| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Jak i kiedy kłaść gładź gipsową na ściany

Jak i kiedy kłaść gładź gipsową na ściany

Gładź gipsowa - to materiał dobrze znany i ceniony. Dzięki gładzi gipsowej uzyskanie nieskazitelnie gładkich ścian i sufitów jest prostsze, niż nam się wydaje – wystarczy tylko pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad. Radzimy jak położyć gładź gipsową.

Autor: Andrzej Szandomirski

Gładź gipsowa jest sprawdzonym sposobem na gładkie powierzchnie ścian oraz sufitów

Wykończenie wnętrz - to czas, kiedy przykładamy ogromną wagę do ich estetyki. Malując ściany, łączymy różne kolory, chętnie także stosujemy naklejki ścienne czy fototapety. Bardzo modne stało się również dekorowanie wnętrz – w tym ścian i sufitów – światłem. Wszystkie te zabiegi wymagają jednak gładkiego podłoża – w przeciwnym razie uzyskany efekt może się okazać daleki od dekoracyjnego. Sprawdzonym sposobem na gładkie powierzchnie ścian oraz sufitów jest właśnie gładź gipsowa.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak położyć gładź gipsową

Gładź gipsowa służy przede wszystkim do wyrównywania chropowatych tynków. Ponieważ nakłada się ją bardzo cienką warstwą (nie grubszą niż 3 mm), nadaje się na powierzchnie, których nierówności nie są zbyt duże. Najczęściej gładź gipsową stosuje się więc na tynkach cementowych, cementowo-wapiennych, wapiennych oraz gipsowych. Jeśli nierówności wykańczanej powierzchni są nieco większe, gładź gipsową można nakładać w kilku warstwach (każda kolejna powinna być jednak cieńsza od poprzedniej). Drugą warstwę nanosi się po wyschnięciu tej pierwszej.
Na rynku dostępne są także produkty, które nakłada się metodą „mokre na mokre”. Oznacza to, że drugą warstwę gładzi można wykonać już po mniej więcej 20 minutach od nałożenia pierwszej. Takie rozwiązanie znacznie przyspiesza tynkowanie ścian.


Kiedy gładź gipsowa zastąpi tynk

Gładź gipsowa może także zastąpić tynk – kładzie się ją bezpośrednio na mur – ale tylko wówczas, gdy podłoże jest bardzo równe i gładkie. Takie rozwiązanie sprawdzi się więc w przypadku nowo wybudowanych ścian z keramzytobetonu, równych murów wykonanych z ceramiki lub silikatów murowanych na pełną spoinę. Na suficie gładź gipsowa zastąpi tynk tylko wtedy, gdy strop jest monolityczny, wykonany na deskowaniu z płyt o dużym formacie.

Jednak na nie wszystkich równych murach możemy zastosować gładź gipsową. Trzeba wiedzieć, że mimo iż starannie wymurowana ściana z betonu komórkowego jest w miarę gładka, wykańczanie jej surowego muru gładzią gipsową będzie błędem. Beton komórkowy pod wpływem temperatury kurczy się i rozszerza – gładź mogłaby więc popękać. Ponadto budulec ten zbyt szybko absorbuje wodę z zaprawy, co również może przyczyniać się do powstawania siateczki spękań na gipsowanych powierzchniach.

WARTO WIEDZIEĆ

Kiedy nie kłaść gładzi na surowy mur

Gładzie zawdzięczają swoje zalety właściwościom gipsu. Jest on materiałem ekologicznym i nie wydziela szkodliwych substancji. Ponadto dobrze wchłania wilgoć i w razie potrzeby równie szybko oddaje ją do otoczenia. Gips łatwo się rozrabia i nakłada. Zwykle po wyschnięciu wymaga przeszlifowania.
Gładź gipsową można nanosić zarówno ręcznie, jak i maszynowo (trzeba tylko zwrócić uwagę, czy dany produkt jest przeznaczony do nakładania maszynowego).

Jaki tynk wewnętrzny wybrać na ściany jednowarstwowe w domu

Podpowiadamy, jaki tynk wewnętrzny wybrać do wykończenia ścian wewnętrznych jednowarstwowych. Czy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych...

Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych musi być...

Mikrocement na ściany i podłogi. Poznaj...

Mikrocement to ultra cienka zaprawa, która może zostać użyta do wykończenia podłogi lub ściany, często...

Jak dobrać odpowiednią grubość podkładu...

Grubość wylewki może być bardzo różna i wahać się od kilku milimetrów do kilku...

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu...

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...

Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Zanim wykonasz wylewkę podłogową, czyli podkład pod przyszłą posadzkę z desek, paneli, płytek lub innego...