| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Fundamenty tradycyjne czy płyta fundamentowa?

Fundamenty tradycyjne czy płyta fundamentowa?

Najczęściej decydujemy się na fundamenty tradycyjne czyli ławy i ściany. Niektórzy jednak posadawiają dom na betonowej płycie fundamentowej. Kiedy takie rozwiązanie jest korzystniejsze?

Czym różnią się fundamenty tradycyjne od płyty fundamentowej?

Fundamenty tradycyjne Płyta fundamentowa
 • ich budowa trwa długo - nawet do czterech tygodni
 • wymagają starannej hydroizolacji odpowiednio dobranej do rodzaju gruntu i poziomu wody gruntowej
 • to rozwiązanie znane i sprawdzone. Wykonawcy rzadko popełniają błędy podczas budowy takich fundamentów
 • do budowy ław wystarczy beton niższej klasy, na ściany stosuje się najczęściej bloczki betonowe
 • to rozwiązanie przyjmuje się w większości projektów gotowych
 • to rozwiązanie bezpieczne nawet przy wysokim poziomie wód gruntowych
 • jest wybierane także dlatego, że łatwiej w ten sposób szczelnie odizolować ogrzewany budynek od zimnego podłoża
 • płyta tworzy jednocześnie betonową podłogę parteru
 • jest odporniejsza na nierównomierne osiadanie niż fundamenty tradycyjne
 • potrzebny będzie beton wyższej klasy, zamawiany w wytwórni
 • wymaga zatrudnienia profesjonalnej ekipy
Autor: Rafał Arak

Fundamenty tradycyjne

Autor: Andrzej T. Papliński

Płyta fundamentowa

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przy budowie na skarpie prostsze i tańsze jest wykonanie fundamentów tradycyjnych

Płyta fundamentowa to rozwiązanie ekonomiczne, o ile jest łatwa do wykonania. Fundament domu na skarpie siłą rzeczy prosty nie będzie. Można by go było skonstruować z kilku płyt umieszczonych na różnych poziomach, ale koszt okazałby się bardzo wysoki. Płyty należałoby odpowiednio połączyć, aby zagwarantować budynkowi równomierne osiadanie. Zdecydowanie taniej i prościej jest w tej sytuacji zrobić fundamenty z ławami schodkowymi.

Budujący samodzielnie powinni wybrać typowe ławy i ściany fundamentowe

Ławy fundamentowe i wzniesione na nich murowane ściany fundamentowe można wykonać samodzielnie i wielu inwestorów podejmuje takie wyzwanie. Potrzebny do tego beton da się „ukręcić” w betoniarce i nie trzeba sprowadzać go z wytwórni. Tradycyjne sposoby posadawiania są też doskonale znane wszystkim ekipom budowlanym. Ławami i ścianami zajmie się ta sama ekipa murarska, która wykona większość prac budowlanych w naszym domu. Do płyty fundamentowej potrzeba natomiast fachowców, którzy specjalizują się w takiej konstrukcji. Konieczny jest także beton lepszej jakości – klasy minimum C16/20.

Wybierz fundamenty tradycyjne, jeśli chcesz mieć dostęp do izolacji

Większa część izolacji przeciwwilgociowej i izolacji termicznej płyty fundamentowej znajduje się pod nią. Nic złego nie powinno się im stać, ale w razie jakiejkolwiek usterki dostęp pod płytę jest niemożliwy. Gdy mamy ściany fundamentowe zaizolowane pionowo od zewnątrz i zasypane ziemią, teoretycznie powinniśmy być spokojni. Wciąż jednak słyszymy o budynkach, których ściany podciągają wilgoć, bo hydroizolacja pionowa lub pozioma uległa uszkodzeniu. W ich przypadku istnieje jednak możliwość naprawy. Trzeba tylko odkopać ścianę fundamentową, by zyskać dostęp do uszkodzonych warstw.

Autor: Andrzej Szandomirski

Płyta fundamentowa sprawdzi się przy wysokim poziomie wód gruntowych

Płyta fundamentowa, w przeciwieństwie do ław fundamentowych, nie musi się znajdować poniżej poziomu przemarzania gruntu, czyli głębiej niż 0,8-1,4 m pod powierzchnią terenu. Buduje się ją po wybraniu żyznej warstwy gleby i wymianie części znajdującej się pod spodem ziemi na podsypkę stabilizującą ze żwiru i piasku. Woda gruntowa często podchodzi ku powierzchni gruntu, ale rzadko na tyle wysoko, aby móc zagrozić płycie. Płyta jest zatem najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem posadowienia budynku na terenie o trudnych warunkach wodnych.

Płyta rozkłada ciężar budynku na całą powierzchnię zabudowy

Wybierz płytę fundamentową, jeśli boisz się osiadania domu. Ekipy często popełniają błędy podczas przygotowywania podbudowy pod podłogi na gruncie i te z czasem zaczynają osiadać. Już niejeden inwestor zauważył, że listwy przyścienne zamocowane do murów po pewnym czasie znajdują się kilka centymetrów nad podłogą. Często też nierównomierne osiadanie budynku powoduje pękanie ścian. To bardzo jaskrawe przykłady tego, czym może skutkować osiadanie. W przypadku płyt fundamentowych dom ma konstrukcję przypominającą pełną skrzynkę i tego typu sytuacje nie mają prawa wystąpić. Płyta rozkłada ciężar budynku na całą powierzchnię zabudowy, dzięki czemu na każdy centymetr obciążonego gruntu przypada znacznie mniejszy nacisk. Dlatego właśnie jest to korzystna metoda w przypadku gruntów o słabej nośności.

Zwykłe fundamenty robi się cztery tygodnie. Na płytę wystarczy tydzień

Tradycyjne fundamenty wykonuje się trzy-cztery tygodnie. Ławy fundamentowe wymagają bowiem budowy deskowania. Wygląda ono jak koryto bez dna – ma dwie ścianki z drewna. Budowa takiej konstrukcji zajmuje sporo czasu. Na płytę wystarczy tydzień. Wykonując ją, deskowanie zastępujemy szalunkiem z płyt termoizolacyjnych, które najpierw utworzą formę dla betonu, a później będą stanowić ocieplenie krawędzi płyty. Jeśli budujemy fundamenty tradycyjne, mamy po drodze przerwę technologiczną trwającą dwa-trzy tygodnie. Tyle się czeka, aż beton zwiąże i na ławach będzie można murować ściany. W przypadku fundamentów tradycyjnych konieczna jest jeszcze budowa podłogi na gruncie – między ścianami fundamentowymi. Płyta stanowi zaś gotowe podłoże, na którym wystarczy zrobić cienką wylewkę samopoziomującą i można już układać posadzkę.

 

Płyta fundamentowa - jak wykonać betonowanie płyty

Przeczytaj dodatkowo:
Wzmacnianie gruntu pod inwestycją? Sprawdź, jak...

Często okazuje się jednak, że odpowiednia lokalizacja obiektu kryje w sobie potrzebę wzmacniania gruntu....

Betonowanie płyty fundamentowej - nasz film z...

Popularność płyty fundamentowej rośnie. Płyta lepiej izoluje część mieszkalną od chłodu i wilgoci. Tylko jak...

Izolacja piwnic. Jak zrobić drenaż opaskowy i...

Przed laty, podstawowym rozwiązaniem stosowanym do izolacji piwnic był drenaż. Dlaczego w większości miejsc,...

Ocieplenie podłogi na gruncie. Kruszywo...

Podłoga układana bezpośrednio na gruncie musi być ciepła, dlatego wymaga bardzo dobrego izolatora. Jedną...

Ściany oporowe przy wjeździe do garażu...

Ściany oporowe rodzaje, czyli z czego i jak je zbudować? Ściany oporowe oddzielają zagłębiony w terenie...