Gont bitumiczny montaż, cena, kolory. Dachówki bitumiczne z posypką

2022-03-17 13:19

Gont bitumiczny (dachówki bitumiczne) to kolorowa papa nowej generacji pocięta w pasy z wykrojonymi wzorami przypominającymi dachówkę. Gont bitumiczny jest lekkim i łatwym w montażu pokryciem dachowych.

Gont bitumiczny - papa dachowa
Autor: Wiktor Greg Gont bitumiczny to doskonalsza forma tradycyjnej papy dachowej. Po ułożeniu na dachu pokrycie z gontów bitumicznych może przypominać wyglądem gonty drewniane, łupek lub dachówkę. Gontami bitumicznymi łatwo i szybko można pokryć nawet skomplikowane dachy. Są lekkie i wygodne w montażu

Jak w skrócie scharakteryzować gont bitumiczny? To kawałki najlepszej jakościowo papy bitumicznej z rdzeniem z włókna szklanego, ozdobione z wierzchu kolorową posypką lub folią metalową, mające fabrycznie nadany kształt imitujący kilka naturalnych drewnianych gontów, płytek łupku lub płaskich dachówek. Arkusze gontów bitumicznych mocuje się do dachu, na którym jest zrobione sztywne poszycie. Po ułożeniu gont bitumiczny wygląda tak, jakby dach został pokryty dachówką karpiówką, płaskimi gontami, łupkiem, płytkami tytanowo-cynkowymi lub miedzią.

Sprawdź też: dach dwuspadowy >>>

Gont bitumiczny pasuje zarówno do domów o elewacji drewnianej, murowanej, jak i otynkowanej. To pokrycie dachowe jest stosunkowo lekkie i nie obciąża zanadto konstrukcji dachu. Montaż gontów bitumicznych jest prosty i nie wymaga skomplikowanych narzędzi. Gont bitumiczny dorównuje trwałością innym pokryciom, pod warunkiem że zostanie ułożony zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Gonty bitumiczne kolory
Autor: Andrzej Szandomirski Najbardziej naturalnie wyglądają te gonty bitumiczne, w których prawie każdy element jest cieniowany lub układ odcieni na pasie gontów przechodzi tonalnie.

Spis treści

  1. Gont bitumiczny - lekkie pokrycie z papy
  2. Dachówki bitumiczne
  3. Gont bitumiczny montaż
  4. Gont bitumiczny samowulkanizacja
  5. Gonty bitumiczne - trzy dodatkowe zalety
  6. Gont bitumiczny wzory
  7. Gont bitumiczny kolory
  8. Gont bitumiczny cena
  9. Gont bitumiczny konserwacja i naprawa
  10. Na co zwrócić uwagę kupując gont bitumiczny

Gont bitumiczny - lekkie pokrycie z papy

Dachówki bitumiczne zwane również gontami bitumicznymi to nic innego jak kolorowa papa nowej generacji pocięta w pasy z wykrojonymi wzorami bardziej lub mniej przypominającymi kształtem klasyczną dachówkę. Gonty bitumiczne są lekkie, dzięki czemu nadają się na większość konstrukcji dachowych, nawet takich, które mają spadek połaci sięgający 70-80°. Gonty bitumiczne mogą być jednokolorowe lub cieniowane. Kolor zapewnia mineralna lub ceramiczna posypka. Najdroższe gonty bitumiczne są powlekane miedzią lub stopem cynkowo-tytanowym. Gont bitumiczny łatwo się układa i naprawia lub wymienia w razie uszkodzenia.

Gont bitumiczny nie obciąża zbytnio konstrukcji, także może być ona wykonana z belek o mniejszym przekroju niż pod pokrycia z dachówek ceramicznych lub cementowych. Gonty bitumiczne można układać na dachach o kącie nachylenia połaci od 11 do 90º. Na 1 m2 dachu potrzebnych jest około 7-8 arkuszy gontów.  Są lekkie – 1 m² gontów bitumicznych waży od 7 do 11 kg. Nie obciążają więc zbytnio konstrukcji dachu i nie wymagają solidnej więźby. Znakomicie nadają się do zastępowania starego pokrycia na starej konstrukcji. Ponieważ gont bitumiczny łatwo daje się wyginać, można nimi wykończyć połacie o kształcie półkolistym, np. dachy lukarn typu wole oczko bądź stożkowe dachy wieżyczek. Gont bitumiczny można układać bezpośrednio na starych pokryciach z papy bitumicznej, pod warunkiem że są one równe i dobrze trzymają się podłoża. Gont bitumiczny ma grubość od 3 do 5 mm. Gont bitumiczny dobrze ułożony i konserwowany może zdobić dach przez 30-35, a niektóre nawet przez 50 lat (dachówki z masy bitumicznej modyfikowanej APP).

Dachówki bitumiczne

Jakość i wygląd dachówki bitumiczne zawdzięczają swojej warstwowej budowie. Składają się najczęściej z pięciu warstw, z których każda spełnia konkretne zadanie:

  • rdzeń dachówki tworzy welon z włókna szklanego. Nadaje on dachówce wytrzymałość na rozciąganie. Zapobiega również tworzeniu się na jej powierzchni pęcherzy i sfałdowań. Nie gnije i jest ognioodporny;
  • warstwy izolacyjne są zazwyczaj dwie. Wykonane są z masy bitumicznej (asfalt oksydowany lub modyfikowany APP) o dużej twardości z wypełniaczami mineralnymi zapewniającymi odpowiednią sztywność. Warstwy te sprawiają, że przez dachówkę nie przedostaje się wilgoć;
  • podkład stanowi warstwa posypki piaskowej lub specjalnej folii. Ma ona zabezpieczać dachówki przed sklejaniem się w czasie transportu i składowania;
  • warstwa wierzchnia gontu bitumicznego to posypka mineralna (najczęściej bazaltowa) w dowolnym kolorze. Nadaje ona dachówce dekoracyjny wygląd i chroni przed działaniem promieni słonecznych. Niekiedy zamiast posypką producenci pokrywają dachówkę łupkiem kamiennym lub miedzią.

Gont bitumiczny montaż

Gont bitumiczny to najłatwiejszy do montażu materiał pokryciowy, który z powodzeniem ułoży na dachu każdy, kto ma odrobinę zdolności manualnych i dobre narzędzia. Ważne, żeby cieśle przygotowali pod gonty odpowiednie podłoże, czyli sztywne poszycie. Najlepiej wykonane ze sklejki wodoodpornej lub z płyt MFB, bo są to produkty gładkie, a na cienkiej warstwie gontów łatwo się odwzorowują wszelkie załamania i krzywizny. Niektórzy producenci gontów bitumicznych zalecają ułożyć na poszyciu podkład z papy. Jedni twierdzą, że jest on potrzebny zawsze, inni, że tylko na dachach o nachyleniu połaci mniejszym niż 18°.Do krycia musimy przygotować spory zapas krótkich gwoździ z szerokimi łbami, młotek (ewentualnie zszywacz budowlany i zszywki) i ostre nożyce do papy.

Najlepsza pora na układanie gontów bitumicznych to okres od marca do listopada, chyba że pogoda spłata miłego figla i zimą zrobi powtórkę ze złotej polskiej jesieni. Temperatura powinna wynosić powyżej 5ºC. Nie ma mowy o układaniu dachówki bitumicznej podczas deszczu. W trakcie robót nie powinno też silnie wiać. Najkorzystniejsza jest słoneczna pogoda. Słońce, nagrzewając gonty bitumiczne, przyspiesza ich samowulkanizację, czyli wzajemne sklejanie się i uszczelnianie.

Układanie gontu bitumicznego rozpoczynamy od okapu. Arkusze ustawiamy w jednym rzędzie tak, żeby stykały się krawędziami. Gonty z górnego rzędu powinny być przesunięte w stosunku do tych z niższego. Górny rząd gontów musi zachodzić na dolny, tworząc zakład. Jego szerokość zależy od rodzaju gontów i kąta nachylenia połaci. Gont bitumiczny mocujemy gwoździami z szerokim łebkiem (papiakami). Powinny być odsunięte 2,5 cm od krawędzi gontu i przynajmniej 2,5 cm od zrobionych w nim wycięć. Liczba gwoździ zależy od typu gontów, zazwyczaj jest to około pięciu sztuk na arkusz. Gwoździe wbija się tak, żeby łebki nie zagłębiały się w gont. Gonty mają naniesione paski kleju.

Gont bitumiczny samowulkanizacja

Gont bitumiczny po ułożeniu ulega samowulkanizacji. Pod wpływem wysokiej temperatury gonty sklejają się, tworząc szczelne pokrycie. Zazwyczaj słońce bierze na siebie tę część pracy. Gdy jest pochmurno, trzeba im pomóc, nagrzewając je opalarkami lub nagrzewnicami. W niektórych miejscach gonty bitumiczne trzeba jednak dodatkowo podklejać. Służy do tego klej bitumiczny pakowany w kartusze, który wyciska się ręczną wyciskarką. Oznacza to, że poszczególne pasy gontów bitumicznych sklejają się, tworząc szczelne pokrycie. Dzięki temu silny wiatr nie podwiewa ich do góry i nie dostaje się pod nie woda i śnieg.

Sklejenie umożliwia nieosłonięta warstwa asfaltu lub specjalny klej bitumiczny. Aby doszło do samowulkanizacji, wystarczy silne słońce. Jeśli zaś prace dekarskie prowadzone są w niskich temperaturach, sklejenie można przyspieszyć, stosując sztuczne ogrzewanie (palnikiem lub opalarką). W sprzedaży są gonty bitumiczne w trzech wersjach:

  • gonty bitumiczne w całości od spodu pokryte są klejem bitumicznym,
  • gonty bitumiczne, które mają naniesione tylko kilka jego pasm na stronie wierzchniej,
  • gonty bitumiczne, które nie mają kleju, a samowulkanizacja następuje po roztopieniu się spodniej warstwy bitumu osłaniającej rdzeń.

Miejsca samowulkanizujące muszą być zabezpieczone przed sklejeniem się podczas transportu lub składowania. Dlatego klej osłaniany jest zrywalną folią, a bitum folią lub posypką piaskową. Dachówki, które są pokryte klejem na wierzchniej stronie, mają folię także od dołu. Jej jednak zrywać nie wolno. 

Gonty bitumiczne - trzy dodatkowe zalety

Zachwalając gonty bitumiczne, podkreśla się niską cenę, nieduży ciężar i łatwy montaż. Dachówka bitumiczna ma jeszcze kilka innych cech dających jej przewagę nad innymi pokryciami dachowymi. Przede wszystkim dach, na którym ułożone są gonty bitumiczne, znacznie prościej jest przebudować bądź zmodyfikować. Dobudowując lukarnę lub montując okno dachowe, nie ma problemu z demontażem i późniejszym uzupełnianiem pokrycia. Gont bitumiczny jest też odporny na uszkodzenia w trakcie transportu, montażu i użytkowania. Producenci wskazują na jeszcze jedną zaletę dachówek bitumicznych, która wyróżnia je, zwłaszcza w konkurencji z pokryciami metalowymi. Krople deszczu, drepczące ptaki lub gałęzie drzewa uderzające o dach nie powodują żadnego hałasu.

Gont bitumiczny wzory

Producenci dachówek bitumicznych robią wszystko, by ich wyroby miały atrakcyjny wygląd i jak najmniej przypominały zwykłą papę. Kształtów dachówek bitumicznych jest bez liku. Mogą być prostokątne, półokrągłe, trapezowe i inne. Wytwórcy prześcigają się w wymyślaniu im wyszukanych nazw. Tak więc obok dachówek „klasycznych” i „standardowych” można spotkać dachówki bitumiczne „ogon bobra”, „karpiówki”, „karaty”, „pałacowe” lub „rybie łuski”. Jest więc w czym wybierać.

Gont bitumiczny rolowany na altanie ogrodowej zamiast eternitu
Gonty bitumiczne w ciemnym kolorze
Autor: Andrzej Szandomirski Gonty sześciokątne z jednym ciemniejszym bokiem sprawiają, że pokrycie nabiera głębi. Ponieważ gonty bitumiczne są pokryciami płaskimi, największą popularnością cieszą się te, które sprawiają, że dach wygląda trójwymiarowo.

Gont bitumiczny kolory

Najczęściej gont bitumiczny produkowany jest w różnych odcieniach czerwieni, brązu, szarości i zieleni. Swoich zwolenników mają też dachówki bitumiczne o barwie ciemnografitowej. Interesujący efekt zapewnia pokrycie dachu gontami cieniowanymi. Oglądane z pewnej odległości sprawiają wrażenie grubszych, niż są w rzeczywistości, i imitują dachówkę cementową lub ceramiczną.

Ciekawy efekt można uzyskać, stosując gonty bitumiczne typu melanż. Jeden pas takich gontów bitumicznych ma różne odcienie danego koloru. Dzięki temu barwa dachu nie jest jednolita.

Przeczytaj też: Faliste płyty bitumiczne - tanie pokrycie dachu

Stosując dachówki bitumiczne w jednolitym kolorze, pamiętać trzeba, że między jednym opakowaniem a drugim mogą być subtelne różnice odcieni. Podczas układania powinno się więc mieszać gonty z różnych paczek. W ten sposób można zapobiec występowaniu na dachu jaśniejszych i ciemniejszych obszarów.

Gont bitumiczny cena

Gonty bitumiczne fabrykę opuszczają w postaci arkuszy długości 1 m, zapakowanych w folię. Są uważane za tanie pokrycie. Cena gontu bitumicznego wynosi 36-104 zł/m2.

Gont bitumiczny konserwacja i naprawa

Gont bitumiczny nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych. Ewentualne zanieczyszczenia usuwa się miękką szczotką. Jeśli pojawiły się glony lub mchy, stosuje się specjalny preparat przeznaczony do ich usuwania. Później wystarczy oczyścić pokrycie silnym strumieniem wody. Gonty bitumiczne, które się naderwały lub poluzowały, można podkleić.

Gont bitumiczny
Autor: materiały prasowe ICOPAL Gont bitumiczny jest odporny na mróz i wytrzyma wiele cykli zamrażania i rozmrażania. W razie potrzeby łatwo też go naprawić lub wymienić
Porada eksperta

Na co zwrócić uwagę kupując gont bitumiczny

Dobry gont bitumiczny świetnie sprawdzi się na dachu i nie ustępują trwałością dachówkom ceramicznym oraz blachodachówkom. Klimat w Polsce jest wyjątkowo niszczący dla powłok dachowych z powodu częstych zmian dobowych temperatury z przejściem przez zero. W takich warunkach lepiej sprawdzą się gonty modyfikowane SBS, czyli uelastycznione. Dobrze też zwrócić uwagę, czy warstwa samoprzylepna jest pod całą aktywną powierzchnią gontu. Im większa jest ta powierzchnia, tym lepsza integralność powłoki dachowej i zdecydowanie większa odporność na silne wiatry. Ważne, aby warstwa samoprzylepna tworząca spoinę między gontami bitumicznymi była trwale elastyczna. Daje to możliwość kompensowania naturalnych mikroprzemieszczeń powłoki dachowej wskutek naporu wiatru i różnic temperatury, zarówno dobowych, jak i sezonowych. Spełnienie tych warunków oznacza znacznie większą odporność gontów na silne w naszym klimacie procesy starzeniowe, a więc i znacznie większą trwałość. Trzeba pamiętać, że gonty bitumiczne to cały system krycia dachów – niezbędne są więc odpowiednie akcesoria, zgodne materiałowo z gontami. W systemie muszą być papy podkładowe, elementy na krawędzie nadrynnowe, kalenice i naroża, elastyczne spoiwo uszczelniające i specjalnie wzmocniona papa do obróbki koszy dachowych. Nie jest dobrze stosować do tego blachę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie