| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Okna plastikowe. Jak są zbudowane?

Okna plastikowe. Jak są zbudowane?

Okna z PCW cieszą się niesłabnącą popularnością. Zanim zdecydujesz się kupić takie okno zapoznaj się z budową okien plastikowych i poznaj cechy świadczące o jakości ich poszczególnych elementów.

Okna plastikowe mają ramy o budowie wielokomorowej ze wzmocnieniami stalowymi i czasem też z wypełnieniem termoizolacyjnym. Zazwyczaj jest pięć komór, lecz niektóre profile mają ich więcej. Profile produkuje się z twardego PCW, w części pozyskiwanego z tak zwanego regranulatu, czyli surowca wtórnego, powstającego w efekcie recyclingu starych profili PCW. Mogą być naturalnie białe, barwione w masie lub okleinowane.

Profile

Plastikowe profile, z których montowane są ościeżnice oraz skrzydła okienne mają budowę komorową. Jedne komory są większe, inne mniejsze. Ich liczbę sprawdzisz, licząc je w poziomie. Niegdyś standard wyznaczały okna trójkomorowe. Dziś pięciokomorowe uznaje się za najpopularniejsze. Liczba komór w oknach oraz ich kształt wpływają między innymi na izolacyjność termiczną okna. Tak więc im więcej komór, tym współczynnik przenikania ciepła jest niższy. Profile wielokomorowe mogą być wzmocnione od wewnątrz elementami metalowymi. Takie zbrojenie powinno mieć co najmniej 1,5 mm grubości.

Na rynku są już jednak dostępne nowoczesne systemy, które w ogóle nie mają takich wzmocnień (np. GENEO firmy REHAU).

Aby poprawić izolacyjność cieplną profilu, niektórzy producenci wypełniają komory pianką poliuretanową lub osłaniają metalowe usztywnienie otuliną z włókna szklanego. 

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Szyby

Współczesne szyby zespolone zbudowane są z dwóch tafli szkła, między którymi zamiast powietrza jest gaz szlachetny – argon lub ksenon. Pakiety wieloszybowe mają zaś trzy tafle. Jaka z tego korzyść? Zamiast jednej przestrzeni wypełnionej gazem szlachetnym są tu dwie. Pamiętaj, że argon lub ksenon znacznie poprawiają izolacyjność termiczną szyby. Pakiety wieloszybowe zapewniają więc zdecydowanie lepszą ochronę przed uciekaniem ciepła. Współczynnik przenikania ciepła U przez pakiety wieloszybowe wynosi nawet 0,5 W/(m2.K). Dla porównania zwykłe pakiety dwuszybowe mają współczynnik U na poziomie 1,1 W/(m2.K) (im niższy wspołczynnik U tym lepiej). Pakiety szybowe mają swoje oznaczenia. Przykładowe to 4 x 16 x 4. Informuje ono, że pierwsza szyba ma 4 mm grubości, przestrzeń międzyszybowa 16 mm, a druga szyba również ma 4 mm. W zależności od rodzaju szyby oznaczenia mogą też wyglądać tak: 4 x 16 x 8 (pakiet o łącznej grubości 28 mm z zewnętrzną szybą grubszą) lub 4 x 16 x 4 x 16 x 4 (pakiet z trzema szybami o grubości 44 mm).Kupując okna, możesz zamiast szyb standardowych zamówić szyby:

  • energooszczędne – najlepsze osiągają współczynnik 0,5. Oprócz tego istotny jest współczynnik przewodzenia energii słonecznej g. Najlepiej, żeby nie był on mniejszy niż 45%. Za dobre parametry termiczne szyb odpowiada głównie szkło niskoemisyjne. Odbija ono promienie cieplne (promieniowanie podczerwone) – latem na zewnątrz, aby dom się nie nagrzewał, a zimą do środka, żeby ciepło pozostało w pomieszczeniach. Szyby energooszczędne wyposaża się w przekładki termoizolacyjne ze specjalnego tworzywa, aby również obwód odznaczał się dobrą termoizolacyjnością. Przekładka pozwala poprawić właściwości ciepłochronne okna o blisko 10%. Ważna jest ponadto odległość między taflami szkła w szybach zespolonych. Im jest ona większa, tym lepiej wpływa to na termoizolacyjność; 
  • izolujące akustycznie – pakiety szybowe o dobrej izolacyjności akustycznej mają tafle szkła o zróżnicowanej grubości. Mogą być również wyposażone w takie szkło, które potrafi pochłaniać dźwięki. To szkło laminowane specjalną żywicą. Dobre właściwości tłumienia dźwięków mają też szyby warstwowe składające się z dwóch lub trzech tafli sklejonych folią PVB. Mają one grubość około 9 mm. Gwarantują izolacyjność akustyczną na poziomie 34 dB, czyli tyle samo co szkło grubości 19 mm. Dodatkowo w przestrzeni międzyszybowej może być umieszczony gaz – tak zwany ciężki (na przykład SF6);
  • przeciwsłoneczne – na powierzchni ich szkła rozpylony jest tlenek metalu. To on, zapewniając dobrą przejrzystość, ogranicza jednocześnie dopływ promieni słonecznych do budynku. Zmniejszenie nasłonecznienia zapewnią też szyby ze szkłem barwionym. Za najlepsze uchodzi szkło przeciwsłoneczne z powłoką z dwutlenku krzemu, nanoszoną w procesie pyrolizy. Pamiętaj jednak, że szyby przeciwsłoneczne wpływają na wygląd domu. Są bowiem srebrzyste, miedziane, zielonkawe, błękitne lub brązowe. Nie każdej elewacji taka kolorystyka wyjdzie na dobre;
  • bezpieczne – gdy dochodzi do ich stłuczenia, nie rozbija się na mnóstwo ostrych kawałków. Mimo że popęka, pozostaje w jednym kawałku. Dzieje się tak dlatego, że jest powleczone specjalną folią PVB. Najlepsze z szyb bezpiecznych zbudowane są ze szkła klejonego warstwowo. Dwie lub trzy tafle połączone są wówczas folią. Szyby takie nie tylko są bezpieczne, ale też dzięki większej grubości, a zatem także większemu ciężarowi, lepiej tłumią hałas niż zwykłe. Poprawiają więc izolacyjność akustyczną okna o 2-5 dB;
  • antywłamaniowe – to szyby o klasie od P3 do P8. Zbudowane są z tafli szkła sklejonego warstwowo, przekładanych przezroczystą folią odporną na rozerwanie. Odporność takiego szkła na zbicie zależy zarówno od jego grubości, jak i od liczby i grubości warstw folii PVB. Przyjmuje się, że szyby klasy P1 i P2 to tak zwane szyby bezpieczne – są w stanie przetrzymać uderzenia barkiem, cegłą czy kamieniem, a w razie stłuczenia się nie rozpryskują, w związku z czym ich kawałki nie zranią nikogo.

Uszczelki

W oknach montowane są dwa rodzaje uszczelek – przyszybowe i oporowe (odbojowe, wrębowe). Jedne i drugie niedopuszczają, by woda dostała się do wnętrza plastikowegoprofilu okiennego i doprowadziła do rdzewienia okuć. Uszczelki oporowe są ponadto zaporą dla wiatru, kurzu i hałasu. Uszczelki przyszybowe są zawsze dwie – jedna od zewnętrznej, druga od wewnętrznej strony okna. Elastyczność i wytrzymałość na zmienne warunkiatmosferyczne zapewnia im tworzywo, z którego są wykonane czyli EPDM lub TPS. 

Autor: Rehau

Okucia

Okucia odpowiadają przede wszystkim za to, jak się otwiera i zamyka okno. Poruszane są za pomocą klamki. Jej przekręcenie sprawia, że okucia odblokowują skrzydło i można je otworzyć, przesunąć w bok lub odchylić od pionu. Dobrej jakości okucia zapewnią wygodną obsługę okna. W niektórych oknach montowane są okucia antywłamaniowe. Wyposażone są one w:

  • trzpienie w kształcie grzybka i zaczepy antywyważeniowe;
  • zabezpieczenia zawiasu dolnego zapobiegające jego podnoszeniu i wyważeniu skrzydła;
  • nakładki zabezpieczające klamki przed rozwiercaniem; 
  • klamki zamykane na klucz lub blokowane przyciskiem.

Najnowocześniejsze okucia mogą odsuwać skrzydło od ramy, tak żeby wokół powstawała szczelina równa około 6 mm. Mimo takiego mikrorozszczelnienia skrzydło pozostaje zaryglowane i spełnia standardy antywłamaniowości w klasie WK1. Dzięki takim okuciom można zapewnić dobrą wentylację domu, nawet pod naszą nieobecność. Bezpieczeństwo domowników podnoszą też inteligentne klamki. Mają one mechanizm blokujący obrót w czasie próby poruszenia elementami okucia od zewnątrz domu. Co więcej, klamka ta podczas obrotu wydaje charakterystyczny dźwięk, który może zaalarmować domowników, gdyby ktoś niepowołany usiłował przy niej majstrować.

Szprosy

To cienkie listewki, które dzielą szyby na pola. Pełnią jedynie funkcję dekoracyjną. Nakleja się je najczęściej na szyby od zewnątrz (szprosy wiedeńskie) lub umieszcza wewnątrz szyb zespolonych. Mogą też być konstrukcyjnym elementem całego skrzydła, choć to coraz rzadsze i drogie rozwiązanie. Dzielą wówczas skrzydło na oddzielne pola, z których każde jest osobno oszklone niewielkimi szybami zespolonymi. Ciekawą propozycją są szprosy nakładane na okno bez przyklejania. Mają postać ramki, którą mocuje się do zatrzasków przy ramie skrzydła. Szprosy takie można w każdym momencie szybko zdjąć, na przykładpo to, żeby wygodnie umyć szyby. Są też ramki ze szprosami mocowane na zawiasach. Cena szprosów zależy od ich rodzaju, materiału i od tego, na ile pól dzielą szybę. Szprosy naklejane lub mocowane do okien w formie zdejmowalnej ramki nie będą pogarszały izolacyjności cieplnej szyby. Spowodują natomiast nieco mniejszy dopływ światła do pomieszczeń Szprosy konstrukcyjne pogarszają izolacyjność cieplną szyb, bo stanowią mostek termiczny.

Okna z PCW - słowniczek 10 niełatwych terminów

Profile, ościeża, pakiety szybowe, szprosy - co oznaczają te tajemnicze terminy. Zanim zaczniesz...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dom na czasie - wysokie okna, nowoczesne...

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...

Drzwi tarasowe. Jak wybrać wygodne w...

Wybór odpowiednich drzwi tarasowych ma ogromne znaczenie. Aby w pełni wykorzystać uroki...

Eleganckie i komfortowe drzwi tarasowe

Nowoczesne drzwi tarasowe pozwalają harmonijnie połączyć wnętrze domu z otoczeniem. Stanowią również...

Nowoczesne okna energooszczędne do domów klasy...

Świadomość inwestorów na temat nowoczesnych, energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności,...

Markizy do okien pionowych: rodzaje i sposób...

Markizy to przede wszystkim bardzo dobry sposób na ochronę wnętrza domu przed nadmiernym nagrzewaniem...