| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Co lepiej wyciszy podłogę: pianka pod panele, tektura falista czy korek?
Izolacja aukustyczna paneli podłogowych

Co lepiej wyciszy podłogę: pianka pod panele, tektura falista czy korek?

Pianka pod panele to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o izolację akustyczą podłogi pływającej. Nic dziwnego - jest tania, ale i niezbyt skuteczna. Aby panele podłogowe nie stukały, lepiej użyć innych materiałów. Jakich?

Dlaczego w przypadku podłogi pływającej tak ważna jest izolacja akustyczna?

Podłogi pływające nigdy nie będą idealnie wytłumione (szczególnie cienkie panele podłogowe 7-milimetrowe łatwo przenoszą dźwięki), ponieważ między podkładem a nimi zawsze pozostaje wolne miejsce wypełnione powietrzem, co zmniejsza absorpcję dźwięku. Dlatego trzeba się postarać o jak najlepszą izolację akustyczną.

Właściwości izolacji akustycznej zależą od porowatości i grubości materiału. Najsłabiej tłumią więc hałas podkłady najcieńsze i najgładsze.

Tektura falista

Tektura falista jest najtańsza i zazwyczaj oferowana w rolkach o szerokości 1 m o różnych długościach. Nie tylko słabo izoluje akustycznie, ale ze względu na małą grubość wymaga też bardzo równego podłoża. Zaletą tektury jest natomiast dobre przewodzenie ciepła, dzięki czemu dobrze spisuje się na ogrzewaniu podłogowym.

Pianka pod panele

Mało skuteczna jako izolacja akustyczna jest również najbardziej popularna pianka pod panele polietylenowa. Jest cienka (zazwyczaj ma 2 lub 3 mm), więc ze względu na naprężenia i pracę podłogi po pewnym czasie niszczy się. Pianka słabo tłumi dźwięki i przewodzi ciepło. Jednak jest tania.

Płyty ekologiczne

Płyty ekologiczne (ekopłyty) mają o wiele lepsze parametry w zakresie izolacji akustycznej. Są sprzedawane w paczkach, mają zazwyczaj zielony lub brązowy kolor i grubość 5-7 mm. Dobrze niwelują nierówności podłoża. Ponieważ są produkowane z rozdrobnionego i sprasowanego drewna, są porowate. Dzięki temu tworządobrą izolację akustyczną oraz termiczną Przy układaniu płyty mogą się kruszyć i pylić, co szkodzi alergikom. Zmniejszają poziom hałasu o 18-20 dB.

Korek

Stukanie paneli podłogowych bardzo dobrze tłumi korek. Niestety, jest cienki (maty mają zazwyczaj grubość około 2 mm), dlatego powinien być układany na równych podłożach. Słabo niweluje ich nierówności, a na dodatek po pewnym czasie pod wpływem naprężeń posadzki nad nim będzie się tych nierównych podłożach kruszyć. Jest dość drogi, ale absolutnie naturalny. Zmniejsza poziom hałasu o około 20 dB.

Podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS)

Oferowane w postaci płyt podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) mają dobre właściwości izolacyjne. Nie są tak ekologiczne jak korek i ekopłyty. Mogą mieć różną grubość – od 3 do 7 mm. Dobrze izolują akustycznie i termicznie. Redukują hałas o mniej więcej 20 dB. Ze względu na elastyczność i sporą grubość dobrze też wyrównują podłoża (niwelują nierówności do 4,5 mm).

Schody w domu – rodzaje konstrukcji schodów żelbetowych

Schody żelbetowe chętnie stosuje się w budownictwie jednorodzinnym, ponieważ są tanie, trwałe i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Stopnice i balustrady ze stali. Schody stalowe...

Schody stalowe są wciąż w modzie. Ich lekkie konstrukcje pasują do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz. Poznaj...

Anhydryt. Czy jest on dość wytrzymały na posadzki?

Wykonując podkład podłogowy, chcemy, aby był on jak najsolidniejszy. W końcu to na nim będzie położona...

Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Zanim wykonasz wylewkę podłogową, czyli podkład pod przyszłą posadzkę z desek, paneli, płytek lub innego...

Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz...

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu...

Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...