| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Poradnik. Jak dbać o okna PCV, żeby przez lata wyglądały jak nowe

Poradnik. Jak dbać o okna PCV, żeby przez lata wyglądały jak nowe

Podajemy odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z użytkowaniem okien PCV. Jak zabezpieczyć okna podczas remontu, jak zapobiec przebarwieniom profili, jakimi środkami czyścić szyby i ramy okna? Co zrobić, aby okna łatwo się otwierały? Na te pytania odpowiada ekspert Karol Mosakowski, manager sieci sprzedaży Polskie Okna.

O czym pamiętać po montażu okien?

Każdy, komu wydaje się, że po zakupie i montażu okna może o nim definitywnie zapomnieć, jest niestety w błędzie. O okna trzeba dbać i to już od momentu, w którym pojawią się w naszym domu.

W ciągu miesiąca od montażu okien, o ile nie zostało to wcześniej zrobione, powinniśmy usunąć folię ochronną z profili. Jeśli pozostawimy ją na dłuższy okres, będziemy musieli męczyć się z jej zeskrobywaniem, co może doprowadzić do uszkodzenia profilu. Folia, która przez długi czas wystawiona jest na działanie promieni słonecznych, może także spowodować powstawanie przebarwień na profilach.

Jeśli planujemy dalsze prace budowlane lub wykończeniowe – a tak najczęściej bywa – pamiętajmy, aby zabezpieczyć okna przed uszkodzeniem w trakcie prac ekipy budowlanej. Okucia, ramy i szyby są wówczas szczególnie narażone na zniszczenie.

Jak zabezpieczyć okna na czas remontu?

Na czas prac wykończeniowych należy szczelnie zabezpieczać okna folią, która uchroni je przed zabrudzeniem pianką montażową, zaprawą murarską, klejami czy farbami.

Ewentualne zabrudzenia spowodowane zaprawą tynkarską, rdzą, sadzą, środkami impregnacyjnymi, klejem, farbą oraz innymi materiałami budowlanymi i chemicznymi należy bezzwłocznie usuwać.

Lekkie zabrudzenia powierzchni ram należy usuwać wodą z dodatkiem delikatnych środków myjących lub piorących. W przypadku silnych zabrudzeń warto zamówić w punkcie handlowym wizytę pracownika serwisu. Z reguły takie osoby dysponują odpowiednimi środkami chemicznymi, które umożliwią pozbycie się uporczywych plam.

 Podczas czyszczenia pamiętajmy, że nie należy skrobać powierzchni profili i szyb. Należy również unikać środków czyszczących powodujących zarysowania – proszków do szorowania, drucianych szczotek czy chemicznych środków czyszczących.

Jakich środków używać do mycia szyb?

Do mycia szyb można stosować ogólnie dostępne środki przeznaczone do czyszczenia szkła. Nie należy stosować past i żrących środków chemicznych. Nie wolno zdrapywać zanieczyszczeń ostrymi narzędziami. Silnie zabrudzone szyby należy najpierw zmoczyć wodą z dodatkiem środka myjącego, a następnie wytrzeć czystą miękką szmatką.

Jak często konserwować okucia, ramy i uszczelki

Okresowy przegląd i nasmarowanie raz do roku ruchomych miejsc okucia powinno wystarczyć. Coroczne smarowanie zasadniczych elementów okucia zapewni lekkość jego działania i zapobiegnie przedwczesnemu zużyciu. Do smarowania najlepiej stosować smar lub olej maszynowy bez zawartości żywic i kwasów.

Jeśli chodzi o ramy okna. należy unikać kontaktu powierzchni ram z gorącymi przedmiotami, takimi jak żelazka, grzałki, piecyki itp., a także z przedmiotami ostrymi, jak np. wkrętaki czy szpachelki, które mogą spowodować uszkodzenie ramy.

Elastyczne uszczelki przyszybowe zastosowane w oknach wykonane są z tworzywa odpornego na starzenie i warunki atmosferyczne, dlatego nie wymagają konserwacji, a w razie uszkodzenia można je w prosty sposób wymienić.

Na co szczególnie uważać?

Nie należy oddziaływać na okno żadnym dodatkowym obciążeniem. Nie wolno opierać się na oknie ani wieszać na nim ciężkich przedmiotów. Po otwarciu okna na oścież nie należy na siłę dociskać go do ściany. Nie wolno też wkładać żadnych przedmiotów między skrzydło a futrynę w celu powstrzymania okna przed zamknięciem.

Jeśli w naszym domu mieszkają dzieci, zastanówmy się nad zamontowaniem elementów blokujących niepożądane otwarcie. Zapytajmy producenta o zamek okienny lub klamkę z kluczykiem. Nigdy też nie pozostawiajmy otwartego okna w czasie silnego wiatru.

 Dobre okno to poważna i często kosztowna inwestycja. Pamiętajmy, aby o nie dbać, a będzie nam służyło przez długie lata.

WAŻNE

Prace konserwacyjno-naprawcze, np. wymianę zużytych lub uszkodzonych elementów okuć i ich regulację lepiej powierzyć fachowcowi. Unikniemy w ten sposób nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego okna. Wynagrodzenie, jakie zapłacimy wykwalifikowanej ekipie, będzie z pewnością niższe niż koszt nowego okna, które być może będziemy musieli kupić, jeśli nasze prace naprawcze okażą się nieudane.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Okna drewniane linii Cube od firmy Stolbud

Nowe okna drewniane Cube od firmy Stolbud są połączeniem minimalizmu, eleganckiego designu i wysokiej jakości...

Markizy do okien pionowych - skuteczna ochrona...

Markizy skutecznie zacieniają wnętrze, przy jednoczesnym zapewnieniu widoczności na zewnątrz. Chronią wnętrze...

Nowoczesne okna energooszczędne do domów klasy...

Świadomość inwestorów na temat nowoczesnych, energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności,...

Markiza do okien dachowych. Skuteczna ochrona...

Okna osłonięte markizą zewnętrzną chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem w słoneczne dni. Ciepło...

Okna do płaskich dachów - duża ilość światła,...

W budynkach z płaskimi dachami często zdarza się, że wewnątrz są pomieszczenia, w których nie ma...