| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Wykwity na klinkierze. Skąd się biorą, jak im zapobiegać?

Wykwity na klinkierze. Skąd się biorą, jak im zapobiegać?

Elewacja lub ogrodzenie obłożone klinkierem wyglądają bardzo estetycznie i ekskluzywnie. Jednak po jakimś czasie, ten efekt może zostać zepsuty przez jasne wykwity. Dowiedz się, jakie są przyczyny powstawania wykwitów na klinkierze, jak je usunąć i jak się przed nimi uchronić.

Skąd się biorą wykwity na klinkierze?

Wykwity powstają w wyniku rozpuszczania się soli zawartych w klinkierze lub zaprawie. Pod wpływem wilgoci, sole te są wymywane na powierzchnię muru, gdzie następuje ich schnięcie, w efekcie czego na murze pozostaje biały nalot. Jest to zjawisko normalne, nie szkodzi jakości i trwałości muru, ale psuje estetyczny wygląd klinkierowej elewacji.

Jak zapobiegać wykwitom?

Ponieważ wykwity powstają tylko wtedy, gdy we wnętrzu muru znajdzie się woda, podstawowym środkiem zaradczym jest zatem ochrona klinkieru przed wilgocią. Należy na to zwrócić uwagę na każdym etapie prac. Podczas składowania materiału, powinien on być osłonięty folią budowlaną oraz umiejscowiony tak, aby woda nie miała do niego dostępu również od strony gruntu.

Autor: Röben

Wykwity to zmora murów z cegieł klinkierowych

Gdy przystąpimy już do prac murarskich, to należy pamiętać, aby wykonywać je tylko w ciepłe i suche dni, a wykończone fragmenty osłaniać na wypadek deszczu. W przypadku ściany trójwarstwowej, należy zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i możliwość przewietrzania ściany wewnątrz. Dzięki temu, wilgoć będzie mogła swobodnie odparowywać poza ścianę. Trzeba położyć również nacisk na wysoką jakość wykonania tj. solidne wykonanie wszystkich spoin i obróbek blacharskich.

Bardzo ważny jest także odpowiedni dobór zaprawy. Powinna być ona przeznaczona specjalnie do klinkieru i nie zawierać wapna. W trakcie wyrabiania zaprawy, nie przesadzajmy z wodą i dodajmy jej tylko tyle, ile to konieczne, aby uzyskać odpowiednią plastyczność mieszanki. Zmniejszymy tym samym wilgoć zawartą w murze.

Jak usunąć wykwity?

Jeśli jednak na klinkierze pojawią się wykwity, to w pierwszej kolejności należy zidentyfikować przyczynę, a dopiero potem usuwać skutki. W innym wypadku czyszczenie będzie syzyfową pracą. Aby trwale usunąć wykwity, konieczne będzie zlokalizowanie miejsc, którymi wilgoć dostaje się do wnętrza muru. Głównymi podejrzanymi będą wykruszone lub popękane elementy. Gdy już solidnie uszczelnimy wszystkie potencjalne źródła problemu, możemy przystąpić do czyszczenia elewacji.

Ważne jest, aby nie rozpoczynać pracy od czyszczenia na mokro. W ten sposób znaczna część soli trafi z powrotem do muru. Czyszczenie powinniśmy rozpocząć od przetarcia elewacji suchą szczotką, aby odpylić jak najwięcej soli. Następnie można zmyć ciepłą wodą (na przykład myjką ciśnieniową) to, czego nie udało się usunąć na sucho. Jeśli w dalszym ciągu występują miejsca niedoczyszczone w pełni, można zastosować specjalne środki do usuwania wykwitów.

Gdy elewacja będzie już czysta, można pokryć ją specjalnym olejem do klinkieru. Zapobiega on przed dostawaniem się wilgoci do konstrukcji, a jednocześnie, gdy wewnątrz nadal jest woda, pozwala jej swobodnie wydostać się na zewnątrz. Weźmy pod uwagę fakt, że olej może lekko przyciemnić kolor cegły. Dlatego wcześniej wykonajmy test na małej powierzchni w mało widocznym miejscu.

Myjki ciśnieniowe. Czyszczenie elewacji, mycie samochodu, szorowanie nawierzchni

Woda pod ciśnieniem zdolna jest usunąć różne uporczywe zabrudzenia. Dlatego tak popularne są...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Pianka rezolowa kontra tradycyjne ocieplenie. Co...

Płyty z pianki rezolowej pozwalają skutecznie ocieplić budynek energooszczędny lub nawet pasywny warstwą...

Ocieplenie domu od wewnątrz. Wybieramy materiały...

Czasem ocieplenie od wewnątrz to jedyne wyjście. W takich sytuacjach warto skorzystać z technologii...

Elewacje domów - jak dobrać ich kolor? Zobacz...

Kolory elewacji domów decydują o ich wyglądzie i charakterze. Nieograniczona wręcz kolorystyka...

Jak dodobrać kolor elewacji do rodzaju pokrycia...

Jak dobrać kolorystykę domu? Zobacz wizualizacje elewacji i dachu projektu Miarodajny C333c. Prezentujemy ten...

Układanie klinkieru na elewacji. Jak zrobić to...

Płytki klinkierowe mogą zapewnić elegancki i prestiżowy wygląd elewacji na długie lata. Jednak żeby tak się...