| muratordom.pl » Budowa » Domy prefabrykowane » Domy prefabrykowane i modułowe: zalety i wady

Domy prefabrykowane i modułowe: zalety i wady

Domy prefabrykowane i modułowe buduje się w fabryce, dowozi ciężarówką i składa nawet w trzy dni. Pod względem użytkowym takie domy nie różnią się później od tradycyjnych, a jakością mogą je znacznie przewyższać.

Autor: Haas

Jeśli nie chcemy czekać miesiącami na dom, tracić czasu na doglądanie budowy i użerać się z robotnikami, wybierzmy któryś z domów prefabrykowanych lub modułowych.

Nasze życie zamienia się powoli w gonitwę. Wartość czasu rośnie, więc gospodarujemy nim oszczędniej i nie chcemy trwonić ani godziny. Dlatego niejednego inwestora ogarnia przerażenie, gdy wyobrazi sobie uciążliwości związane z tradycyjnym sposobem budowania: ślamazarnych, niesubordynowanych wykonawców, przerwy technologiczne i niepotrzebne przestoje, czasochłonne oczekiwanie na zamówiony towar, kłopoty z pogodą, usterki i ich mozolne naprawy. Nie każdy ma wystarczająco silne nerwy i dużo wolnego czasu, żeby patronować takiemu przedsięwzięciu. Coraz częściej podpatrujemy naszych niemieckich lub skandynawskich sąsiadów i decydujemy się na domy z prefabrykatów lub modułowe. Owszem, są one droższe od tych wznoszonych siermiężną metodą gospodarczą, gdy zatrudniamy kilka ekip do różnych zadań. Jeśli jednak porównamy budynek kupowany od dewelopera i dom budowany kompleksowo, przez jedną profesjonalną firmę, różnica w cenie nie będzie już tak drastyczna, a niejednokrotnie dom prefabrykowany okaże się tańszy. W ogólnym bilansie najbardziej liczy się jakość takich domów oraz rekordowo krótki czas ich przygotowania, zmontowania i wykończenia.

Zobacz koniecznie: Domy prefabrykowane i modułowe: kiedy warto budować

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Co jest prefabrykatem

Domami prefabrykowanymi można nazwać te, których większość elementów powstała w zakładzie wytwórczym. Mówiąc „elementy”, nie mamy tu jednak na myśli cegieł, drzwi lub dachówek, ale większe, gotowe części budynku, na przykład ściany, duże fragmenty stropów, a nawet przestrzenne moduły stanowiące całość, połowę, jedną trzecią lub ćwiartkę domu.
Mianem prefabrykatów określa się czasem również duże elementy ścienne – panele, płyty, elementy deskowania traconego. W odróżnieniu od typowych prefabrykatów nazywa się je „prefabrykatami drobnowymiarowymi”.

Z projektem lub po projekt

Wszystkie firmy zajmujące się produkcją i montażem domów prefabrykowanych oraz modułowych mają przynajmniej kilka własnych projektów, niektóre dysponują całkiem pokaźną ich kolekcją, a są i takie, które korzystają z projektów dużego biura specjalizującego się w projektach gotowych. Za taki projekt zawsze musimy zapłacić, choć niektóre firmy włączają jego cenę do ogólnej sumy za dom, udając, że projekt jest gratis. Praktyka ta nie odnosi się do domów modułowych. W ich przypadku trudno mówić o projekcie z prawdziwego zdarzenia, gdyż zazwyczaj ogranicza się on do takiej a nie innej konfiguracji dwóch lub więcej modułów.
Firmy zajmujące się prefabrykatami nie mają też nic przeciwko temu, żeby klient zgłosił się do nich z projektem zamówionym indywidualnie. Dostosują go do potrzeb własnej technologii, często bez żądania dodatkowych opłat.
Nie da się tak postąpić w przypadku domów modułowych. Ich specyficzna budowa wyklucza właściwie możliwość dopasowania się do projektu indywidualnego. Wiązałoby się to z koniecznością przygotowywania modułów o nietypowych kształtach, co podniosłoby koszt.

Zalety domów prefabrykowanych i modułowych

 • to najkrótsza droga do własnego domu,
 • poszczególne elementy poddawane są surowej kontroli technicznej,
 • budynek jest objęty gwarancją i wszelkie usterki będą naprawione na koszt firmy,
 • dom jest zbudowany fachowo, bo robotnicy są wyspecjalizowani w danej technologii,
 • pogoda ma mniejszy wpływ na przebieg budowy,
 • nie musimy zatrudniać inspektora nadzoru,
 • prace są czyste, więc posesja nie wymaga po budowie gruntownego sprzątania,
 • nie martwimy się ryzykiem kradzieży materiału lub narzędzi,
 • możemy zamówić dom całkowicie wykończony i gotowy do zamieszkania.

Wady domy prefabrykowanych i modułowych

 • wymagany jest wygodny dostęp na posesję, gdyż muszą do niej dojechać duże samochody ciężarowe, a często też dźwig. Pojazdom tym trzeba również zapewnić miejsce postojowe,
 • musimy mieć zgromadzoną prawie pełną sumę na sfinansowanie inwestycji, a o kredyt ostatnio trochę trudniej,
 • koszt jest znacznie większy niż w przypadku domu budowanego metodą gospodarczą,
 • będziemy musieli zaufać firmie, bo praktycznie trudno będzie skontrolować poprawność prac, zwłaszcza tych prowadzonych pod dachem zakładu.

Fundamentalny problem

Niestety, większość firm zajmujących się domami prefabrykowanymi nie wykonuje fundamentów, a jeśli tak, to często nie są one wliczone w cenę domu. Zastrzegają sobie jednocześnie prawo do odbioru fundamentów i oceny, czy spełniają wymagania. Zdarza się nawet, że gdy zostaną stwierdzone nieprawidłowości, zalecają ich przebudowę. Te firmy, które wolą same robić fundamenty, dopuszczają możliwość montażu ścian na już istniejących, ale nie udzielają wtedy gwarancji. Sprawa nie wygląda kolorowo. Najlepiej więc zamówić wykonanie fundamentów u dostawcy prefabrykatów lub w firmie przez niego wskazanej, choćby wiązało się to z dodatkowymi kosztami. Jeżeli nie jest to możliwe, trzeba wymóc na producencie spisanie wymagań, jakie fundament powinien spełniać, i dopilnować, aby „nasza” ekipa zbudowała go zgodnie z nimi. Unikniemy wówczas wielu problemów, jeśli później pojawią się jakieś usterki i trzeba będzie skorzystać z prawa do gwarancji.

Najważniejsza jest dobra umowa

Powinna zawierać dokładny zakres przeprowadzanych prac, rodzaj materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych oraz bardzo ważną rzecz – termin oddania budynku do użytku. Każdy producent pozostawia jednak klientowi możliwość zamiany materiałów na te innej marki, czasami równie dobrej, a przy tym trochę tańszej, na przykład zamiast okien drewnianych można wybrać okna z PCW, zamiast dachówki cementowej – blachodachówkę itp. Oczywiście działa to również w drugą stronę, na przykład zamiast podłóg z paneli można się zdecydować na parkiet. Dobrze jest też zadać firmie pytanie o montaż, transport, rozładunek, roboty wykończeniowe i dojazd.
Musi jasno określić, za co trzeba zapłacić dodatkowo. Większość wykonawców (nie wszyscy) ma to wszystko wliczone w cenę domu, ale lepiej się upewnić.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Dom z paczki, dom mobilny i minidom - alternatywa...

Domy z paczki, których samodzielny montaż zajmuje 8-12 godzin, domy mobilne wygodne do przenoszenia i...

Prefabrykaty betonowe z cemokrzemporu. Jak...

Prefabrykaty betonowe to propozycja dla tcyh, którym marzy się szybka budowa. Przedstawiamy nowe...

Dom szkieletowy - czy warto wybrać projekt domu w...

Dom szkieletowy zbudujesz szybko, solidnie, a nawet samodzielnie. Producenci oferują wiele gotowych...

Domy prefabrykowane z betonu lub drewna klejonego

Prefabrykacja to pomysł na szybkie i dokładne budowanie. Jeśli więc masz odpowiednią sumę i nie chcesz...

Szybka budowa domu. Domy szkieletowe, z bali i...

Szybka budowa domu to marzenie wielu inwestorów. Bez problemu możesz je zrealizować, wybierając...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT