| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Farby emulsyjne do dekoracyjnego malowania ścian wewnętrznych

Farby emulsyjne do dekoracyjnego malowania ścian wewnętrznych

Farby emulsyjne zwane również dyspersyjnymi to najpopularniejsze farby do dekoracyjnego malowania ścian wewnętrznych. Zobaczmy jak wybierać najlepsze  farby akrylowe i lateksowe.

Farby emulsyjne

Podstawowym składnikiem farb emulsyjnych (dyspersyjnych) są żywice akrylowe, winylowe lub lateksowe. To one decydują o cechach użytkowych farby. Pigmenty zaś zapewniają kolor. Pozostałymi składnikami są wypełniacze mineralne i rozmaite substancje pomocnicze. Farby dyspersyjne charakteryzują się dużą wydajnością. Jeden litr wystarczy na pokrycie 9-15 m2 ściany. Są też uniwersalne. Nadają się do wszystkich rodzajów podłoży w pomieszczeniach zamkniętych. Mają dobre właściwości kryjące, a niektóre z nich zdolne są całkowicie zakryć trudne do usunięcia plamy. Schną dwie-trzy godziny, a do pełnego użytkowania są gotowe już po 12-24 godzinach. Mogą tworzyć powierzchnię matową, półmatową lub błyszczącą.

Farby do ścian wewnętrznych

Rozcieńczalnikiem farb dyspersyjnych jest woda. Mimo to są one bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Pomalowane nimi ściany można wielokrotnie czyścić na mokro lub na sucho. Takie są właśnie farby akrylowe oraz farby lateksowe. Znajdują  zastosowanie we wszystkich domowych pomieszczeniach. Niektóre z nich mają podwyższoną wytrzymałość na mycie i szorowanie. Takie farby warto stosować we wnętrzach, w których ściany są szczególnie narażone na zabrudzenie: w kuchniach, korytarzach lub pokojach dziecięcych. Są też produkowane farby dyspersyjne przeznaczone do łazienek i pralni, czyli do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Mimo że tak jak wszystkie tego typu farby nie stanowią bariery hamującej naturalny przepływ pary wodnej, to dodatkowo chronią ściany przed nadmiernym zawilgoceniem.

Która farba do malowania lepsza?

Dobra farba to taka, która przez wiele lat od malowania wyglądać będzie jak tuż po malowaniu. Oznacza to, że jej kolor i wygląd powierzchni będą niezmienione. Cechy te nie zależą od rodzaju farby, tylko od jakości i ilości substancji bazowej oraz od odpowiedniego doboru i proporcji składników. Farba nie powinna pękać, odpadać, blaknąć ani się przebarwiać. Producenci deklarują 3-10-letnią trwałość kolorów swoich farb. Na wygląd ścian nie powinno też niekorzystnie wpływać częste ich czyszczenie. W przypadku farb dyspersyjnych odporność powłoki zależy od zawartości żywicy. Im jest jej więcej, tym powierzchnia farby jest mocniejsza i jednocześnie bardziej błyszcząca. Dobre farby muszą się również odznaczać dobrymi właściwościami kryjącymi. Gdy pomaluje się nimi ściany, nie powinny spod powłoki przebijać żadne plamy i smugi ani kolor poprzedniej farby. O dobrej jakości farby świadczy również to, że nie wydziela nieprzyjemnego, intensywnego zapachu, oraz to, że jest tiksotropowa, czyli nie kapie podczas malowania.

Malowanie dekoracyjne. Kolory i efekty zamiast białych ścian

Białe ściany mogą się znudzić. Dekoracyjne malowanie ścian wniesie do wnętrz trochę koloru. A oto...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Czym malować pomieszczenia? Biała farba do ścian...

Aby jak najdłużej cieszyć się białymi wnętrzami, należy stosować białe farby do ścian wysokiej jakości,...

Zaprawy murarskie i tynkarskie - co warto o nich...

Jakość i rodzaj zastosowanej zaprawy murarskiej lub tynkarskiej wpływa w istotny sposób na trwałość...

Drewniany taras - czyszczenie i impregnacja...

Po zimie należy wykonać wiosenne porządki na posesji. Drewniany taras również potrzebuje lekkiego...

Korozja betonu. Naprawa konstrukcji betonowych

Korozja konstrukcji betonowych może być bardzo groźna. Beton na skutek błędów w wykonaniu lub...

Wszystko na biało. Białe farby do ścian i sufitów

Aby jak najdłużej cieszyć się białymi ścianami i sufitem, należy stosować farby wysokiej jakości, najlepiej...