| muratordom.pl » Budowa » Farby, kleje, zaprawy » Czyszczenie płytek z zaprawy
Czym wyczyścić ślady cementu na cokole

Czyszczenie płytek z zaprawy

Ślady cementu na cokole, czyli pozostałości po klejeniu lub spoinowaniu, można usunąć, używając specjalnego środka do czyszczenia. Świeże zabrudzenia po zaprawach cementowych wystarczy zmyć czystą wodą, jeśli jednak tego nie zrobimy, nieodzowny będzie preparat do usuwania zabrudzeń, który należy nanieść w gumowych rękawiczkach.

Autor: Mariusz Bykowski

Świeże zabrudzenia po budowlanych zaprawach cementowych i wapiennych najlepiej od razu zmywać czystą wodą. Jeśli się tego nie zrobi w odpowiednim czasie, dokładne oczyszczenie podłoża będzie bardzo kłopotliwe, a intensywne szorowanie może doprowadzić do uszkodzenia zabrudzonej powierzchni.

Do starych zabrudzeń potrzebne są specjalne preparaty do usuwania pozostałości po zaprawach cementowych. W zależności od stopnia rozcieńczenia środki czyszczące zmywają niewielkie i świeże plamy albo grube, stare zabrudzenia. Środki do czyszczenia i usuwania zabrudzeń z cementu nadają się również do zmywania brudu, osadów i plam powstałych z minerałów zawartych w wodzie, z rdzy itp. Można je stosować na większości typowych podłoży spotykanych w budownictwie: płytkach ceramicznych (glazurze, terakocie, gresie) i cegłach klinkierowych, a także na powierzchniach chromowanych, lakierowanych, ze stali szlachetnej i tworzyw sztucznych, oprócz drewnianych (np. parkiet) i kamiennych.

Preparaty do usuwania resztek zapraw cementowych i wapiennych zwykle mają kwaśny odczyn, mogą więc uszkadzać powierzchnię materiałów wrażliwych na kwasy, takich jak kamienie zawierające związki żelaza, które pod ich wpływem mogą ulec przebarwieniu na kolor żółto-brązowy. Przed zastosowaniem konkretnego preparatu czyszczącego warto więc sprawdzić jego działanie na materiał w niewidocznym miejscu.

Farby elewacyjne. Czym malować ściany zewnętrzne domu?

Farba nie tylko zdobi elewację, ale też chroni ją przed negatywnymi wpływami środowiska,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jaką farbę wybrać do malowania ścian? Rodzaje...

Planujesz malowanie mieszkania lub domu? Sprawdź jaką farbę wybrać do malowania ścian. Poznaj różne rodzaje...

Korozja betonu. Naprawa konstrukcji betonowych

Korozja konstrukcji betonowych może być bardzo groźna. Beton na skutek błędów w wykonaniu lub...

Czym malować ściany i sufity. Farby do wnętrz

Farby emulsyjne, farby akrylowe, farby lateksowe, akrylowo-lateksowa, emulsyjno-akrylowa. Co to wszystko...

Wszystko na biało. Białe farby do ścian i sufitów

Aby jak najdłużej cieszyć się białymi ścianami i sufitem, należy stosować farby wysokiej jakości, najlepiej...

Nowoczesne farby do ścian. Farby grzybobójcze,...

Producenci farb wciąż zaskakują. W sklepach pojawiają się ciekawe, nowoczesne farby do ścian, jak choćby...

Jak układać płytki ceramiczne w łazience?...

Płytki ceramiczne w łazience muszą być układane z zastosowaniem odpowiedniego kleju do płytek. Nie wolno...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.