| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Okna z PCV. Jak wybrać stolarkę okienną na lata?

Okna z PCV. Jak wybrać stolarkę okienną na lata?

Budowa domu jest ogromnym przedsięwzięciem. Jednak zaangażowanie włożone w realizację tego marzenia zwraca się tysiąckrotnie. Aby w domu mieszkało się komfortowo i bezpiecznie warto zainwestować w okna najlepszej jakości.

Autor: Adobe Stock

Odpowiedni wybór okien to spokój na dziesięciolecia i pewność dobrego wyboru

Okna z tworzywa – od czego zależy ich jakość

Jakość okien wynika przede wszystkim z klasy komponentów użytych do produkcji i umiejętnego połączenia ich w kompletny produkt. W zależności od technologii wytwarzania i standardów panujących w fabrykach, z tych samych materiałów powstać mogą przeszklenia zupełnie innej jakości. Świadczą o tym wartości parametrów użytkowych okien, ustalane na podstawie badań. To właśnie odpowiednie parametry gwarantują, że stolarka PCV spełni twoje oczekiwania.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak znaleźć dobre okna

Okna postrzegane są w dużej mierze jako element dekoracyjny domu, więc łatwo jest ulec magii atrakcyjnych folderów reklamowych, przedstawiających piękne budynki z widowiskowymi przeszkleniami. Tymczasem okna są jednym z bardziej zaawansowanych technologicznie materiałów budowlanych, dlatego ich wybór powinien być racjonalny i oparty na obiektywnych kryteriach, a są nimi wspomniane już parametry użytkowe. Szukając okien zwracaj uwagę na to, aby miały:

 • jak najniższy współczynnik przenikania ciepła Uw;
 • jak najniższy współczynnik przenikania ciepła przez szyby Ug;
 • jak największą szczelność, czyli jak najniższą wartość wskaźnika infiltracji oraz jak najwyższą klasę szczelności, na przykład A7, A8, A9; 
 • jak najwyższą wartość wskaźnika izolacyjności akustycznej Rw podawaną w decybelach dB;
 • jak najwyższa klasę odporności na włamanie RC (na przykład RC3, RC4, RC5 lub RC6).
Autor: Adobe Stock

Mądrzej postawić na solidnego producenta, który regularnie przeprowadza badania swoich produktów i udostępnia ich wyniki.

Jak kupować wysokiej jakości stolarkę?

 1. Wytypuj system stolarki, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom.
 2. Gdy znajdziesz wzbudzające zaufanie punkty sprzedaży, których ekipy montażowe mogą pochwalić się doświadczeniem w osadzaniu okien nowoczesnymi metodami, poproś o ofertę przygotowaną pod kątem twoich indywidualnych potrzeb.
 3. Jeśli zależy ci na ochronie antywłamaniowej - oczekujmy, że sprzedawca zaproponuje uzbrojenie okien w specjalne okucia, dodatkowe zaczepy antywyważeniowe, czy pakiet szybowy z odporną na rozbicie szybą P4.
 4. Jeśli planujesz spędzać dużo czasu na tarasie - poproś, aby w ofercie uwzględnione zostały wygodnie otwierane drzwi przesuwne z niskim progiem.
 5. Jeśli twój dom zlokalizowany będzie w hałaśliwej okolicy - zaznacz, że zależy ci na rozwiązaniach zmniejszających poziom hałasu.
 6. Nie bój się zadawać dociekliwych pytań i śmiało proś o pomoc w porównaniu ofert.
 7. Śledź promocje ogłaszane przez producentów stolarki. W okresie ich obowiązywania wysokiej jakości okna można kupić w niższej cenie i z bogatszym wyposażeniem.
WARTO WIEDZIEĆ

Przetestowane okna firmy Vetrex

Vetrex produkuje okna od dwudziestu lat i regularnie poddaje je laboratoryjnym próbom. Na swojej stronie internetowej publikuje kompletne sprawozdania z takich testów, dostarczając pełne informacje na temat właściwości danych systemów. W ten sposób ułatwia inwestorom wybór rozwiązania najlepiej spełniającego ich potrzeby i gwarantującego bezpieczny wybór na lata.

Autor: Vetrex

Dobre okna utrzymają swoje właściwości przez dziesięciolecia, będąc przy okazji ozdobą domu. Natomiast stolarka o słabej jakości, każdego dnia będzie skutecznie dawać się we znaki - przeciekać, powodować niekontrolowane przewiewy, nieefektywnie chronić przed hałasem z zewnątrz.

Właściwy montaż okien

Zakup okien o korzystnych parametrach użytkowych to jednak tylko część sukcesu. Równie ważny jest ich prawidłowy montaż. Wybierając dostawcę okien zweryfikuj kompetencje ekipy montażowej współpracującej z danym salonem. Sprawdź znajomość nowoczesnych metod montażu i zapytaj o referencje.

Śledźmy też promocje ogłaszane przez producentów stolarki. W okresie ich obowiązywania wysokiej jakości okna można kupić w niższej cenie i z bogatszym wyposażeniem. W ramach Promocji Jubileuszowej, którą Vetrex świętuje dwudziestolecie swojego istnienia na rynku, wybrana oferta objęta jest aż 20% rabatem. To świetny moment, by wybrać się do salonu sprzedaży Vetrex, zamówić okna na lata i mieć pewność trafnego wyboru!

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Świetlik rurowy – sposób na doświetlenie ciemnego...

Świetliki rurowe wprowadzają naturalne światło do pomieszczeń, w których nie można zamontować okien...

Wymiary okna a wymiary ościeża. Czy zmieniać...

Wymiana okien to duża ingerencja w dom. Czy zmiana wymiarów okien lub zmiana ich kształtu to dobry...

Drzwi tarasowe. Jak wybrać wygodne w...

Wybór odpowiednich drzwi tarasowych ma ogromne znaczenie. Aby w pełni wykorzystać uroki...

Markizy do okien pionowych - skuteczna ochrona...

Markizy skutecznie zacieniają wnętrze, przy jednoczesnym zapewnieniu widoczności na zewnątrz. Chronią wnętrze...

Energooszczędne okna dla każdego

Oszczędność energii to nie chwilowa moda, lecz realna potrzeba inwestorów, którzy chcą zbudować...