| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Elewacja z kamienia - układanie kamienia elewacyjnego

Elewacja z kamienia - układanie kamienia elewacyjnego

Elewacja z kamienia będzie trwalsza niż ta pokryta tynkiem. Płytkami kamiennymi można obłożyć cały dom lub tylko niektóre jego fragmenty. Popularne drobnowymiarowe okładziny to płytki z kamienia naturalnego lub sztucznego. Zasady montażu kamienia elewacynego są podobne zarówno w przypadku kamienia naturalnego, jak i sztucznego.­ 

Elewacje z kamienia - rodzaje

Elewacja z kamienia może mieć postać płytek z kamienia naturalnego i sztucznego. Oba materialy mają mają zbliżony ciężar (te sztuczne są nieco lżejsze), a to głównie od wagi oraz wielkości elementów okładzinowych zależy sposób ich mocowania.

Kamień sztuczny jest tańszy niż naturalny, a nowoczesne technologie produkcji umożliwiają wytwarzanie drobnych i małych kształtek o wiele prostszych i tańszych w montażu niż duże płyty kamienne, które mocuje się za pomocą drogich stalowych kotew oraz stalowych lub aluminiowych rusztów.

Elewacja z kamienia - układanie

Jeżeli płytki kamienne są wąskie (do 3 cm) i dość małe, a budynek jest niewysoki, można je traktować jak okładzinę i przyklejać na zaprawę cementową do muru konstrukcyjnego, dodatkowo kotwiąc je dla bezpieczeństwa co kilka warstw. Podłoże, do którego montujemy okładzinę, musi być odpowiednio wytrzymałe. Najlepiej, aby był to mur betonowy lub z cegły pełnej.

Zupełnie małe elementy kamienne, tak zwane okładziny cienkowarstwowe o niewielkiej wadze i grubości do 2 cm układane na elewacjach nie wyższych niż 2,5-3,0 m, czyli na ścianach parterów domów jednorodzinnych, można mocować zaprawą klejącą bezpośrednio do ocieplenia nawet bez użycia kotew. Materiał izolacyjny powinien być odpowiednio przytwierdzony do ściany, a jego powierzchnia wzmocniona siatką zbrojącą zatopioną w masie klejącej. Do przyklejenia płytek należy stosować specjalne zaprawy z trasem lub białym cementem, najlepiej zalecane przez producentów okładziny. Ze względu na możliwość nagrzewania się elewacji o dużej powierzchni na okładzinie trzeba zaprojektować dylatacje (co 6 m). Powinny one przechodzić przez warstwę izolacji aż do warstwy konstrukcyjnej.

Co wybrać na elewacje: kamień naturalny czy sztuczny?

 • Kamień naturalny

Do okładzin na elewacji najlepiej nadają się piaskowce, dolomity i lekkie wapienie. Najczęściej kupuje się je już docięte o jednej stronie gładkiej, a drugiej łupanej lub stosuje jako kamień „dziki” łupany bądź docinany na budowie. W warunkach polskich raczej nie używa się na zewnętrzne okładziny elementów marmurowych ani trawertynowych. Takie elewacje są dość podatne na wilgoć i różnice temperatury, dlatego częściej spotyka się je na południu Europy.

 • Kamień sztuczny

Mianem tym określamy zarówno elementy produkowane z betonu, jak i konglomeraty kamienne. Te z betonu są z zupełnie naturalnych składników. Stanowią mieszaninę kruszywa kamiennego z cementem, a także dodatkiem pigmentów oraz plastyfikatorów. Wyrabia się z nich płytki, płyty oraz elementy nieregularne naśladujące kamienie tradycyjne. Konglomeraty kamienne to mieszanina kruszyw kamienia naturalnego zespolonych żywicami poliestrowymi. Cząstki kamienne mają różną wielkość – od drobnej mączki kamiennej, przez piasek, do drobnego grysu. Ich struktura wpływa na ostateczny wygląd i fakturę płyty. Można na nich również wytłaczać wzory naśladujące układ kamieni łupanych lub cegły. Dzięki dostępnym technologiom kamień sztuczny może być niemal idealną imitacją kamienia naturalnego.

 • Granity i sjenity

To skały wytrzymałe, twarde, o ziarnistej strukturze, dlatego wykonane z nich elewacje domu, posadzki, schody czy parapety są trwałe. Pomimo twardości łatwo poddają się obróbce. Kolory granitu mogą być różne: od odcieni szarego, żółtego, zielonego do brązów i czerwieni. Sjenity są ciemnoszare. Jedne i drugie są nienasiąkliwe i odporne na działanie mrozu.

 • Piaskowiec

Jest skałą mniej wytrzymałą, niedającą się polerować, dlatego pozostaje matowy. Najczęściej występuje w kolorze jasnokremowym, jasnoszarym, w odcieniach żółtego, czerwieni, brązu. Niektóre piaskowce ze względu na dużą nasiąkliwość i ścieralność można stosować jedynie na okładziny pionowe. Twarde i zbite piaskowce mogą być stosowane na posadzki i schody na zewnątrz domów.

 • Wapienie

Są lekkie i zbite, potocznie nazywa się je marmurami. Występują w różnych odcieniach bieli i szarości. Są mało odporne na warunki atmosferyczne. Wapienie lekkie występują najczęściej w postaci płytek okładzinowych i kształtek. Wapienie zbite mają lepsze właściwości techniczne i na zewnątrz stosuje się je w postaci niewypolerowanych płytek i elementów łupanych.

 • Trawertyn

Należy do pochodnych wapieni. To bardzo porowata skała o barwie od beżowej przez kawę z mlekiem po brąz. Ze względu na dużą ścieralność nadaje się tylko na okładziny pionowe (szpachluje się je wtedy zaprawą cementową w kolorze dobranym do koloru kamienia lub żywicą).

 • Marmur właściwy

Przeobrażony z wapienia twardego lub dolomitu pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia – jest skałą podatną na obróbkę i polerowanie. Na zewnątrz można stosować tylko mniej nasiąkliwe marmury na niezbyt eksploatowane okładziny. Wypolerowana powierzchnia może jednak po pewnym czasie ulec zmatowieniu i stracić intensywność barw.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej Szandomirski

Okładzina z drobnego, łamanego piaskowca została przyklejona na zaprawę cementową – taki sposób montażu dopuszczalny jest do wysokości 3 m

Ukladanie elewacji z kamienia - montaż cienkowarstwowej okładziny ze sztucznego kamienia na ociepleniu

 1. Płyty styropianowe o grubości 15 cm przykleja się do ściany konstrukcyjnej, a następnie dodatkowo mocuje się na przykład kołkami rozporowymi wkręcanymi w mur.
 2. Na pionowych fragmentach elewacji na styropian nanosi się warstwę klejącą, w którą wtapia się dwie warstwy siatki z włókna szklanego.
 3. Podłoże gruntuje się.
 4. Okładzinę kamienną przykleja się do warstwy wzmocnionej siatką i elastycznym, mrozoodpornym klejem, rozprowadzając go równomiernie po podłożu i po płytce specjalną pacą zębatą bez pozostawiania pustych przestrzeni.
 5. Na poziomych częściach elewacji, jak sufit nad częścią wejściową, styropian dodatkowo zabezpiecza się przed odpadnięciem stalową siatką o oczkach 10 x 10 cm mocowaną kołkami do stropu.
 6. Jeżeli płytki są przeznaczone do układania ze spoiną, wykonujemy je bardzo starannie, aby nie pobrudzić ściany, najlepiej używając fugownicy do klinkieru.
 7. Po zakończeniu prac płytki maluje się preparatem gruntującym, który zabezpiecza je przed nasiąkaniem wodą oraz brudem mogącym spowodować plamy.
 8. Płytki montuje się w suche dni, w temperaturze 5-20 ºC, dobierając je na zmianę z kilku opakowań, aby uniknąć dużych różnic kolorystycznych.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Tynk silikonowy – zalety, wady, ceny. Jakie...

Tynk silikonowy jest uważany za produkt najwyższej klasy, uniwersalny i przeznaczony dla najbardziej...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Układanie klinkieru na elewacji. Jak zrobić to...

Płytki klinkierowe mogą zapewnić elegancki i prestiżowy wygląd elewacji na długie lata. Jednak żeby tak się...

Które farby fasadowe są najlepsze? Wybieramy...

Jakie są najlepsze farby elewacyjne? Wybór nie jest łatwy. Dostępne na rynku farby fasadowe...

Thermo drewno: deski na taras - konkurencja dla...

Thermo drewno dzięki swoim właściwościom, konkuruje z drewnem egzotycznym. Czy thermo drewno to dobre...