| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » Poddasze użytkowe. Ściany szczytowe

Poddasze użytkowe. Ściany szczytowe

Ściany zewnętrzne na poddaszu użytkowym lub nieużytkowym są poddawane mniejszym obciążeniom ściskającym, nie dźwigają bowiem ani stropu, ani ścian wyższych kondygnacji. Ściany szczytowe muszą za to radzić sobie z siłami poziomymi, które oddziałują na nie w wyniku nacisku konstrukcji dachu oraz parcia i ssania wiatru. Zobacz, jak się je buduje z betonu komórkowego, silikatów lub ceramiki poryzowanej.

Ściany szczytowe

Ściany jednowarstwowe, które zawsze mają grubość powyżej 40 cm, są wystarczająco sztywne, żeby same poradziły sobie z obciążeniami bocznymi. Jednak te warstwowe, w których mur konstrukcyjny ma zazwyczaj nie więcej niż 24-25 cm, przeznaczone do ocieplenia, są cienkie i wiotkie. Ze względu na dość znaczną wysokość – kalenica często znajduje się 5-6 m nad ostatnim stropem – są narażone na zachwianie równowagi. Dlatego w ścianach szczytowych projektuje się ramy wzmacniające. Ich podstawowym elementem jest wieniec połączony z wieńcem ścian kolankowych. Oprócz niego są też potrzebne powiązane z nim słupy.

Wzmocnienie ścian

W ścianach bez otworów są to często niskie słupki o wysokości takiej jak w ścianach kolankowych, rozstawione w narożnikach i co 2-4 m na długości ściany, a dodatkowo jeden wysoki, sięgający kalenicy. W ścianach z otworami często filary usztywniające umieszcza się wzdłuż pionowych ościeży okiennych, łącząc je z nadprożami. To bardzo sztywna rama, ale trzeba pamiętać o starannym ociepleniu takich zimnych ościeży. Można też wykonywać usztywnienia schodkowe, schodzące od linii nadproży bezpośrednio do wieńca ścian kolankowych. Rozwiązań jest wiele, dobiera się je zawsze indywidualnie. Jeśli w ścianach nie przewidziano wzmocnień, zaleca się przynajmniej podpieranie ściany na czas budowy ukośnymi stemplami.

Zwieńczenie ściany szczytowej

W murach, które będą z zewnątrz ocieplane, można pozostawić na skosach „schodki” z bloczków bądź pustaków, bez docinania ich do jednej linii, a brakujące fragmenty uzupełnić betonem z wieńca. Tak często się wznosi ściany z silikatów, które są twarde i ciężkie w obróbce. W ścianach jednowarstwowych takie rozwiązanie nie jest możliwe, bo na styku z dachem powstałby duży mostek termiczny. Elementy murowe należy dociąć pod odpowiednim kątem. Najłatwiej tnie się bloczki z betonu komórkowego, bo mają jednorodną strukturę i po przycięciu ich powierzchnia jest gładka. Pustaki ceramiczne z powodu swoich drążeń są dość kruche, a ich cienkie ścianki wewnętrzne łatwo po przycięciu uszkodzić, dlatego podczas ustawiania i poziomowania elementów trzeba się z nimi obchodzić ostrożnie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej T. Papliński

Budując ściany dwuwarstwowe, najczęściej wybiera się pustaki grubości 25 cm. Aby nie tracić ciepła z poddasza, trzeba zadbać o poprawne połączenie i zaizolowanie styku ścian z konstrukcją dachu

Ściana szczytowa z oknem

Najbardziej narażone na uszkodzenia są ściany osłabione otworami okiennymi. Aby zminimalizować ryzyko pękania muru na wysokości nadproża, należy unikać tam długiej linii spoin poziomych. Dlatego nadproże powinno być wbudowane tak, aby jego górna i dolna krawędź nie pokrywały się z dochodzącymi do niego poziomymi spoinami muru. Jeśli nad wszystkimi otworami jest jedno długie nadproże, to zazwyczaj łączy się je z wieńcem. Wymierzając wysokość ściany szczytowej, trzeba pamiętać, że nie mogą się na niej opierać krokwie. Pod wpływem zmian wilgotności drewno silnie pracuje i pod krokwią musi być luz. Szczelina, która tam powstaje, powinna mieć taką szerokość, aby dało się umieścić w niej kilkucentymetrowe ocieplenie. Dobrym rozwiązaniem jest rozmieszczenie krokwi tak, aby żadna nie znajdowała się nad ścianą szczytową. To daje możliwość prawidłowego docieplenia styku ściany z dachem.

Autor: Andrzej T. Papliński

Mają dużą wytrzymałość na ściskanie, więc mury nie muszą być grubsze – wystarczy 18 cm grubości. Jednak na poddaszu działają na nie siły ukośne i poziome, dlatego wymagają żelbetowych wzmocnień

WARTO WIEDZIEĆ

Wieniec w ścianie szczytowej

W ścianach szczytowych wieniec jest zalecany, ale nie zawsze konieczny. W tych najgrubszych jednowarstwowych, z pustaków lub bloczków o szerokości powyżej 40 cm, nie trzeba go robić. W większości wypadków jednak robi się wieniec na ścianie szczytowej. Może mieć on różną budowę. Zazwyczaj biegnie ukośnie wzdłuż szczytów. Jeśli bloczki albo pustaki są docięte ukośnie, ma przekrój prostokątny. W ścianach murowanych schodkowo, w których nie przycina się elementów, beton wypełnia także brakujące przestrzenie muru. Innym sposobem jest wykonanie wieńca na tej samej wysokości co w ściankach kolankowych. Spina on wszystkie ściany, tworząc sztywny ruszt ze słupkami żelbetowymi. Wieniec może też być połączony z nadprożami nad otworami okiennymi. Specyficznym przypadkiem jest przerwanie linii wieńca, na przykład przez kolankowe okno dachowe albo duże przeszklenie w ścianie szczytowej. Wieniec należy wówczas wykonać w postaci łamanej, okalając nim planowany otwór z zachowaniem ciągłości zbrojenia.

Przeczytaj dodatkowo:
Kuchnia na poddaszu - jak urządzić jasną kuchnię...

Wielu miłośników skosów dachowych i klimatycznej drewnianej więźby zastanawia się, jak urządzić...

Łazienka na poddaszu. Projekty łazienek,...

Łazienka na poddaszu musi być wygodna. Niestety bywa, że gotowe projekty łazienek nie spełniają naszych...

Zastosowanie dużych okien balkonowych na poddaszu

Poznaj poddasze z nowoczesnymi oknami balkonowymi, które przybliżają świat zewnętrzny do Twojego domu....

Wybieramy okna połaciowe. Na co warto zwrócić...

Wybór okien dachowych rozważa każdy inwestor, planujący budowę domu z dachem skośnym lub jego remont....

Ocieplenie domu pianą natryskową. Właściwa...

Jak prawidłowo ocieplić dom? Przede wszystkim należy wybrać właściwy materiał izolacyjny i fachowych...