Domy modułowe. Rodzaje, zalety i wady budynków modułowych

2010-11-26 16:20

Domy modułowe to najszybszy sposób na własny dom. Dom modułowy z keramzytobetonu można postawić w niewiele ponad miesiąc, domy modułowe szkieletowe są gotowe do zamieszkania w 40-60 dni. Moduły domów są w ponad 80% przygotowywane w fabryce. Domy modułowe można stawiać na skarpach, na gruncie skalistym, piaszczystym, podmokłym, a nawet na dachu istniejącego budynku. Mają też inne zalety, sprawdź jakie.

Dom modułowy z keramzytobetonu
Autor: Buma Building Systems Dom modułowy z keramzytobentonu. System Bumati, dom Vela (Buma Building Systems)

Domy modułowe są w ponad 80% przygotowywane w hali fabrycznej. Tam powstaje ich konstrukcja i elementy wykończeniowe, a nawet część wyposażenia.

Elementy domów modułowych mają kształt modułów, czyli sześcianów o kilku standardowych wymiarach. Firma dowozi je na plac budowy i instaluje na przygotowanym fundamencie. Gdy dom składa się z kilku modułów, dochodzą jeszcze prace montażowe związane z połączeniem ich w całość.

Jeżeli chodzi o projekt domu modułowego, można przeważnie wybrać coś z oferty producenta. Specyficzna technologia budowy domów ogranicza nieco różnorodność form budynków. Katalogi takich firm zawierają zazwyczaj kilka do kilkunastu projektów domów, w tym domy z dachami skośnymi i nieużytkowymi poddaszami oraz domy piętrowe. Tylko niektóre firmy dopuszczają możliwość adaptacji projektów dostarczonych przez klienta.

Jak mogą być wykończone moduły domów

Moduły są oferowane w kilku wariantach wykończenia. Podstawowy moduł domu ogranicza się do stanu surowego zamkniętego z elementami wykończenia, drzwiami zewnętrznymi oraz oknami, dachem i podstawowymi instalacjami. Droższe opcje elementów domów modułowych zawierają także pełne wykończenie wnętrz oraz kompletne wyposażenie łazienek. Najdroższe moduły są wzbogacone między innymi o AGD i zabudowę kuchenną oraz szafy i garderoby.

Zalety domów modułowych

  • domy modułowe to najszybszy sposób na własny dom,
  • domy modułowe można stawiać nawet w przypadku bardzo trudnych warunków gruntowych – na skarpach, na gruncie skalistym, piaszczystym, podmokłym, a nawet na dachu istniejącego budynku, o ile nośność jego stropu będzie wystarczająca i uzyskamy na to zgodę,
  • takie domy można przemieszczać z miejsca na miejsce, a nawet w razie potrzeby demontować i montować ponownie,
  • w razie potrzeby można je łatwo powiększyć, dokupując kolejne moduły.

Wady domów modułowych

  • jeśli domów modułowych nie połączymy trwale z gruntem, trudno będzie uznać je za budynki mieszkalne przeznaczone na pobyt stały. To wiąże się z różnymi kłopotami prawnymi, na przykład przy podłączaniu budynku do lokalnej sieci energetycznej lub kanalizacyjnej,
  • technologia budowy domów modułowych ta stwarza spore ograniczenia architektoniczne – projekty takich domów są mało wyszukane,
  • do montażu domu modułowego konieczny jest dźwig.

Domy modułowe z keramzytobetonu

Niemal wszystkie prace konstrukcyjne i wykończeniowe domów modułowych z keramzytobetonu odbywają się w halach fabrycznych. Wyjeżdżają stamtąd gotowe przestrzenne moduły domów, które łączy się w całość na placu budowy, na przygotowanych uprzednio fundamentach (stopy fundamentowe oparte na słupach fundamentowych zagłębionych w gruncie lub specjalne podpory systemowe). Transport i montaż domu z fabryki można także zlecić firmie zewnętrznej. Producent udziela wówczas potrzebnych wskazówek. Niektóre firmy mogą zaadaptować do tej technologii projekt indywidualny dostarczony przez klienta.

Konstrukcję domów modułowych z keramzytobentonu stanowi rama stalowa wypełniona keramzytobetonem. Ściany i stropy są ocieplone wełną mineralną. Od zewnątrz moduły są pokryte tynkiem mineralnym, tynkiem akrylowym lub oblicówką drewnianą.

Moduły mają wewnątrz ściany działowe zrobione z płyt gipsowo-włóknowych; są w nich zamontowane drzwi wejściowe i okna oraz rozprowadzone wszystkie przewody instalacyjne. W domach modułowych instalowany jest nowoczesny system mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej. Ogrzewanie może być elektryczne lub gazowe.

Czas budowy domu modułowego jest niewiarygodnie szybki. Produkcja modułów pochłania około miesiąca, a sam montaż do stanu surowego zamkniętego trwa do trzech dni.

Bez formalności. Co można zbudować na działce?

Domy modułowe szkieletowe

Moduły szkieletowe od modułów keramzytobetonowych różnią się właściwie tylko rozmiarami i konstrukcją. Istota pozostaje taka sama – domy modułowe szkieletowe w 90% przygotowuje się w fabryce, dowozi i montuje w całość. Posadawia się je na podmurówce opartej na fundamentach słupowych zagłębionych w gruncie.

Domy z modułów szkieletowych mogą być budynkami mieszkalnymi w pełnym tego słowa znaczeniu, które wymagają pozwolenia na budowę, lub obiektami niepołączonymi trwale z gruntem, o statusie budynków letniskowych.

Elementy nośne ścian i stropów są zrobione albo z drewna – suszonego komorowo, struganego i fazowanego oraz impregnowanego – albo ze stali ocynkowanej. W domach o szkielecie stalowym wypełnienie ścian i stropów tworzą płyty warstwowe z izolacją termiczną z pianki poliuretanowej. W domach o szkielecie drewnianym wypełnienie jest zrobione z wełny mineralnej.

Ściany działowe budowane są tak jak w innych domach szkieletowych - stalowy szkielet wypełniony płytami z wełny mineralnej i obudowany płytami gipsowo-kartonowymi lub płytami wiórowymi.Wewnątrz domów modułowych szkieletowych są rozprowadzone przewody instalacji wodnej, kanalizacyjnej i elektrycznej oraz RTV i c.o.

Domy modułowe są oddawane w stanie surowym zamkniętym, mają więc okna, drzwi zewnętrzne, ściany działowe, dach z pokryciem i wszystkie instalacje. W droższych opcjach firmy oferują pełne wykończenie i częściowe wyposażenie wnętrz.

Montaż domu wraz z wykończeniem trwa od dwóch do czternastu dni. Zwykle od momentu zamówienia do odbioru domu modułowego szkieletowego wykończonego pod klucz upływa od 40 do 60 dni.

Sonda
Jaki dom wybierasz?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.