| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » Wykańczanie poddasza użytkowego. Okładzina z płyt g-k

Wykańczanie poddasza użytkowego. Okładzina z płyt g-k

Większość inwestorów wybiera do wykańczania poddasza użytkowego płyty. Skosy połaci dachowych i ścianki kolankowe najczęściej okłada się płytami g-k. Są lekkie i szybko się je montuje, a ich gładką powierzchnię łatwo później pokryć farbą.

Autor: RIGIPS

Wszystkie spoiny i łebki wkrętów trzeba dwukrotnie zaszpachlować, a następnie wykończyć gładzią. Na połączeniu z tynkowanymi ścianami będzie spoina ślizgowa. Taśma poślizgowa, która chroni styk podczas prac, będzie odcięta po przeszlifowaniu gładzi. Po pierwszym malowaniu okładziny połączenie ślizgowe będzie wypełnione elastyczną masą akrylową

Ruszt nośny

Wykonuje się go zarówno na skosach poddasza, jak i pod jętkami jako stelaż sufitu podwieszanego. Metalowe profile typu CD (sufitowe) rozmieszcza się prostopadle do krokwi i jętek. Do więźby są zamocowane za pośrednictwem łączników – wieszaków lub uchwytów typu ES. Zapewniają one pośrednie (elastyczne) mocowanie. Dzięki temu okładzina jest odporna na odkształcenia drewnianej konstrukcji. Sztywne mocowanie okładziny do więźby narażałoby płyty i spoiny między nimi na pękanie. Taki montaż jest możliwy tylko wtedy, gdy poddasze wykańcza się twardymi płytami gipsowo-włóknowymi. Poza profilami typu CD w niektórych systemach suchej zabudowy używa się również obwodowych profili typu UD przykręcanych na ścianie szczytowej oraz giętych profili elastycznych pod skosem. Jeżeli wybierasz montaż na wieszakach, trzeba je przykręcić do boków krokwi lub jętek, zanim zacznie się układać ocieplenie z wełny mineralnej. Uchwyty typu ES mocuje się do czoła belek drewnianych, zatem robi się to już po ułożeniu międzykrokwiowej warstwy termoizolacji. Na wieszakach profile montuje się przez zakliknięcie. Uchwyty typu ES mają parę wąsów. Do każdego z nich przykręca się profil z obu stron.

Okładzina z płyt g-k

Płyty przykręca się do rusztu w taki sposób, żeby ich dłuższe krawędzie były ułożone równolegle do krokwi. Zmniejsza to liczbę łączeń poprzecznych do skosu, które są najbardziej narażone na pękanie. Gdy na wysokich skosach da się uniknąć łączeń poprzecznych, należy pamiętać, że w sąsiednich pasach nie mogą tworzyć linii ciągłej – płyty układa się na mijankę. Jeżeli w jednym rzędzie pełna płyta jest zamocowana na dole skosu, a dosztukowany fragment wyżej, w drugim rzędzie płyty muszą być ułożone w odwrotnej kolejności. Newralgicznym miejscem są okolice wnęk okiennych. Gdy trzeba tam łączyć płyty, spoiny nie powinny być przedłużeniem linii ościeża. Najlepiej, żeby łączenia wypadały mniej więcej w połowie krawędzi otworu.

Spoinowanie płyt g-k

Spoiny między płytami należy uzupełnić zaprawą szpachlową i dodatkowo wzmocnić taśmą zbrojącą z włókna szklanego lub papierową. Większość płyt ma fazowane krawędzie, dzięki czemu warstwę zbrojoną można zmieścić w zagłębieniu i na powierzchni okładziny nie powstaje wybrzuszenie. Zazwyczaj fazowane są krawędzie dłuższe, ale niekiedy wszystkie cztery. Jeśli docina się płyty, to prostą krawędź przed montażem należy zeszlifować pod kątem, aby móc poprawnie wykończyć styk. Wypukłe naroża wnęki okiennej wykańcza się taśmą zbrojącą zatopioną w zaprawie. Jednak gdy chcesz wykańczać styk płyt, które są okładziną mocowaną do inaczej pracujących elementów konstrukcyjnych – na przykład styk skosu z sufitem podwieszanym albo styk skosu ze ścianką kolankową lub ścianą szczytową – musisz użyć specjalnych profili obwodowych albo zrobić połączenie ślizgowe. Połączenie ślizgowe wymaga elastycznego wykończenia odpowiednią dla systemu masą, na przykład uszczelniaczem akrylowym. Jeśli płyty mocuje się z zastosowaniem profili obwodowych, połączenia płaszczyzn skosu oraz ścian są sztywne i podczas wykańczania okładziny szpachluje się je i zbroi tak jak spoiny między płytami.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jakie akcesoria do okien dachowych warto kupić?

Akcesoria do okien dachowych powinny łączyć w sobie cechy funkcjonalne i użytkowe z atrakcyjną formą...

Adaptacja poddasza. Przygotowanie do ocieplania...

Adaptacji poddasza nie wolno przeprowadzić "z marszu". Powinno to być po pierwsze dobrze przemyślane, a po...

Dlaczego oryginalne rolety i markizy to trafny...

Oryginalne rolety i markizy zapewnią uczucie optymalnego komfortu użytkowania poddasza. Na rynku istnieje...

Luksusowe okna połaciowe. Sprawdź parametry i...

Poddasze może być nieużytkowe, użytkowe lub naprawdę wystrzałowe. Jeżeli chcemy mieć pod dachem salon bis,...

Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co...

Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśniamy w nim, jakie są...

Remont poddasza - co powinieneś wiedzieć przed...

Strych przerobiony na poddasze użytkowe to miejsce na sypialnie, pokoje dziecięce, pokój...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.