Stolarka okienna na lata. Jak wybrać najlepsze okna z PCV?

2018-01-04 14:16 Radosław Murat
Okna VETREX
Autor: Adobe Stock Odpowiedni wybór okien to spokój na dziesięciolecia i pewność dobrego wyboru

Stolarka okienna dobrej jakości to niemały wydatek, ale bardzo opłacalny. Od czego zależy jakość okien PCV? Jak kupować stolarkę okienną?

Okna z tworzywa – od czego zależy ich jakość

Jakość okien wynika przede wszystkim z klasy komponentów użytych do produkcji i umiejętnego połączenia ich w kompletny produkt. W zależności od technologii wytwarzania i standardów panujących w fabrykach, z tych samych materiałów powstać mogą przeszklenia zupełnie innej jakości. Świadczą o tym wartości parametrów użytkowych okien, ustalane na podstawie badań. To właśnie odpowiednie parametry gwarantują, że stolarka PCV spełni twoje oczekiwania.

Jak znaleźć dobrą stolarkę okienną

Okna postrzegane są w dużej mierze jako element dekoracyjny domu, więc łatwo jest ulec magii atrakcyjnych folderów reklamowych, przedstawiających piękne budynki z widowiskowymi przeszkleniami. Tymczasem okna są jednym z bardziej zaawansowanych technologicznie materiałów budowlanych, dlatego ich wybór powinien być racjonalny i oparty na obiektywnych kryteriach, a są nimi wspomniane już parametry użytkowe. Szukając okien zwracaj uwagę na to, aby miały:

 • jak najniższy współczynnik przenikania ciepła Uw;
 • jak najniższy współczynnik przenikania ciepła przez szyby Ug;
 • jak największą szczelność, czyli jak najniższą wartość wskaźnika infiltracji oraz jak najwyższą klasę szczelności, na przykład A7, A8, A9; 
 • jak najwyższą wartość wskaźnika izolacyjności akustycznej Rw podawaną w decybelach dB;
 • jak najwyższa klasę odporności na włamanie RC (na przykład RC3, RC4, RC5 lub RC6).
Okna VETREX
Autor: Adobe Stock Mądrzej postawić na solidnego producenta, który regularnie przeprowadza badania swoich produktów i udostępnia ich wyniki.

Jak kupować wysokiej jakości stolarkę okienną?

 1. Wytypuj system stolarki, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom.
 2. Gdy znajdziesz wzbudzające zaufanie punkty sprzedaży, których ekipy montażowe mogą pochwalić się doświadczeniem w osadzaniu okien nowoczesnymi metodami, poproś o ofertę przygotowaną pod kątem twoich indywidualnych potrzeb.
 3. Jeśli zależy ci na ochronie antywłamaniowej - oczekujmy, że sprzedawca zaproponuje uzbrojenie okien w specjalne okucia, dodatkowe zaczepy antywyważeniowe, czy pakiet szybowy z odporną na rozbicie szybą P4.
 4. Jeśli planujesz spędzać dużo czasu na tarasie - poproś, aby w ofercie uwzględnione zostały wygodnie otwierane drzwi przesuwne z niskim progiem.
 5. Jeśli twój dom zlokalizowany będzie w hałaśliwej okolicy - zaznacz, że zależy ci na rozwiązaniach zmniejszających poziom hałasu.
 6. Nie bój się zadawać dociekliwych pytań i śmiało proś o pomoc w porównaniu ofert.
 7. Śledź promocje ogłaszane przez producentów stolarki. W okresie ich obowiązywania wysokiej jakości okna można kupić w niższej cenie i z bogatszym wyposażeniem.

Sprawdź też:

WIDEO: Profile okienne z PCV - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Profile okienne z PCV - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Stolarka okienna - ważny jest właściwy montaż

Zakup okien o korzystnych parametrach użytkowych to jednak tylko część sukcesu. Równie ważny jest ich prawidłowy montaż. Wybierając dostawcę okien zweryfikuj kompetencje ekipy montażowej współpracującej z danym salonem. Sprawdź znajomość nowoczesnych metod montażu i zapytaj o referencje.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE