Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Brama garażowa z napędem. Na co zwracać uwagę wybierając napęd do bramy segmentowej lub bramy uchylnej?

Brama garażowa z napędem. Na co zwracać uwagę wybierając napęd do bramy segmentowej lub bramy uchylnej?

Brama garażowa z napędem to gwarancja wygody i bezpieczeństwa twojego samochodu. Unikasz wysiadania z auta w deszczu i śniegu, brama zamyka się za tobą sama, a ponadto do garażu nie dostanie się nikt nieproszony. Podpowiadamy, jak dobrać napęd do bramy uchylnej, bramy segmentowej lub bramy rozwieralnej.

Autor: HÖRMANN

Brama połączona z napędem, którym steruje się za pomocą pilota, to rozwiązanie zapewniające komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Fot. HÖRMANN

Kryteria wyboru napędu do bramy garażowej

Najlepiej jest kupić napęd wraz z bramą garażową. Problemem jednak często są finanse. Brama garażowa jest instalowana pod koniec budowy, kiedy ich stan jest już z reguły nie najlepszy. Dlatego wiele osób decyduje się wstrzymać z montażem napędu do czasu poprawy sytuacji finansowej – tym bardziej że koszt tej instalacji może być równy cenie bramy. Choćby z tego względu doborowi napędu do bramy trzeba poświęcić sporo uwagi. Napęd musi przede wszystkim poradzić sobie z ciężarem bramy, a także być dopasowany do jej typu i wielkości.

Parametry napędów do bram garażowych

Każdy mechanizm napędu charakteryzują takie parametry, jak siła ciągnięcia i pchania oraz prędkość przesuwu. Ważne są także częstotliwości, na których działa jego sterowanie oraz to, czy wózek jezdny jest poruszany za pomocą łańcucha, czy paska zębatego.

  • Siła ciągnięcia i pchania musi zostać dopasowana do ciężaru bramy. Napędy przeznaczone do poruszania małych i lekkich bram mają czasem siłę tylko 400 N, te największe zaś, przeznaczone do dźwigania dużych i ciężkich – nawet 1200 N.
  • Prędkość przesuwu napędu jest podawana w centymetrach na sekundę. Typowa to 12 cm/s, jednak spotyka się również napędy, w których jest ona większa.
  • Napęd sterowany drogą radiową powinien mieć częstotliwość 433,92 MHz. Inne częstotliwości mogą sprawiać użytkownikom problemy, bo ich podobieństwo do tych stosowanych na przykład w CB-Radiach może być przyczyną niekontrolowanego otwierania się bramy. Dla większego bezpieczeństwa producenci wyposażają nadajniki w pilotach w systemy zmieniania kodu. Każdy kod jest wysyłany tylko raz, więc nawet jeśli zostanie przechwycony przez kogoś niepowołanego, nie ma możliwości uruchomienia bramy za jego pomocą.

Aby uniknąć niewygód związanych z użytkowaniem bramy, lepiej zdecydować się na taką, której wózek jest poruszany paskiem zębatym, a nie łańcuchem. Łańcuch trzeba co jakiś czas smarować (narażając garaż i auto na skapujący z niego później smar), a poza tym – pracuje głośniej. Ten aspekt nie ma znaczenia w przypadku garażu wolno stojącego.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Konkurs "Męski Azyl". Przedstaw pomysł na...

Pasja jest działaniem dzięki, któremu możesz się zrelaksować, fajnie spędzić swój wolny czas, albo stworzyć...

WIDEO: Nowe drzwi, podłogi, panele ścienne firmy...

Kolekcja Doors&Floors to niezwykłe połączenie drzwi i podłóg. Klient może dobrać kolor dekoracyjnych...

Wybór bramy garażowej: jaką bramę kupić, by...

Obecnie garaż coraz częściej stanowi spójny element z bryłą domu jednorodzinnego. Często też brama...

Brama garażowa segmentowa. Jak wybrać najlepszą...

Wybór odpowiedniej gramy garażowej to nie lada wyzwanie. Pojawia się wiele wątpliwości i pytań...

Bezpieczne drzwi antywłamaniowe. Czy mogą mieć...

Bezpieczne drzwi to między innymi drzwi antywłamaniowe, nawet te z przeszkleniami. Jesli planujesz wymianę...

Brama wjazdowa przesuwna. Czy można zamontować ją...

Zastanawiasz się nad montażem bramy przesuwnej? Pamiętaj o przepisach. Dowiedz się, jak powinny otwierać się...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.