| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Ciepły montaż ciepłych okien - fotorelacja KROK PO KROKU

Ciepły montaż ciepłych okien - fotorelacja KROK PO KROKU

Oto fotorelacja z ciepłego montażu okien. Zarówno okna, jak i ich montaż to nagroda w konkursie producenta okien - firmy DAKO. My przedstawiamy szczegóły tego montażu.

Konkurs, w którym nagrodą były okna

Dla młodych ludzi z dzieckiem budowa nowego domu to olbrzymie wyzwanie finansowe i organizacyjne. Dlatego radość z nowoczesnych, ciepłych okien wygranych w konkursie zorganizowanym przez firmę DAKO była ogromna.

W całym domu jest k ilkanaście okien. Ich łączna powierzchnia wynosi ponad 20 m2. Przed produkcją okien fachowcy z DAKO szczegółowo wymierzyli otwory, ustalili z inwestorami ważne szczegóły – kolor okleiny, rodzaj okuć. Gdy okna były gotowe, czterech montażystów uporało się z pracą w kilka godzin. Zróżnicowanie okien w zależności od rodzaju pomieszczenia i ich indywidualny dobór pozwoliły na uzyskanie najlepszych efektów przy założonych kosztach.

Jakie okna?

Laureaci konkursu otrzymali energooszczędne okna z PCW z serii DPQ-82. Siedmiokomorowe profile są usztywnione kształtownikami stalowymi. Zestawy szklane składają się z trzech tafli szyb z napylonymi dwiema powłokami Thermofloat, między którymi znajduje się ciężki gaz (argon), dzięki czemu możliwe jest uzyskanie wartości współczynnika przenikania ciepła szyby Ug = 0,5 W/(m2.K).

Współczynnik przenikania U całego okna wynosi zależnie od wielkości okna od 0,81 do 0,89 W/(m2.K). Najlepszy współczynnik ma duże okno o wymiarach 146 x 240 cm, najgorszy ma najmniejsze okno (w którym stosunek powierzchni ram do szyby jest największy). Ramy mają współczynnik Uf = 1 W/(m2.K).

Okna przeznaczone do wstawienia na parterze domu mają po obu stronach okleinę w kolorze złotego dębu. Te, które znajdą się na poddaszu, od strony wnętrza będą białe, tak aby pasowały do okien połaciowych. Do koloru okien są dobrane ciepłe ramki. Te w oknach okleinowanych po obu stronach są jasnobrązowe. W oknach białych ramka jest czarna – tak zażyczyli sobie inwestorzy. Ramki różnią się wyłącznie kolorem, ich parametry fizyczne są takie same.

Montaż okien

Okna zamontowano dyblami do muru konstrukcyjnego dwuwarstwowej ściany. Usytuowanie ich na krawędzi ściany, na styku z izolacją, powoduje, że łatwo je uszczelnić. Szczelina między murem a oknem jest dobrze zaizolowana taśmą rozprężną ISO Block One.

Okno okleja się taśmą przed wstawieniem go w ościeże. Zapewnia ona szczelność od wewnątrz i powstrzymuje wnikanie pary wodnej. Jej środkowa warstwa t łumi hałas i zatrzymuje ciepło, a zewnętrzna chroni przed wnikaniem deszczu, k tóry napiera pod ciśnieniem do 1000 Pa. Od spodu ramy zamontowano listwy parapetowe, do których przylega parapet zewnętrzny i wewnętrzny. Zapobiega to powstawaniu w tym miejscu mostka cieplnego. Dodatkowo na ramę okna będzie można nasunąć styropian, k tóry jeszcze lepiej ochroni styk okna z murem przed zimnem i wodą.

WARTO WIEDZIEĆ

Jakie wybrać okucia okienne?

Okucia można dopasować do okien, biorąc pod uwagę funkcję pomieszczenia i kondygnację, na której okno się znajduje.

W najbardziej reprezentacyjnych wnętrzach, gdzie estetyka ma największe znaczenie, na przykład w salonie i w kuchni, najlepiej zastosować ukryte okucia. Brak zawiasów na ramie pozwoli też na łatwiejsze i wygodniejsze mycie okien.

W sypialniach przydadzą się takie z okuciami umożliwiającymi wietrzenie szczelinowe. Odpowiednie ustawienie klamki powoduje odstawienie skrzydła od ramy na 6 mm. Szczelina zapewnia efektywne wietrzenie, które nie pociąga za sobą gwałtownego wychłodzenia pomieszczeń (typowego dla wietrzenia przez uchylenie lub rozwarcie skrzydła). Dodatkową korzyścią jest możliwość wietrzenia podczas wietrznej i deszczowej pogody – woda deszczowa nie dostaje się do pomieszczeń, a stabilna pozycja skrzydła wyklucza jego uderzanie o ramę pod naporem wiatru. Jeżeli okna są wyposażone w blokadę obrotu klamki, uniemożliwia ona przestawienie klamki do pozycji „uchylone”, gdy okno jest rozwarte (i odwrotnie). Wyklucza to doprowadzenie do niebezpiecznej sytuacji, w której skrzydło przytrzymywane jest tylko w jednym punkcie.

W pokojach dziecięcych na piętrze, w celu wykluczenia nieszczęśliwego wypadku, warto zamontować zamek uniemożliwiający przypadkowe rozwarcie okna – pozwalający jedynie na jego uchylenie. W oknach na parterze przydadzą się także dodatkowe zaczepy antywłamaniowe.

Moskitiery, żaluzje, rolety do każdego pomieszczenia w domu

Przysłony okienne, takie jak moskitiery, żaluzje czy rolety muszą pełnić zarówno funkcją...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nietypowe okna do dachów płaskich i dachów...

Nie tylko okna połaciowe dostarczają światło słoneczne do pomieszczeń poddasza użytkowego. Mogą je tam...

Okna energooszczędne do domów klasy premium. Czy...

Świadomość inwestorów na temat energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności, stale rośnie....

Przygotowanie do montażu markizy tarasowej

Zastanawiasz się nad nowoczesnym wyposażeniem i wykończeniem domu? Popraw swój standard mieszkania...

Okna do współczesnego domu – energooszczędne,...

Inwestorzy planujący budowę lub remont domu są coraz bardziej świadomi, jakie parametry powinny...

Dopasowanie stolarki otworowej do elewacji...

Dobieranie stolarki otworowej to nie lada zadanie. Podpowiadamy, jak zrobić to z głową, aby okna i drzwi...

Nowe warunki techniczne dla budynków: zaostrzone...

Od 1 stycznia 2017 roku zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki....