| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Ocieplenie podłogi na gruncie. Kruszywo keramzytowe jako izolacja termiczna

Ocieplenie podłogi na gruncie. Kruszywo keramzytowe jako izolacja termiczna

Podłoga układana bezpośrednio na gruncie musi być ciepła, dlatego wymaga bardzo dobrego izolatora. Jedną z możliwości jest zastosowanie kruszywa keramzytowego, które ma wiele zalet i może zastąpić aż trzy warstwy tradycyjnej podłogi. Opisujemy krok po kroku jak ułożyć podłogę z kruszywem keramzytowym.

Autor: Leca® Kulki keramzytu

Czym jest keramzyt?

Zacznijmy od podstaw. Keramzyt jest lekkim kruszywem ceramicznym, które stanowi alternatywę dla innych materiałów izolacyjnych. Kruszywo keramzytowe to kulki gliny ilastej formowane poprzez wypalanie w piecu w temperaturze 400 - 1150 stopni Celsjusza, w wyniku czego na ich powierzchni tworzy się twarda, ceramiczna warstwa.

Kruszywo o uziarnieniu, które jest najczęściej stosowane do izolowania podłóg na gruncie dodatkowo może być powlekane impregnatem ograniczającym podciąganie wody z gruntu.

Jak prawidłowo wykonać podłogę ocieploną kruszywem keramzytowym krok po krok.

Aby prawidłowo wykonać podłogę z wykorzystaniem keramzytu na początku należy usunąć istniejącą warstwę humusu i jeśli zajdzie taka konieczność uzupełnić ją piaskiem do wymaganej projektem wysokości. Należy pamiętać o właściwym zagęszczeniu podłoża, szczególnie w obszarze wcześniejszych wykopów. Najlepiej użyć do tego celu mechanicznej zagęszczarki płytowej.

Ze względu na przenikające ciepło przez ściany zewnętrzne zaleca się obniżenie poziomu podłoża o kilka centymetrów na odległość 1 metra wzdłuż ścian, aby zwiększyć w tym miejscu grubość izolacji z kruszywa. Następnie układamy keramzyt w jednej warstwie o grubości 30-40 centymetrów, w zależności od gęstości kruszywa, aby uzyskać współczynnik przenikania ciepła podłogi na gruncie U=0,3 W/(m2•K).

W przypadku zastosowania kruszywa keramzytowego zamiast podłoża betonowego zaleca się wykonanie małych ław fundamentowych pod ściany działowe, aby uniezależnić osiadanie ścian i posadzki.

Po ułożeniu keramzytu na całej powierzchni pomieszczenia należy rozpocząć jego zagęszczanie. Warstwa kruszywa keramzytowego zagęszcza się nawet do 10 %, co należy uwzględnić przy jego zamawianiu. Po luźno ułożonym keramzycie najlepiej poruszać się na specjalnych podkładkach (mini nartach), które rozkładają obciążenie na większą powierzchnię styku.

Autor: Leca®

>> zobacz rozwiązanie podłogi na gruncie z Leca® KERAMZYTEM luzem

Autor: Leca®

>> zobacz rozwiązanie podłogi drewnianej na Leca® KERAMZYCIE impregnowanym

ZDANIEM EKSPERTA

Andrzej Dobrowolski, kierownik produktu keramzyt LecaPodłoga na gruncie

Wykonując podłogę na gruncie na Leca® KERAMZYCIE impregnowanym uzyskuje się wytrzymałe i termoizolacyjne podłoże. To ceramiczne kruszywo nie traci swoich parametrów w czasie, nie zanika i jest odporne na zasiedlanie przez gryzonie. Podłoga na podłożu z keramzytu może przenosić kilkakrotnie większe obciążenia niż podłogi układane na izolacji ze styropianu czy styroduru. W izolacyjnym i nośnym podłożu keramzytowym bez problemu można układać rury i przewody instalacyjne.

>>Więcej szczegółów oraz rozwiązania podłóg na gruncie wraz z rysunkami na leca.pl

Andrzej Dobrowolski, kierownik produktu keramzyt Leca®

Zagęszczanie materiału w pomieszczeniach najlepiej wykonać za pomocą ręcznej ubijarki, którą można skonstruować samodzielnie z materiałów dostępnych na placu budowy. Jej podstawa z płyty musi mieć kształt kwadratu i wymiary co najmniej 50 x 50 centymetrów. Na większych powierzchniach można zastosować lekką zagęszczarkę płytową.

Wskazane jest nałożenie na zagęszczoną warstwę keramzytu 0,5 centymetrowej warstwy szprycu cementowego, czyli mieszaniny cementu, piasku i wody o dosyć gęstej, ale płynnej konsystencji. Możemy nakładać ja kielnią, czerpakiem murarskim lub wiaderkiem. Poruszanie się po wyschniętym szprycu w normalnym obuwiu nie sprawi już problemu.

Po 24-48 godzinach od nałożenia szprycu, można układać izolacje przeciwwilgociową, na przykład folię w dwóch warstwach. Należy uważać przy tym, aby zachować szczelne połączenia pasów izolacji oraz z izolacją poziomą ścian.

Ostatnią warstwą konstrukcyjną podłogi na gruncie jest warstwa wyrównująca, czyli szlichta cementowa lub wylewka samopoziomująca. Wylewka jastrychowa oraz samopoziomująca ze zbrojeniem rozproszonym nie wymagają dodatkowego zbrojenia. Pozostałe warto dozbroić siatkami zbrojeniowymi typowymi do betonowych podłoży posadzkowych, które zapobiegną popękaniu podłogi na skutek skurczu betonu oraz zwiększą jej wytrzymałość. Należy pamiętać, aby podkład oddylatować od ścian oraz przeciąć w otworach drzwiowych pod projektowanymi skrzydłami drzwiowymi. Po wyschnięciu i uzyskaniu odpowiedniej wytrzymałości ostatniej warstwy będzie można wykończyć ją dowolnym materiałem podłogowym.

>> zobacz film, jak zaizolować podłogę na gruncie luźnym keramzytem

Worki keramzytu zamiast luźnego kruszywa

W przypadku realizacji, przy której mamy ograniczony dostęp do pomieszczeń bądź chcemy zaoszczędzić na czasie, kruszywo może być dostarczone w foliowych workach, które bezpośrednio wykładamy na zagęszczone podłoże. Worki układa się ciasno, szczeliny pomiędzy nimi zasypuje się luźnym keramzytem, a następnie nacina wszystkie worki, aby je odpowietrzyć. Powietrze znajdujące się w workach mogłoby osłabić konstrukcję podłogi.

Następnie układa się drugą warstwę, prostopadle do pierwszej wykonując takie same czynności jak za pierwszym razem. Keramzyt ułożony w dwóch warstwach ma grubość około 35 cm i nie wymaga żadnego zagęszczania. Na tak przygotowane podłoże należy ułożyć izolację przeciwwilgociową w dwóch warstwach, siatkę zbrojącą i warstwę wyrównującą.

>> zobacz film, jak zaizolować podłogę na gruncie keramzytem w workach

Autor: Leca®

Izolacja podłogi workami keramzytu

Autor: Leca®

>> zobacz rozwiązanie podłogi na gruncie z Leca® KERAMZYTEM w workach

Przeczytaj dodatkowo:
Termomodernizacja – wszystko o docieplaniu...

Jak wykonać dodatkowe ocieplenie na już istniejącym ociepleniu domu? Zobacz, jak wygląda przekrój...

Ocieplenie domu styropianem - GALERIA krok po...

Zobacz, jak wykonać ocieplenie domu krok po kroku. Ocieplenie styropianem bez błędów potrzebuje...

Mostki cieplne, wilgotne ściany i grzyb - skutki...

Wilgotne ściany i grzyb to problemy, które pojawią się nie tylko w starych domach, ale także w nowych...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do...

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej...

Jak należy ocieplać poddasze? Rozwiązania, które...

Termoizolacja ma istotne znaczenie dla ograniczenia strat ciepła w domu. Inwestor powinien oczekiwać...

sponsor artykułu