| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » Energooszczędne poddasze

Energooszczędne poddasze

Coraz częściej buduje się domy z poddaszem mieszkalnym, gdzie najczęściej planuje się sypialnie i pokoje dziecięce. Wybór odpowiednich okien dachowych, ocieplenia oraz materiałów wykończeniowych będzie wpływał na komfort życia domowników i koszty ogrzewania pomieszczeń pod skosami

Autor: FAKRO

Nowoczesne okno dachowe nie tylko wpuszcza światło do pomieszczeń pod skosami – to również strażnik ciepła na poddaszu

Energooszczędne okna

Współczesne okna połaciowe funkcjonalnością, estetyką ani parametrami technicznymi nie odbiegają od okien elewacyjnych. Ich wysokie parametry techniczne dają architektom większe pole manewru. Podobnie więc jak na elewacjach pionowych, również na dachu planują oni duże przeszklenia składające się z zestawu kilku okien zamontowanych obok siebie. Przestrzeń na poddaszu staje się wówczas bardziej atrakcyjna i optycznie większa, a wraz ze światłem naturalnym okna dostarczają również darmową energię słoneczną. Jest to możliwe, ponieważ okna połaciowe nie są już newralgicznym miejscem, przez które ucieka najwięcej ciepła.
Producenci okien dachowych znają przepis na dobre przeszklenia w dachu. Wystarczy solidna rama z materiału wysokiej jakości, ciepła szyba i niezawodne uszczelki, aby sprostać wymaganiom nawet najbardziej restrykcyjnych norm i najwybredniejszych inwestorów. Ramy energooszczędnych okien połaciowych są zazwyczaj szersze niż standardowe. Wykonuje się je z profili drewnianych, najczęściej z klejonki sosnowej impregnowanej ciśnieniowo, wykończonej lakierem akrylowym albo z PCW (profile trójkomorowe). Energooszczędne okna wyposażone są z reguły w trójszybowy pakiet połączony ciepłą ramką dystansową. Taka szyba charakteryzuje się izolacyjnością cieplną na poziomie U=0,5 W/(m2·K). Najcieplejsze szyby zbudowane są aż z czterech tafli szkła hartowanego typu Thermofloat o grubości 4 mm każda.

Dobra izolacja połaci

Największe powierzchnie na poddaszu mieszkalnym to zazwyczaj skosy, dlatego muszą być one skutecznie zaizolowane, aby nie uciekało przez nie ciepło. Specjalistą w tej dziedzinie jest od lat wełna mineralna – z roku na rok ma coraz lepsze parametry i jest coraz bardziej ekologiczna. Wełnę mineralną produkuje się z włókien szklanych. Najlepsza wełna wytwarzana jest z naturalnych składników w dużej mierze pochodzących z surowców wtórnych, na przykład z przecinki w trakcie czyszczenia lasów albo z recyklingu. Nie zawiera ona trujących substancji takich jak fenol, formaldehyd czy akryl. Jest mało pyląca i szorstka, a przy tym łatwo się ją docina i montuje. Sprzedawana jest w postaci miękkich mat zwiniętych w poręczną rolkę albo płyt. Płyty mają różną twardość w zależności od miejsca, w którym zostaną ułożone. Do ocieplenia poddasza używa się mat lub miękkich płyt, które dają się łatwo wpasować pomiędzy elementy konstrukcyjne dachu. Dobra wełna mineralna ma wysoką izolacyjność termiczną i jest niepalna, a ponadto skutecznie tłumi hałas, co jest istotne zwłaszcza w przypadku dachu krytego blachą.

 

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: FAKRO

Nawet najcieplejsze okno zamontowane niefachowo i niedokładnie będzie w efekcie najsłabszym punktem pod względem izolacyjności termicznej

Autor: KNAUF INSULATION

Wełna mineralna to najlepszy pomysł na skuteczną termoizolację połaci dachowych

Nie tylko poszycie

Aby pod skosami poddasza było miło i przytulnie, należy zadbać o jego odpowiednie wykończenie. Ocieplone wełną skosy wymagają solidnej, a zarazem estetycznej „obudowy”, którą łatwo można wykonać z płyt drewnopochodnych. Na szczęście w budownictwie również zapanowała moda na ekologię preferująca naturalne i przyjazne środowisku oraz człowiekowi materiały, które nie wydzielają szkodliwych substancji. Jednym z nich jest płyta drewnopochodna. Warto więc poznać jej zalety i docenić ponadczasowe drewno.
Budowlanych płyt drewnopochodnych można użyć w wielu miejscach – bardzo dobrze sprawdzają się jako sztywne poszycie dachowe pod różnego rodzaju pokrycia. Z płyt MFP można wykonać okładzinę szkieletowych ścian działowych, wykończenie skosów poddasza, a także podkład pod parkiet, panele czy wykładzinę dywanową. W zależności od miejsca, w którym mają być zastosowane, wykorzystuje się płyty o różnej grubości dostosowanej do obciążenia, na jakie będą one narażone. Na okładzinę ścian działowych wystarczą płyty o grubości 10 mm, zaś na sztywne poszycie dachu 12-18 mm w zależności od rozstawu krokwi (im jest on większy, tym grubsze płyty należy zastosować). Najgrubsze – 22-, a nawet 25-milimetrowe płyty stosowane są do budowy drewnianego stropu.


Przeczytaj dodatkowo:
Kuchnia na poddaszu - jak urządzić jasną kuchnię...

Wielu miłośników skosów dachowych i klimatycznej drewnianej więźby zastanawia się, jak urządzić...

Jasny salon pod dachem. Pomysł na wnętrze z...

Na poddaszu użytkowym z powodzeniem zaaranżujemy jasny i funkcjonalny salon. Wystarczy trzymać się kilku...

Ocieplenie domu pianą natryskową. Właściwa...

Jak prawidłowo ocieplić dom? Przede wszystkim należy wybrać właściwy materiał izolacyjny i fachowych...

Poddasze użytkowe bez mostków termicznych. Jak...

Do ocieplenia poddasza można użyć jednego rodzaju termoizolacji lub połączyć dwa różne materiały...

Sypialnia na poddaszu. Pomysły na ciekawą...

Sypialnia na poddaszu to dzisiaj standard. Kluczem do interesującej aranżacji sypialni pod skosami jest dobry...