| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Parapet wewnętrzny to ważny element wykończenia wnętrz. Zobacz dlaczego

Parapet wewnętrzny to ważny element wykończenia wnętrz. Zobacz dlaczego

Parapety trzeba właściwie dobrać do rodzaju okna i wystroju pomieszczenia. Montuje się je jeszcze na etapie tynkowania, dlatego już wtedy powinniśmy mieć przemyślaną koncepcję wykończenia całego wnętrza. Architekt wyjaśnia, jak dobierać parapetu podczas planowania wykończenia wnętrz.

Parapety trzeba właściwie dobrać do rodzaju okna i wystroju pomieszczenia. Montuje się je jeszcze na etapie tynkowania, dlatego już wtedy powinniśmy mieć przemyślaną koncepcję wykończenia wnętrza.

Parapet w zgodzie z oknem

Okna montuje się w warstwie ociepleniowej ściany, co zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Ramy okienne są jednak węższe niż przekrój ściany warstwowej, dlatego pozostałą przestrzeń wypełnia się materiałem izolacyjnym. Wszystkie te materiały są widoczne od strony wnętrza, przez co wyglądają nieestetycznie. O ile boczne glify można wykończyć tynkiem, o tyle płaszczyzna pod oknem powinna być zabezpieczona trwalszym materiałem. Taką funkcję ochronną spełnia właśnie parapet, który jest estetyczny, odporny na uszkodzenia mechaniczne i łatwy w konserwacji. Inną ważną jego rolą jest ochrona ściany przed zamoknięciem w czasie deszczu, gdy zapomnimy zamknąć okno. Poza tym parapet zabezpiecza grzejniki od góry. Unoszące się ciepłe powietrze osadza kurz na ścianach, a wysunięty parapet maskuje ten widok i odwraca uwagę od grzejników. Kieruje też rozgrzane powietrze na pomieszczenie.

Materiały na parapet: drewno, PCW, fornir

Na rynku są dostępne różne rozwiązania materiałowe. Często wybierane są parapety z PCW, które są odporne na zarysowania i czynniki atmosferyczne, ale mają mało estetyczne zakończenia po bokach. Są one wykończone dekoracyjną folią lub spieczonym laminatem, który może imitować drewno albo kamień.

Parapety z PCW są lekkie, łatwe do utrzymania w czystości i najtańsze spośród wszystkich materiałów. Dla tradycjonalistów są dostępne parapety drewniane. Obecnie robi się je z drewna klejonego, a nie – jak dawniej – z deski. Zapobiega to pracy materiału pod wpływem wysokiej temperatury i zmian wilgotności powietrza. Do wyboru są właściwie wszystkie gatunki drewna, ale najczęściej robi się je z drewna dębowego, sosnowego i bukowego. Takie parapety trzeba jednak zabezpieczyć lakierem, woskiem lub farbą. Ceny parapetów drewnianych zależą głównie od gatunku drewna – za te z drewna ezotycznego zapłacimy nawet sześć razy więcej niż za najtańsze z sosny.

Parapety specjalnego przeznaczenia

Dla wymagających są też parapety wewnętrzne z płyty meblowej obłogowanej, czyli z naklejonym grubszym fornirem z naturalnego drewna o usłojeniu i kolorze niezależnym od płyty wewnątrz. Montuje się je, gdy są już zaimpregnowane lakierem lub olejem, gdyż ich wykończenie po zamontowaniu jest bardzo trudne i grozi uszkodzeniem ścian oraz samych parapetów. Takie parapety są sprzedawane na metry, a na budowie wykonawca dopasowuje ich wymiar do okna. Parapety robi się również z materiałów drewnopochodnych, takich jak płyta laminowana, MDF czy postformingowa (czyli płyta wiórowa oklejona laminatem HPL, z zaoblonymi krawędziami), z której zazwyczaj robi się blaty kuchenne. Materiały drewnopochodne są trwałe, a przy tym odporne na zmiany temperatury, promieniowanie UV, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Ich powierzchnia może być jednobarwna albo imitować drewno bądź kamień.

Jaki parapet do łazienki, a jaki do kuchni

Do łazienek poleca się płyty o podwyższonej odporności na wilgoć. Płyty postformingowe są w podobnej cenie co te z PCW, natomiast MDF są nieco droższe. Bardzo wskazany do zastosowania na parapety jest kamień, a szczególnie granit, który jest twardy i odporny na zmiany temperatury, wilgotności oraz przebarwienia. Kamień jest jednak drogi (ceny zależą od jego rodzaju i zaczynają się od około 200 zł za 1 m parapetu o szerokości 35 cm i grubości 2 cm) i wymaga pielęgnacji w trakcie użytkowania, na przykład marmur i piaskowiec trzeba zabezpieczać żywicą.

Ze względu na niewielką grubość kamienne parapety są też narażone na uszkodzenia, zwłaszcza podczas transportu i montażu. Nasz rynek szturmem zdobywają różnego rodzaju sztuczne kamienie, między innymi konglomeraty, aglomarmury (konglomeraty marmurowe), lastryka, kompozyty mineralne itp. Są one trwalsze i mniej kłopotliwe w utrzymaniu od naturalnego kamienia, a wyglądem w niczym mu nie ustępują. Są też nieco tańsze niż kamień naturalny. Gama kolorystyczna jest bardzo bogata i można je zamówić na wymiar.

Jak dobrać parapet: zasady wykończenia wnętrz

Standardy wykończenia wnętrz zakładają, że parapet przede wszystkim nie powinien on dominować we wnętrzu. Dopasowujemy go do innych elementów, na przykład podłogi, mebli czy blatu, ale najbezpieczniej jest go dobrać pod względem materiału i koloru do okna. Tworzą one całość, dlatego w ten sposób ograniczamy liczbę materiałów i kolorów w jednym miejscu, zwłaszcza że wkrótce będziemy też wybierać między innymi kolory ścian i zasłon.

Ważny jest również podobny standard wykończenia – zbyt dekoracyjny i oryginalny parapet mógłby kontrastować z oknami z PCW, podkreślając ich niższy status. Dlatego jeśli mamy białe okno, warto do niego wybrać dyskretny biały parapet, na przykład z PCW, płyty laminowanej lub z konglomeratu. Do takiego okna pasuje też malowany na biało parapet drewniany lub stalowy. Biała kolorystyka okna i parapetu sprawdzi się w większości wnętrz – komponują się one ładnie z grzejnikiem, który jest zazwyczaj biały, i wpuszczają więcej światła do pomieszczeń.

Kolor parapetu wewnętrznego musi pasować do wnętrza

Natomiast jeśli we wnętrzu zaplanowaliśmy już jakiś konkretny kolor, możemy powtórzyć go na parapecie. Wtedy mamy pewność, że będzie pasował. Jeżeli do białego okna chcemy dobrać parapet kamienny, na przykład z marmuru, lepiej wybierać kamień o delikatnej i jasnej fakturze, aby marmur nie kontrastował z oknem. W przypadku okien z drewna klejonego wszystko zależy od jego koloru. Do ciemnego okna można dopasować parapet w takim samym kolorze (ale wtedy zaciemnimy wnękę okienną i wysuniemy na pierwszy plan biały grzejnik) lub wybrać barwę zbliżoną do koloru ścian. Natomiast do jasnych okien możemy śmiało wybrać parapet kontrastowy lub zbliżony do koloru okna.

Powinniśmy unikać kamieni o wyraźnych deseniach, które mogłyby niepotrzebnie dominować we wnętrzu, a wybierać te bardziej neutralne. Musimy jednak pamiętać, aby kolor okna i parapetu dopasowywać, mając próbki obu materiałów w jednym miejscu, gdyż odcienie wyglądają inaczej przy różnym oświetleniu. Zdarza się, że we wnętrzach stylowych planujemy obudowę grzejnika. Parapet jest wtedy jej częścią, dlatego powinien z nią harmonizować. Taka obudowa powinna pasować do okna, ale nie musi się z nim stapiać.

W kuchni i łazience można zrezygnować z tradycyjnego parapetu i jako wykończenie pod oknem zastosować płytki ceramiczne. To rozwiązanie ujednolica przestrzeń i uspokaja wnętrze, dzięki niemu unikniemy też kłopotliwego przycinania płytek i dobierania do nich koloru parapetu wewnętrznego. Jednak nie każdy rodzaj ceramiki sprawdzi się na intensywnie eksploatowanym parapecie. Na przykład delikatne szkliwione płytki ścienne są gorszym rozwiązaniem niż twarda terakota czy gres.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ciepłe okno to podstawa

Gdy okno nie trzyma ciepła i przemarza to znak, że zostało źle zamontowane lub jest słabej jakości. Kupujmy...

Wymiary okna a wymiary ościeża. Czy zmieniać...

Wymiana okien to duża ingerencja w dom. Czy zmiana wymiarów okien lub zmiana ich kształtu to dobry...

Roleta zewnętrzna – sposób na ochronę poddasza...

Na komfort korzystania z poddasza latem ogromny wpływ ma zachowanie odpowiednich warunków termicznych....

Duże okna pionowe. Spraw, aby Twój dom był...

Duże okna pionowe zacierają granicę pomiędzy wnętrzem domu, a jego otoczeniem. Poznaj nowoczesne rozwiązania,...

Jak urządzić poddasze. Przykład udanej realizacji

Zobacz, jak urządzić jasne i funkcjonalne poddasze. W którym miejscu umieścić pokoje dla dzieci,...