| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Montaż okien dachowych: jak unikać błędów

Montaż okien dachowych: jak unikać błędów

Montaż okien dachowych niesie za sobą zagrożenie popełnienia błędów nie tylko na zewnątrz lecz również wewnątrz poddasza użytkowego. Zobacz jak poprawnie zamontować okno oraz dobrze wykończyć wnękę okienną. Poznaj szpalety, czyli produkty do zabudowy wnęk okiennych.

Okna dachowe - prawidłowo wykończona wnęka okienna

Istotne znaczenie ma prawidłowe wykończenie wnęki okna dachowego od wewnątrz. Konieczne jest umieszczenie materiału izolacyjnego dookoła ościeżnicy – zapobiega to powstaniu mostków termicznych. Trzeba również pamiętać o prawidłowym wykonaniu paroizolacji we wnęce okiennej i połączeniu jej z paroizolacją pomieszczenia. Wnękę okienną zazwyczaj wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi – podobnie jak skosy poddasza, ale można również użyć do tego drewna. Bez względu na materiał wykończeniowy trzeba pamiętać o właściwym ukształtowaniu wnęki okiennej – jej górna krawędź musi być równoległa do podłogi, a dolna – prostopadła do niej.

Przeczytaj również: Jak prawidłowo zamontować okno dachowe w połaci dachu

Taki układ sprawia, że rozkład światła wpadającego przez okno dachowe do pomieszczenia jest optymalny. Ale przede wszystkim taka budowa wnęki okiennej pozwala, by powietrze swobodnie w niej cyrkulowało. Dzięki temu na oknach połaciowych nie skrapla się para wodna. Błędem jest takie uformowanie wnęki, żeby pod oknem połaciowym mógł się znaleźć parapet. Nie tylko świadczy on o tym, że wnęka jest zbudowana nieprawidłowo, lecz również zabiera światło. Wyjątkiem mogą być parapety umieszczone tak, że pomiędzy nimi a ścianami są odstępy. Można też zrobić w parapecie otwory umożliwiające swobodny przepływ powietrza. Na poddaszu, tak jak i wszedzie indziej, grzejniki centralnego ogrzewania powinny się znaleźć pod oknami połaciowymi.

Szpalety - gotowe wnęki okienne

Aby nie mieć problemu ze źle ukształtowaną wnęką, można zastosować gotowe ramy – tak zwane szpalety lub maskownicą. Zazwyczaj zrobiona jest ona z łatwego do utrzymania w czystości tworzywa sztucznego. Dość często popełnianym błędem, mającym wpływ na estetykę, jest złe dopasowanie kątowników montażowych do głębokości montażu albo umieszczenie ich na różnych głębokościach – na przykład u dołu wyżej, u góry niżej w stosunku do pokrycia. W efekcie okno jest niesymetrycznie usytuowane względem pokrycia dachu (podniesione z jednej strony). Podobne skutki może spowodować zamocowanie dwóch kątowników na łatach, a dwóch – na krokwiach.

Parapet zamontowany pod oknem uniemożliwia właściwą cyrkulację powietrza po szybie okna połaciowego. W konsekwencji para wodna gromadzi się na oknie, spływa po nim woda – drewno i wnęka okienna ulegają zniszczeniu

Niezbyt duży grzejnik zainstalowany tylko pod jednym oknem to błąd. Na drugim oknie może się gromadzić para wodna

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Okna dachowe - wilgoci wstęp wzbroniony

Okna dachowe wewnątrz – połączenie z folią paroizolacyjną. Poważne i trudne do zlikwidowania szkody mogą powstać, gdy na skutek źle wykonanego połączenia okna dachowego z folią paroizolacyjną chroniącą warstwę ociepleniową będzie wnikać pod nią para wodna. Jeśli znajdzie się ona pod folią, na jej działanie będzie narażone ocieplenie dookoła okna dachowego. Zawilgocona termoizolacja traci swoje właściwości.

Okna dachowe na zewnątrz – niepoprawny montaż rynienki odwadniającej może być przyczyną zawilgocenia materiału izolacyjnego wokół okna dachowego. Gdy folia dachowa nie zostanie prawidłowo wyłożona na rynienkę, skropliny z dachu mogą spływać na okno połaciowe i na nim pozostawać. Taki błąd może spowodować nie tylko przeciekanie okna dachowego, ale również zawilgocenie materiału wokół niego.

Tak zwana skrzynkowa, nieprawidłowa zabudowa wnęki okiennej bardzo utrudnia grawitacyjny obieg powietrza w jej wnętrzu. Skutkiem może być kondensacja pary wodnej na oknie

Górne kątowniki okna zostały zamontowane na innej głębokości niż dolne, co sprawia, że górna część okna wystaje ponad płaszczyznę dachu

Montaż okien dachowych - zasady i zalecenia

Montaż okien dachowych powinien być dobrze przemyślany. Ważna jest lokalizacja okien połaciowych,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wybieramy rolety do okien dachowych, żaluzje,...

Markizy i rolety do okien dachowych skutecznie ograniczają przepływ ciepła, nie dopuszczając do nagrzewania...

Poddasze pełne pomysłów. Inspiracje, rozwiązania,...

Funkcjonalna aranżacja poddasza to wyzwanie. Zobacz, jak pomysłowo urządzić poddasze i odpowiednio je...

W pełnym świetle. Poddasze dobrze wykończone

Aby mieszkać na poddaszu wygodnie i komfortowo, warto zadbać o doświetlenie światłem naturalnym nie tylko...

Sposoby na zaciemnienie wnętrz - rolety i żaluzje

Rolety, żaluzje i inne przesłony okienne służą nie tylko do ochrony wnętrz przed słońcem i wysoką temperaturą...

Nowe Okna i Drzwi

Wybieramy je do domów nowo budowanych i remontowanych. W tych pierwszych stanowią eleganckie...