| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Dom pasywny. Jak zbudowano taki dom z prefabrykatów?

Dom pasywny. Jak zbudowano taki dom z prefabrykatów?

Dom pasywny można zamówić w fabryce domów prefabrykowanych. Jeden taki, o konstrukcji szkieletowej, stoi już w miejscowości Stawiguda pod Olsztynem. Zobacz, jak przebiegała budowa domu pasywnego i jakie zastosowano przy tym technologie.

Dom w Stawigudzie to swego rodzaju prototyp, który przeszedł szereg skomplikowanych testów i zakwalifikował się do produkcji seryjnej. Zastosowano w nim najnowocześniejsze, a nawet unikalne rozwiązania sprzyjające energooszczędności i komfortowi użytkowania. Dom ma duże przeszklenia, i to nie tylko na elewacji południowej, co nie jest zupełnie typowe dla domów pasywnych. Ma dwa skrzydła. Jedno – zbudowane w technologii szkieletowej – to część prefabrykowana. Drugie wymurowano z betonu komórkowego. Ten wzorcowy budynek przeszedł test szczelności i otrzymał certyfikat Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Łamana bryła

Ponieważ dom miał być wizytówką firmy Brawo Domy Pasywne, projektantowi zależało na tym, aby przyciągał wzrok. Ma on 250 m2 powierzchni użytkowej. Jest parterowy z wysokim poddaszem użytkowym. Część, w której znajduje się garaż, jest ustawiona pod niewielkim kątem w stosunku do reszty, co urozmaica bryłę. Po przeciwnej stronie budynku znajduje się zadaszony taras naziemny, także skierowany skośnie. Uniknięto w ten sposób wrażenia prostoty charakterystycznego dla budynków pasywnych, które siłą rzeczy często muszą wyglądać dość ascetycznie, aby spełnić surowe wymogi dotyczące izolacyjności cieplnej i pozyskiwania naturalnej energii.

Autor: Saint-Gobain

Jak na budynek pasywny i prefabrykowany dom w Stawigudzie prezentuje się całkiem oryginalnie. Z daleka zwracają uwagę urozmaicona elewacja z dużymi oknami i dach kryty dachówką płaską

Na tradycyjnych fundamentach

Dom pasywny rzadko ma tradycyjne ściany fundamentowe – przeważnie zastępuje się je płytą, którą łatwiej jest solidnie ocieplić. Tu jest jednak inaczej. Są więc ściany murowane z bloczków betonowych oparte na ławach oraz klasyczna podłoga na gruncie o konstrukcji betonowej. Ściany zaizolowano przeciwwilgociowo i ocieplono styropianem grubości 27 cm. Na styropianie znalazła się druga, osłonowa warstwa hydroizolacji, a na niej podkład zbrojony siatką i tynk mozaikowy. Na betonowej konstrukcji podłogi są ułożone papa podkładowa oraz 30-centymetrowa termoizolacja ze styropianu. Podkład pod posadzkę stanowi jastrych cementowy grubości 8 cm układany z wykorzystaniem miksokreta. Współczynnik przenikania ciepła dla tak wykonanych fundamentów wynosi 0,1 W/(m2.K).

WAŻNE

Istotne parametry

  • Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię do ogrzania domu – 15 kWh/(m2.a).
  • Maksymalne roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną do ogrzewania, chłodzenia, przygotowywania ciepłej wody użytkowej, prąd i inne zastosowania, w odniesieniu do powierzchni użytkowej – 120 kWh/(m2.a).
  • Izolacyjność termiczna fundamentów – U = 0,11 W/(m2.K).
  • Izolacyjność termiczna połaci dachowych – U = 0,059 W/(m2.K).
  • Wynik próby szczelności – 0,57 h-1.

Izolacyjność termiczna ścian zewnętrznych:

  • szkieletowych ocieplonych systemem ETICS – U = 0,073 W/(m2.K), 
  • murowanych ocieplonych systemem ETICS – U = 0,095 W/(m2.K),
  • szkieletowych ocieplonych metodą lekką suchą – U = 0,083 W/(m2.K).

Budowa ścian o konstrukcji szkieletowej

W znacznej większości ten dom ma konstrukcję szkieletową. Elementy w tej technologii przygotował zakład prefabrykacji. Ściany zbudowano z drewna suszonego komorowo i czterostronnie struganego. Między belkami umieszczono 18 cm wełny mineralnej – szklanej o wyjątkowo niskim współczynniku przewodzenia ciepła l równym 0,031 W/(m.K). Ściany są z zewnątrz usztywnione płytami mineralnymi (cementowo-włóknowymi). Na takim poszyciu wykonano później ocieplenie z wełny mineralnej-fasadowej o współczynniku λ równym 0,036 W/(m.K) mające grubość aż 25 i 26 cm. Elewację stanowi paroprzepuszczalny tynk cienkowarstwowy silikatowo-silikonowy. 

Inteligentna paroizolacja

Od wewnątrz ścian nośnych, na płytach drewnopochodnych ułożono system inteligentnej paroizolacji mocowanej specjalnymi taśmami. Jej połączenia zostały starannie uszczelnione systemową taśmą samoprzylepną. Izolacja taka może sama regulować przepływ pary wodnej przez przegrodę. Na płytach zamocowano ruszt nośny ze stalowych profili ocynkowanych, a na nim okładzinę wykończeniową z płyt gipsowo-kartonowych. Między elementami rusztu zmieściło się jeszcze 5 cm wełny szklanej o podwyższonych właściwościach akustycznych.

Ściany poddasza

Ściany zewnętrzne poddasza są wykończone deskami (lekka sucha metoda ociepleniowa). Między nimi a ociepleniem pozostawiono szczelinę. Krąży w niej powietrze, które usuwa parę wodną mogącą się tam gromadzić i skraplać na ociepleniu. Zastosowano tu wełnę szklaną powlekaną welonem szklanym. Welon chroni między innymi przed wywiewaniem włókienek wełny przez powietrze dostające się do szczeliny wentylacyjnej. Dzięki wysokiej elastyczności tej wełny (przeznaczonej specjalnie do fasad wentylowanych) udało się uniknąć mostków termicznych między nią a elementami podtrzymującymi ruszt nośny elewacji. Zastosowanie wełny szklanej o najniższym na rynku współczynniku λ = 0,030 i 0,031 W/(m.K) pozwoliło też zmniejszyć grubość warstwy termoizolacyjnej.

Zdrowo i cicho

W niektórych pomieszczeniach zastosowano nowatorskie rozwiązanie – płyty g-k usuwające zanieczyszczenia z powietrza, zwłaszcza toksyczny formaldehyd pochodzący głównie z mebli. Wewnątrz ścian nie zabrakło oczywiście izolacji akustycznej z mineralnej wełny szklanej. W niektórych pomieszczeniach zbudowano ściany działowe o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Poprawiają one komfort akustyczny o 6 dB w stosunku do zwykłych lekkich ścian działowych. Za wygłuszanie dźwięków oprócz wełny odpowiadają tam specjalne płyty gipsowo-kartonowe o ponadstandardowej dźwiękochłonności oraz profile mające wyjątkowy kształt opracowany z myślą o ograniczeniu transmisji drgań przez konstrukcję stalową.

Autor: Saint-Gobain

Dach pokryto płaską dachówką cementową. W połaci zainstalowano energooszczędne okna dachowe. Daszek nad wejściem i tarasem to konstrukcje samonośne niepołączone ze ścianami domu, aby nie tworzyć mostka termicznego

Murowane skrzydło

To skrzydło budynku, w którym mieści się garaż, zbudowano na miejscu – z betonu komórkowego. Dlaczego? Głównie z tego względu, że nad garażem jest niewielki taras, a to wymusiło oparcie ścian poddasza na stropie. Żeby uniknąć nieszczelności, ściany te wymurowano z betonu komórkowego. To z kolei przesądziło o tym, że postanowiono zamiast stropu szkieletowego zrobić tańszy – żelbetowy. W konsekwencji całą dobudówkę wzniesiono w technologii murowanej. Użyto bloczków o grubości 24 cm o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,095 W/(m.K). Zostały ocieplone styropianem fasadowym grubości 25 cm (system ETICS). Wykończenie stanowi tynk cienkowarstwowy, taki jak na szkieletowej części budynku.

Strop żelbetowy i strop drewniany

Nad murowaną częścią budynku zbudowano strop żelbetowy. Nad pozostałą – drewniany strop belkowy grubości ponad 45 cm. Jest to oczywiście strop z elementów prefabrykowanych. Między drewnianymi belkami, w ich górnej części, ułożono warstwę mineralnej wełny szklanej grubości 15 cm. Tworzy ona izolację akustyczną, którą wspomagają termoizolacyjne płyty g-k, mające także zdolność tłumienia dźwięków. Celowo nie umieszczono wełny niżej, a zwłaszcza pod rusztem, na którym wiszą płyty, gdyż znacznie pogorszyłby się wtedy komfort akustyczny. Na belkach stropu są pasy taśmy akustycznej. Poszycie tworzą płyty drewnopochodne grubości 22 mm. Na nich ułożono dodatkową izolację wyciszającą z twardej akustycznej wełny mineralnej grubości 4 cm.

Ocieplenie poddasza

Więźba dachowa, podobnie jak ściany i panele stropowe, dojechała wprost z wytwórni w postaci paneli dachowych. Sufit poddasza oddzielający część ogrzewaną od nieogrzewanego i niezaizolowanego termicznie stryszku ocieplono warstwą wełny mineralnej o współczynniku λ = 0,033 W/(m.K) i łącznej grubości aż 55 cm. Ułożono ją między belkami stropu, na nim oraz pod spodem, na stalowej konstrukcji rusztu nośnego będącego oparciem dla okładziny z termoizolacyjnych płyt g-k. Między rusztem a płytami nie zabrakło inteligentnej folii paroizolacyjnej, która samoczynnie rozszczelnia się w sezonie letnim i ponownie zwiększa szczelność zimą. Identycznej grubości ocieplenie znalazło się w połaciach dachu nad ocieploną częścią poddasza.

Ciepłe okna

W ścianach zamontowano okna o sześciokomorowych profilach z PCW. Część komór jest wypełniona pianką poliuretanową, aby podnieść ich izolacyjność termiczną. Od południa szyby te mają współczynnik przenikania ciepła Ug na poziomie 0,6 W/(m2.K), Uw całych okien to 0,822 W/(m2.K), a tak zwany solar faktor, czyli współczynnik obrazujący zyski ciepła pochodzące z promieniowania słonecznego, sięga 62%. Okna od północy mają lepszą izolacyjność termiczną – Ug szyb wynosi 0,5 W/(m2.K), Uw całych okien – 0,733 W/(m2.K), a solar factor tylko 50%, ponieważ z tej strony budynku korzyści ze słońca są mniejsze. Dzięki takiemu dobraniu pakietów szybowych duże okna mogą być nie tylko w ścianach południowych, ale także od zachodu lub od północy.

Lellowo - wieś ludzi, którzy chcą mieszkać w domu jednego architekta

Na Mazurach w Olsztynie projektuje domy architekt Tomasz Lella. Kiedy zamieszkał na wsi, zaczął...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dom jednorodzinny jak wiejska zagroda....

Zapraszamy do domu jednorodzinnego z ceglaną elewacją, który przypomina typową wiejską zagrodę. Tylko...

Energooszczędny dom ekologiczny. Zbudowany z...

Dom z bali modrzewiowych, ogrzewany glinianym piecem to z pewnością dom ekologiczny. Czy można przypuszczać,...

Dom modelowy w Skubiance. Zobacz jak przebiegała...

W Skubiance, nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego, zakończyła się budowa domu modelowego przeprowadzona przez firmę...

Budzimy Śpiącą Królewnę - akcja forumowiczów na...

16-letnia Dominika nie budzi się po operacji usunięcia guzu mózgu. Rodzice są przy niej, zostali bez...

Jak budowano dom modelowy według projektu...

W miejscowości Skubianka pod Warszawą powstał dom modelowy według projektu Szum morza – Murator M141....