| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Wybór odpowiedniej bramy wjazdowej: na co trzeba zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniej bramy wjazdowej: na co trzeba zwrócić uwagę?

Dobór rodzaju bramy wjazdowej nie zawsze podyktowany jest upodobaniami właściciela. Czasami okazuje się, że kształt działki, na przykład działka wąska i głęboka albo szeroka, ale płytka, wręcz narzuca nam konkretne rozwiązania: wybór bramy rozwieralnej lub przesuwnej.

O bramie wjazdowej warto pomyśleć już na etapie planowania wjazdu na posesję. Pozwoli nam to uniknąć niespodzianek i sprawi, że będziemy wiedzieć, czego dokładnie szukać. A wybór, jak się często okazuje, nie jest wcale prosty. Zanim jednak zaczniemy rozważania na ten temat, powinniśmy pamiętać o dwóch najważniejszych warunkach, jakie musi spełniać brama – ma być ona przede wszystkim bezpieczna w użytkowaniu i zapewniać komfortowy wjazd na posesję.

Bezpieczny wjazd na posesję

Szerokość bramy wjazdowej według przepisów nie powinna być mniejsza niż 2,4 m. Aby jednak wjazd czy wyjazd z posesji nie był dla nas codziennym wyzwaniem, warto wybrać szerszą bramę, czyli przynajmniej trzymetrową. Jeśli działka zlokalizowana jest przy ruchliwej ulicy, brama powinna być zaplanowana w taki sposób, aby wjeżdżający na posesję samochód nie powodował zagrożenia dla ruchu drogowego i pieszego.

Wygodny i bezpieczny wjazd na posesję zależy od szerokości drogi oraz minimalnego promienia skrętu auta. Decyduje o tym odległość między krawędzią drogi a bramą wjazdową. Jeśli odległość ta jest równa promieniowi skrętu lub większa, przejeżdżający przez bramę samochód będzie miał zapas miejsca z każdej strony. Jeśli natomiast odległość ta jest mniejsza, tylna część auta będzie ścinała zakręt i może nachodzić na słupek bramy. W takim przypadku rozwiązaniem może być montaż szerszej bramy (3,5-4-metrowej) lub cofnięcie jej w głąb posesji, tak aby uzyskać wymaganą odległość między nią a krawędzią drogi. Trzeba jednak pamiętać, że odbędzie się to kosztem długości podjazdu.

Autor: FAAC

Wygodny wjazd na posesję zależy w dużej mierze od szerokości bramy. Dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość, warto zaplanować szerszy wjazd

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dobierz bramę wjazdową odpowiednią do rodzaju i ksztaltu działki

Brama wjazdowa jest wizytówką posesji i powinna być dostosowana do jej charakteru. Mówiąc o charakterze, mamy na myśli nie tylko architekturę znajdujących się na działce budynków czy sposób ich wykończenia, ale także kształt działki, który niekiedy wymusza pewne rozwiązania. W przypadku dużych działek dobór odpowiedniej bramy wjazdowej nie stanowi problemu. Gdy jednak nasza działka jest – owszem – głęboka, lecz wąska, okazuje się często, że nie mamy zbyt dużego wyboru. W takim przypadku warto zamontować bramę rozwieralną (skrzydłową). Wprawdzie zajmuje ona sporo miejsca na podjeździe, ale na głębokiej działce nie powinno stanowić to problemu.

Brama rozwieralna może mieć jedno lub dwa skrzydła przymocowane do słupków posadowionych na fundamencie. Słupki mogą być metalowe, murowane bądź betonowe. Do nich mocuje się zawiasy, na których zawiesza się skrzydła bramy. Brama jednoskrzydłowa sprawdzi się, gdy podjazd jest długi. Wadą takiego rozwiązania jest duże i ciężkie skrzydło, które otwierane ręcznie może przysparzać problemów. Bramy rozwieralne jednoskrzydłowe ze względów konstrukcyjnych mają ograniczoną szerokość – do 3 m. Z kolei w bramach dwuskrzydłowych każde ze skrzydeł może mieć około 3 m szerokości. Bramy te są wyposażone w rygiel blokujący, który chroni skrzydła przed przypadkowym otworzeniem, lub w metalowy ogranicznik przymocowany do podłoża od strony ulicy, dzięki któremu brama nie otworzy się na zewnątrz posesji.

Zaletą bramy rozwieralnej jest to, że jeśli okaże się, iż droga dojazdowa będzie zbyt wąska (odległość między bramą wjazdową a krawędzią drogi jest mniejsza niż promień skrętu), można ją cofnąć w stosunku do linii ogrodzenia w głąb działki.

Brama wjazdowa na szroką, ale płytką działkę

Jaką bramę wybrać, gdy działka jest szeroka, jednak odległość między wjazdem a domem czy garażem jest na tyle niewielka, że otwarta brama rozwieralna mogłaby utrudniać swobodną komunikację na posesji? W takim przypadku niezastąpione okazują się bramy przesuwne. Składają się one zwykle z jednego skrzydła, które porusza się wzdłuż ogrodzenia po jego wewnętrznej stronie. Po otwarciu nie zajmują więc miejsca na podjeździe. Bramy przesuwne wymagają montażu dodatkowych słupków, które dostarcza producent. Montuje się je z tyłu, za słupami ogrodzenia, po uprzednim przygotowaniu fundamentów. Pierwszy słupek utrzymuje skrzydło w pionie i odpowiada za jego ruch, drugi zabezpiecza je przed wysunięciem z prowadnicy.

Bramy przesuwne mogą mieć dowolną szerokość (nawet do 20 m). Trzeba jedynie sprawdzić, czy odcinek wzdłuż ogrodzenia, po którym ma się poruszać skrzydło bramy, jest na tyle długi, aby podczas otwierania mieściło się na nim całe skrzydło. Na jego drodze nie może się znaleźć żadna przeszkoda, np. śmietnik. Należy też usunąć z tego odcinka wszelkie rośliny, które mogłyby przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się skrzydła.

Planując zakup bramy przesuwnej, trzeba uwzględnić położenie furki, aby nie doszło do sytuacji, w której brama po otwarciu będzie zasłaniała furtkę. Jeśli nie możemy wybrać miejsca montażu furtki i dostęp do niej byłby ograniczony po otwarciu skrzydła bramy, rozwiązaniem może być wybór bramy składającej się z dwóch węższych skrzydeł otwierających się na przeciwne strony.

Autor: Nice

Decydując się na bramę skrzydłową, należy sprawdzić, czy jej otwierania nie będzie utrudniał zaparkowany na podjeździe samochód. To samo dotyczy bramy garażowej

Autor: Andrzej Szandomirski

Planując montaż bramy przesuwnej, należy się upewnić, czy ogrodzenie jest na tyle długie, aby schowało się za nim skrzydło z przeciwwagą

Bramy przesuwne dostępne są w dwóch wersjach: szynowej lub samonośnej. Różnią się one przede wszystkim sposobem przesuwania się skrzydła oraz ceną.

Brama zjadowa niedroga, ale wymagająca

Właściciele płytkich działek, którym zależy na jak najmniejszych kosztach inwestycyjnych, powinni zdecydować się na zakup bramy szynowej. Jej skrzydło przesuwa się na rolkach, po szynie umieszczonej w warstwie nawierzchni na fundamencie. Na słupku prowadzącym zamontowana jest niewielka prowadnica utrzymująca bramę we właściwej pozycji i zapewniająca jej płynny ruch. Jedynym problemem podczas jej użytkowania może być szyna. Często gromadzą się w niej różne zanieczyszczenia (liście, kawałki gałęzi, kamienie czy piach) – jeśli nie będą usuwane regularnie, mogą powodować uszkodzenie rolek skrzydła, a nawet jego wypaczenie się. Zimą skrzydło takiej bramy może także przymarznąć. Śnieg i mróz mogą ją w ten sposób skutecznie unieruchomić.

Z kolei bramy samonośne są o wiele droższe niż ich szynowe odpowiedniki, jednak ich konstrukcja sprawia, że są również mniej zawodne i mniej kłopotliwe w użytkowaniu. Skrzydło bramy samonośnej przesuwa się tuż nad nawierzchnią wjazdu – słupek prowadzący ma rolki, po których przesuwa się skrzydło – nie ma więc żadnego kontaktu z podłożem (odległość skrzydła od ziemi wynosi zwykle 5-8 cm). Dzięki temu śnieg, liście czy piasek nie przeszkadzają w swobodnym poruszaniu się bramy. Specjalne łożyskowane rolki prowadzące zapewniają stabilny ruch skrzydła, a zamontowany na przeciwległym słupku chwytak umożliwia jego łagodny i pewny dojazd oraz ustala położenie w pozycji zamkniętej.

Trzeba jednak pamiętać, że skrzydło bramy samonośnej musi mieć przeciwwagę, która zwiększa jego szerokość o 30-40%. Należy to uwzględnić, planując szerokość bramy. Zwiększenie szerokości bramy wpływa też na jej większy ciężar. Z tego względu w przypadku bram samonośnych szczególnie zaleca się montaż automatycznego sterowania.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Kupujemy drzwi antywłamaniowe. Zewnętrzne drzwi...

Czasy są niezbyt bezpieczne. Drzwi antywłamaniowe stają się więc standardem. Sprawdź, jakie drzwi zewnętrzne...

Inteligentny dom. System sterowania bramami,...

System inteligentnego domu umożliwia sterowanie różnymi funkcjami budynku. Potrafi między innymi...

Nowe Okna i Drzwi

Wybieramy je do domów nowo budowanych i remontowanych. W tych pierwszych stanowią eleganckie...

Jakimi parametrami charakteryzują się...

Budując dom, który ma spełniać surowe kryteria w zakresie izolacyjności termicznej, trzeba go...

Niezawodne bramy garażowe

Sposób otwierania, wymiary, ocieplenie czy rodzaj napędu to tylko niektóre informacje istotne...