dowiemy się również, jaką grubość ma strop, co także jest istotne. Musimy ponadto wiedzieć, jak gruba będzie posadzka łącznie z wszelkimi warstwami mającymi się pod nią znaleźć. Schody drewniane montuje się bowiem często po wykończeniu podłóg.

Dysponując takimi danymi, możemy udać się do sklepu lub firmy sprzedającej schody i kupić kompletny zestaw gotowy do zmontowania (samodzielnego lub przeprowadzanego przez zatrudnionych fachowców).

Pewne modele schodów, na przykład niektóre schody kręte, mogą być przywiezione w całości lub w kilku fragmentach. To znacznie skraca czas montażu.

Najpopularniejszą opcją jest jednak zamawianie drewnianych schodów u stolarza. Na podstawie projektu i w zgodzie z naszymi sugestiami przygotuje on wszystkie części, przyjedzie na miejsce i złoży je w całość. Część prac możemy zrobić sami. U stolarza zamówimy wtedy jedynie te elementy, które byłyby za trudne do wykonania dla majsterkowicza z amatorskimi narzędziami. Montaż schodów i wykończenie schodów pozostawimy sobie. Nie brak jednak inwestorów na tyle uzdolnionych, że potrafią zbudować schody samodzielnie od początku do końca.

WARTO WIEDZIEĆ

Co koniecznie musisz wiedzieć o schodach drewnianych

 1. Schody drewniane są zbudowane ze stopni, z części nośnych, na których stopnie się opierają, oraz z balustrady (niebędącej jednak ich nieodłącznym elementem).
 2. Schody drewniane mogą być proste, zabiegowe – czyli z zakrętami – lub kręte.
 3. Mogą mieć spoczniki, czyli podesty rozdzielające je na kilka oddzielnych biegów. Są one przydatne zwłaszcza w miejscu zakrętów.
 4. Stopnie mają najczęściej długość 1 m. Krótsze niż 80 cm stają się niewygodne i trudno po nich wnosić duże przedmioty.
 5. Aby zapewnić wygodę, kąt nachylenia schodów nie powinien być większy niż 30°.
 6. Najwygodniejsze są schody dwubiegowe ze spocznikiem, o stopniach wysokości około 17 cm.
 7. Schody mogą mieć stopnie pełne (stopnice z podstopnicami) lub ażurowe (tylko stopnice, bez podstopnic).
 8. Schody drewniane można kupić w standardowym zestawie przygotowanym do zmontowania lub zamówić ich wykonanie od podstaw wraz z montażem.
 9. Schody modułowe i kręte najczęściej nie są w całości z drewna. Część elementów nośnych jest z huty

Zobacz na Murator.tv: Elementy schodów drewnianych

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...

Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...

Panele podłogowe imitujące naturalny kamień....

Panele podłogowe od lat cieszą się dużą popularnością. Do złudzenia przypominają naturalne materiały...

Anhydryt. Czy jest on dość wytrzymały na posadzki?

Wykonując podkład podłogowy, chcemy, aby był on jak najsolidniejszy. W końcu to na nim będzie położona...

Układanie płytek w łazience - gruntowanie,...

Układanie płytek ceramicznych w łazience należy przeprowadzić z zastosowaniem odpowiedniego kleju do płytek....