Dlaczego pęka gładź? Jak uniknąć pękania i odpadania gładzi - radzą eksperci

2020-09-01 11:59

Jednym z częściej spotykanych problemów związanych z wykonywaniem gładzi jest jej spękanie. Przyczyny pękania i odpadania gładzi są dość łatwe do zdiagnozowania, a przeciwdziałanie wiąże się przede wszystkim z zachowaniem wymogów technologicznych podczas aplikacji.

Dlaczego pęka gładź
Autor: Atlas Najczęstszą przyczyną tego, że gładź popęka, są błędy technologiczne podczas jej wykonywania

Gładź to nic innego jak rodzaj tynku służącego do końcowego wykończenia (wygładzenia) powierzchni ściany lub sufitu, będącego podłożem pod wymalowania dekoracyjne lub pełniącego funkcję dekoracyjną. Podłożem pod gładź najczęściej jest tynk tradycyjny oraz suchy tynk gipsowy (płyta gipsowo-kartonowa). Na rynku spotyka się gładzie cementowe, cementowo-wapienne, wapienne, gipsowe oraz polimerowe. Ich grubość nie przekracza zwykle kilku milimetrów.

Jednym z częściej spotykanych problemów związanych z takim wykańczaniem ścian są pęknięcia gładzi.

Przyczyny pękania gładzi cementowo-wapiennych i cementowych

Jednym z częściej spotykanych problemów związanych z wykonywaniem gładzi jest jej spękanie. Przyczyny pękania i odpadania gładzi są dość łatwe do zdiagnozowania, a przeciwdziałanie wiąże się przede wszystkim z zachowaniem wymogów technologicznych podczas aplikacji. Dotyczy to zagadnień takich, jak:

  • wysezonowanie podłoża oraz jego czystość i stabilność,
  • ochrona przed przesuszeniem po aplikacji (przeciągi, zbyt wysoka temperatura).

Skoro głównym składnikiem gładzi cementowo-wapiennych (lub cementowych) jest cement, to aby uzyskała ona projektowane parametry wytrzymałościowe, gładź musi być aplikowana w warunkach gwarantujących prawidłowy przebieg procesu hydratacji. Z tym wiąże się wymóg zapewnienia przez odpowiednio długi czas wilgoci, niezbędnej do przebiegu wspomnianej reakcji. Ilość wody zarobowej jest wypadkową potrzebnej ilości wody niezbędnej do hydratacji, wymaganej przez domieszki i dodatki oraz niezbędnej do nadania konsystencji. Ze zjawiskiem wiązania i twardnienia gładzi cementowej związany jest jej skurcz. Można wyróżnić jego dwa rodzaje. Chodzi o skurcz fizyczny (powstający przy wysychaniu) oraz chemiczny – związany z procesem hydratacji. Jeżeli gładź zostanie nałożona na niezagruntowane podłoże o zbyt wysokiej chłonności, to wchłonie ono część wody potrzebnej do hydratacji. Rezultatem będzie utrata parametrów wytrzymałościowych, osłabienie i pylenie się nałożonej zaprawy oraz zwiększony skurcz. To w konsekwencji prowadzi do zarysowań i pękania.

Przeczytaj też:

Instrukcja SZPACHLOWANIA ścian. Jak dobrze nałożyć gładź >>>

Analogiczna sytuacja ma miejsce, gdy nie dotrzymano wymogów pielęgnacyjnych podczas układania gładzi (ochrona przed przesuszeniem). Gładź może pękać, gdy po jej ułożeniu pomieszczenie będzie zbyt intensywnie wietrzone. Należy też unikać nakładania gładzi w upały. Cienka warstwa gładzi może w takich okolicznościach popękać.

Dlaczego pęka gładź
Autor: Atlas Popękana gładź cementowa

Niewłaściwie przygotowane podłoże (zanieczyszczone, niestabilne, niewysezonowane) także może być przyczyną zarysowań i spękań gładzi. Nałożenie gładzi przed ustaniem zjawisk skurczowych w podłożu (lub na podłożu, które zarysowało się już po aplikacji gładzi) będzie skutkować pojawieniem się rys. Z kolei nieusunięty pył powoduje brak przyczepności gładzi do podłoża. Ta przyczepność przeciwstawia się naprężeniom pochodzącym od skurczu hydratacyjnego. Gdy jej brak, dochodzi do powstania rysy.

Wykończenie ścian - gładź szpachlowa

Dlaczego pęka gładź polimerowa

Gładzie polimerowe to produkty gotowe do użycia, jednak większość producentów dopuszcza dolanie niewielkiej ilości (1-2 proc.) wody, w zależności od sposobu aplikacji. Jeśli dolejemy więcej wody, niż dopuszcza producent, może być to źródłem problemów. Efektem będzie nadmierny skurcz, skutkujący występowaniem pęknięć. Ponadto takie działanie obniży parametry wytrzymałościowe. Gładź może mieć niższą przyczepność do podłoża, będzie również bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne.

Przeczytaj też:

Jak uniknąć BŁĘDÓW podczas malowania: radzi ekspert od farb >>>

Kolejną przyczyną spękań gładzi polimerowych jest przekraczanie dopuszczalnej grubości dla danego produktu. Nałożenie zbyt grubej warstwy gładzi zaburza proces wiązania polimerów, co w efekcie również prowadzi do powstawania spękań. Gładzie polimerowe to zwykle produkty typu finisz. Nie nadają się do równania ścian, czy uzupełnienia ubytków w tynku.

Przeczytaj też:

Gładź bezpyłowa: dlaczego warto ją wybrać >>>

Nasi Partnerzy polecają