Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Brama garażowa z napędem. Na co zwracać uwagę wybierając napęd do bramy segmentowej lub bramy uchylnej?

Brama garażowa z napędem. Na co zwracać uwagę wybierając napęd do bramy segmentowej lub bramy uchylnej?

Brama garażowa z napędem to gwarancja wygody i bezpieczeństwa twojego samochodu. Unikasz wysiadania z auta w deszczu i śniegu, brama zamyka się za tobą sama, a ponadto do garażu nie dostanie się nikt nieproszony. Podpowiadamy, jak dobrać napęd do bramy uchylnej, bramy segmentowej lub bramy rozwieralnej.

Autor: HÖRMANN

Brama połączona z napędem, którym steruje się za pomocą pilota, to rozwiązanie zapewniające komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Fot. HÖRMANN

Kryteria wyboru napędu do bramy garażowej

Najlepiej jest kupić napęd wraz z bramą garażową. Problemem jednak często są finanse. Brama garażowa jest instalowana pod koniec budowy, kiedy ich stan jest już z reguły nie najlepszy. Dlatego wiele osób decyduje się wstrzymać z montażem napędu do czasu poprawy sytuacji finansowej – tym bardziej że koszt tej instalacji może być równy cenie bramy. Choćby z tego względu doborowi napędu do bramy trzeba poświęcić sporo uwagi. Napęd musi przede wszystkim poradzić sobie z ciężarem bramy, a także być dopasowany do jej typu i wielkości.

Parametry napędów do bram garażowych

Każdy mechanizm napędu charakteryzują takie parametry, jak siła ciągnięcia i pchania oraz prędkość przesuwu. Ważne są także częstotliwości, na których działa jego sterowanie oraz to, czy wózek jezdny jest poruszany za pomocą łańcucha, czy paska zębatego.

  • Siła ciągnięcia i pchania musi zostać dopasowana do ciężaru bramy. Napędy przeznaczone do poruszania małych i lekkich bram mają czasem siłę tylko 400 N, te największe zaś, przeznaczone do dźwigania dużych i ciężkich – nawet 1200 N.
  • Prędkość przesuwu napędu jest podawana w centymetrach na sekundę. Typowa to 12 cm/s, jednak spotyka się również napędy, w których jest ona większa.
  • Napęd sterowany drogą radiową powinien mieć częstotliwość 433,92 MHz. Inne częstotliwości mogą sprawiać użytkownikom problemy, bo ich podobieństwo do tych stosowanych na przykład w CB-Radiach może być przyczyną niekontrolowanego otwierania się bramy. Dla większego bezpieczeństwa producenci wyposażają nadajniki w pilotach w systemy zmieniania kodu. Każdy kod jest wysyłany tylko raz, więc nawet jeśli zostanie przechwycony przez kogoś niepowołanego, nie ma możliwości uruchomienia bramy za jego pomocą.

Aby uniknąć niewygód związanych z użytkowaniem bramy, lepiej zdecydować się na taką, której wózek jest poruszany paskiem zębatym, a nie łańcuchem. Łańcuch trzeba co jakiś czas smarować (narażając garaż i auto na skapujący z niego później smar), a poza tym – pracuje głośniej. Ten aspekt nie ma znaczenia w przypadku garażu wolno stojącego.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Rodzaje drzwi wewnętrznych. Drzwi zwykłe, drzwi...

Poznaj rodzaje drzwi wewnętrznych. Sprawdź, czy w domu będą ci potrzebne drzwi antywłamaniowe lub drzwi...

Więcej miejsca dla auta. Rozbudowa małego garażu

Mały garaż z czasów PRL-u, w którym mieścił się tylko maluch, po rozbudowie zwiększył wymiary....

Wygodny wjazd do garażu pod domem i na poziomie...

Z garażu korzystasz kilka razy dziennie, dlatego wjazd do garażu musi być komfortowy. Wykończenie podjazdu...

Zamek do drzwi wejściowych. Jak wybrać właściwy...

Sprawdź, jak kupować zamek do drzwi wejściowych. Pamiętaj, że drzwi zewnętrzne powinny mieć jeden centralny...

WIDEO: Nowe drzwi o bramy garażowe WIŚNIOWSKI

Garażowa brama uchylna CONNECT, nowa brama garażowa segmentowa do domów energoszczędnych oraz Wiśniowski Home...

Zamiast garażu pod domem. Dobudowa garażu...

Stary garaż pod domem był zalewany wodą opadową. Inwestorzy zbudowali drugi na poziomie parteru. W starym...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.