| muratordom.pl » Budowa » Domy prefabrykowane » Budowa domu szkieletowego o konstrukcji stalowej - to warto wiedzieć
Dom, co ma serce ze stali

Budowa domu szkieletowego o konstrukcji stalowej - to warto wiedzieć

Budowa domu szkieletowego o konstrukcji stalowej jest bardzo szybka, ale wymaga dużej dokładności. Domy w tej technologii cieszą się ogromnym powodzeniem w Stanach i Kanadzie. W Polsce ciągle budzą wiele wątpliwości. My odsłaniamy tajniki szkieletu stalowego i pokazujemy, jak w tej technologii wygląda budowa fundamentu, ścian i dachu.

W technologii lekkiego szkieletu stalowego można wznosić obiekty do czterech kondygnacji, o maksymalnej wysokości ścian 6 m i rozpiętości stropów do 12 m, a przy zastosowaniu dodatkowego profilu dla wiązarów dachowych – do 24 m.

Konstrukcja domu szkieletowego

Na polski rynek sprowadzono kilka technologii. Wszystkie wykorzystują profile zimnogięte. Ten rodzaj obróbki gwarantuje dużą dokładność wykonania. Gdy muszą być zastosowaneelementy wielkowymiarowe, w niektórych systemach znajdziemy profile walcowane na gorąco. Są to jednak przypadki sporadyczne, gdyż takie rozwiązanie jest mało ekonomiczne.

Do produkcji profili wykorzystuje się najwyższej jakości stal konstrukcyjną klasy 280 lub 350 ocynkowaną ogniowo powłoką 275 g/m2. Powłoka cynku stanowi zabezpieczenie stalowych profili przed korozją. Warto podkreślić, że maszyna profilująca, która tnie kształtowniki, zaciąga powłokę cynkową też na przeciętą krawędź. Ocynkowaną powierzchnię można dodatkowo pokryć warstwą lakieru bądź farby.

Co powstaje w fabryce

Konstrukcja może być wykonywanaw Polsce (Stalart, AmTech) lub sprowadzana ze Szwecji (Lindab). Produkcja odbywa się w warunkach fabrycznych, w związku z czym mamy pewność jednolitej jakości materiału.

Można wyprodukować wiele rodzajów profili. Są one łączone w fabryce za pomocą nitów lub śrub samowiercących w układy ram i kratownic różnego rodzaju.

Konstrukcja jest dostarczana na plac budowy w postaci pojedynczych elementów i skręcana bezpośrednio na miejscu lub prefabrykowana w zakładzie przemysłowym i gotowa dostarczana na plac budowy.

Stopień prefabrykacji zależy od możliwości sprzętowych wykonawcy. Może to być stalowa konstrukcja do wypełnienia na miejscu lub gotowa ściana z okładzinami, stolarką i ociepleniem. Powstałe elementy ścian, stropów i dachu łączy się wkrętami. Konstrukcja jest odporna nawet na wstrząsy sejsmiczne, bo większość elementów jest połączona przegubowo.

Jak powstają profile stalowe

Procesy projektowania i produkcji są zintegrowane. Projekt domu zostaje przeanalizowany i wprowadzony do oprogramowania. Powstaje trójwymiarowy model konstrukcji, a program automatycznie generuje specyfikację materiałową oraz dokładne rysunki wykonawcze szkieletu stalowego.

Następnie model zostaje przeniesiony do programu sterującego maszynami produkcyjnymi i rozpoczyna się gięcie stali w profile na zadany wymiar. Gdy konstrukcja transportowana jest na budowę w pojedynczych profilach, elementy są oznakowane i składowane w określonej kolejności. Znakuje się typ profilu, szerokość, grubość i wysokość. Podczas realizacji bardziej złożonych obiektów w zakładzie produkcyjnym z profili montuje się za pomocą nitowania większe panele.

Domy w lekkim szkielecie stalowym charakteryzują się dużą dokładnością wykonania. Elementy są docinane co do milimetra.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Budowa fundamentu domu szkieletowego

Fundament to często jedyny element, który powinien być wykonany metodą tradycyjną. Można zastosować fundamenty monolityczne, żelbetowe lub murowane. W konstrukcji stalowej obciążenia fundamentów są mniejsze, a zatem ława fundamentowa może mieć mniejszą szerokość.

Na rodzaj fundamentu i głębokość jego posadowienia mają wpływ przede wszystkim warunki gruntowe. Jeżeli nie robi się badań gruntowych, sprawdzi się płyta fundamentowa, gdyż równomiernie pracuje. Większość domów szkieletowych w Polsce jest wznoszona na lekkich płytach żelbetowych.

Płytę fundamentową kładzie się na warstwie zagęszczonej pospółki o grubości 50 cm, z drenażem obwodowym i studzienką rewizyjną. Grunt rodzimy oddziela się geowłókniną od warstwy zagęszczonej. Izolację przeciwwilgociową płyty stanowi folia PCW zgrzewana na zakładach. Układa się ją bezpośrednio na zagęszczonej pospółce, a na niej – warstwę izolacji termicznej z twardego styropianu (przeznaczonego do gruntu) o grubości 10 cm. Na styropianie rozkłada się zbrojenie płyty i potem układa beton.

Szczególną uwagę należy zwrócić na staranne wykonanie górnego poziomu fundamentu (bo nie można go później skorygować na przykład warstwązaprawy)oraz szczelność izolacji przeciwwilgociowej.

Budowa ścian i dachu

Budownictwo szkieletowe daje możliwość stosowania dowolnych materiałów okładzinowych bez budowania dodatkowych podkonstrukcji.

Do wypełnienia konstrukcji ścian wykorzystuje się styropian lub wełnę mineralną. Można także zrobić izolację z pianki poliuretanowej metodą natryskową. Wypełniona przestrzeń wewnątrz ściany utworzy szczelną warstwę uniemożliwiającą przepływ powietrza, ale pozwalającą jednocześnie na odprowadzanie wilgoci z wnętrza domu. Pianką można wypełnić także profile.

Bardzo ważne jest dokładne wypełnienie konstrukcji materiałami izolacyjnymi. Należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca trudno dostępne, takie jak naroża, wąskie szczeliny czy nadproża. Materiał powinien być bardzo wysokiej jakości, na przykład wełna o dużej gęstości, by nie osiadł po kilku latach, w ścianach i dachach skośnych zaleca się stosowanie wełny w płytach, a nie w rolce.

Na wypełnionym szkielecie od wewnątrz montuje się szczelną folię paroizolacyjną, a od zewnątrz – wiatroizolacyjną. Innym rozwiązaniem jest użycie otwartej dyfuzyjnie folii. Oznacza to, że powietrze może przenikać przez wszystkie warstwy ściany. Rozwiązanie takie w długim okresie eksploatacji budynku zabezpiecza przed gromadzeniem się wilgoci wewnątrz ściany.

Ocieplenie domu

Stal nie jest izolatorem, tak jak drewno czy ceramika. Bardzo dobrze przewodzi ciepło, więc każdy niezaizolowany profil staje się mostkiem termicznym. Dlatego by uniknąć ich powstawania i możliwości wykroplenia pary wodnej na kształtowniku wewnątrz budynku, konieczne jest ocieplenie zewnętrzne. Standardowo zaprojektowane rozwiązania są zazwyczaj wystarczające.

W jednym z systemów zastosowano profile perforowane, co powoduje wydłużenie drogi przenikania ciepła. Umożliwia to budowę ściany bez dodatkowego ocieplenia zewnętrznego. Sugeruje się je jednak w celu podwyższenia parametrów termicznych przegrody.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Montaż rynien. Jak zrobić to poprawnie i jakich...

Montaż rynien nie należy do łatwych czynności i najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi....

Domy prefabrykowane, czyli najszybsze budowanie...

Budowa domu z prefabrykatów zajmuje niewiele czasu. Zależnie od stopnia prefabrykacji elemetów...

Tajniki budowy domu jednorodzinnego z paneli - od...

Budowa domu jednorodzinnego z paneli SIP może być naprawdę ekspresowa. Domy takie stawia się w 2 tygodnie, a...

Dom szkieletowy - czy warto wybrać projekt domu w...

Dom szkieletowy zbudujesz szybko, solidnie, a nawet samodzielnie. Producenci oferują wiele gotowych...

Ściany z pustaków styropianowych - szybki sposób...

Budowa domu z pustaków styropianowych jest bardzo prosta i szybka. Dobre parametry cieplne materiału ...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT