| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Wykończenie ścian komina

Wykończenie ścian komina

Komin trzeba wykończyć tak, by nie tylko był ozdobą dachu, ale także przez wiele lat dobrze spełniał swoje zadanie. Wybór materiału uzależniony jest od rodzaju komina.

Wybierając materiały wykończeniowe, należy sprawdzić, czy mają odpowiednie aprobaty techniczne. Bez względu na to, czy wykańczamy komin systemowy (z pustaków systemowych z zainstalowanym wkładem kominowym), czy tradycyjny murowany (bez wkładki kominowej), w miejscu jego przejścia przez dach musimy założyć obróbki blacharskie, czyli wyprofilowane kołnierze blaszane chroniące przed przeciekaniem. Jeżeli dach jest stromy (nachylenie ponad 45°) lub komin jest bardzo szeroki, dodatkowo trzeba zrobić specjalnie wyprofilowaną obróbkę (w kształcie ostrosłupa) – „kozubek”. Zainstalowanie jej za kominem zapobiegnie gromadzeniu się wody i śniegu. Obróbki komina robi się z blachy stalowej ocynkowanej, cynkowej, miedzianej lub aluminiowej.
Materiał do wykończenia ścian komina musi być niepalny i nietopliwy, ponieważ może dojść do iskrzenia z przewodów kominowych lub nagrzania komina do wysokiej temperatury. Musi być także odporny na działanie deszczu, mrozu i słońca. Poniżej materiały, które mogą być użyte do wykończenia kominów dymowych, spalinowych (także z przewodami wentylacyjnymi) oraz wentylacyjnych.

Tynk tradycyjny i tynk cienkowarstwowy na ociepleniu

Najczęściej spotykanym sposobem wykończenia komina jest otynkowanie go tynkiem cementowym, rzadziej cementowo-wapiennym. Tynk cementowy jest trwalszy i bardziej odporny na wilgoć. Warstwa tynku może mieć grubość 1-3 cm. Tynkować można wszystkie typy kominów. Jest to tani i łatwy sposób wykończenia. Niestety, nie jest on trwały. Komin tynkuje się w taki sam sposób jak elewację. Najlepiej nałożyć warstwę podkładową i dopiero na nią nanieść wierzchnią warstwę, zacierając na gładko lub tworząc fakturę. Aby poprawić wytrzymałość tynku, można go pomalować farbą elewacyjną (na przykład silikonową, która stanowi zabezpieczenie przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i jest zmywalna).
Tynki cienkowarstwowe są trwalsze i droższe niż tradycyjne. Kupuje się je jako suche mieszanki do rozprowadzenia wodą albo gotowe masy. Tynki te stosuje się wtedy, gdy komin ma być ocieplony lub wykończony tak jak ściany domu. Jeżeli komin jest ocieplany styropianem, płyty styropianowe są przyklejane na zaprawę klejową. Gdy jest ocieplany wełną – dodatkowo przytwierdza się ją do komina specjalnymi kotwami.

Cegły i płytki klinkierowe

Równie popularnym sposobem wykończenia komina jest obmurowanie go cegłą klinkierową. Jeśli przewody wymurowano z klinkieru, można je pozostawić bez dodatkowego wykańczania, ale część wystającą ponad dach warto pokryć impregnatem hydrofobowym, który uniemożliwi wnikanie wody w mur. Dzięki temu komin będzie czysty i trwały. Należy pamiętać o tym, że do murowania komina powinno się użyć cegły pełnej. Cegłą można obłożyć komin wybudowany z innych materiałów (na przykład pustaków systemowych – z otworami na przewody kominowe) lub od razu go z niej wymurować. Szczególnie istotne jest odpowiednie zrobienie spoin. Powinny być bardzo szczelne, dlatego cegły należy układać na zaprawę do klinkieru, a spoiny wypełniać specjalną zaprawą do spoinowania klinkieru. Wysokość klinkierowej obmurówki – ze względu na jej duży ciężar – nie powinna przekraczać 3 m.
Komin można również obłożyć płytkami klinkierowymi: jest to dobry i szybki sposób na odnowienie starego otynkowanego komina. Płytki są cieńsze i lżejsze od cegieł, a równie ładnie wyglądają na kominie. Dlatego zamiast cegieł są zalecane do wykańczania bardzo wysokich kominów.
Komin z klinkieru dobrze komponuje się z pokryciem dachu z dachówki ceramicznej lub cementowej, blachy i dachówki bitumicznej. Jest estetyczny i łatwy w utrzymaniu.

Okładzina kamienna

Ciekawie i szlachetnie wygląda wykończenie komina kamieniami lub płytami kamiennymi. Taki komin jest prawdziwą ozdobą dachu pokrytego na przykład gontem drewnianym lub łupkiem.
Na rynku są różne rodzaje okładzin kamiennych – sztuczne i naturalne. Najczęściej stosuje się je na kominy z elementów prefabrykowanych. Okładzinę o grubości do 1 cm można przykleić do komina zaprawą klejową. Sztuczna okładzina takiej grubości może być docięta do wymiarów komina, naturalna jest sprzedawana w płytkach 30,5 x 30,5 cm. Miejsce połączenia płyt trzeba wypełnić zaprawą do fugowania. Okładzinę warto zabezpieczyć silikonowym preparatem hydrofobizującym, nanosząc go dwukrotnie w odstępie co najmniej sześciu godzin. Taka warstwa ochronna nie przepuści wody do podłoża.

Płyty włókno-cementowe

Są niepalne, odporne na duże skoki temperatury i wilgoć; dostępne w wielu kolorach i rozmiarach – 120 x (244, 278, 305) x (6-14) mm. Można zamówić płyty o odpowiednich wymiarach, które są fabrycznie lakierowane lub pokryte kruszywem kamiennym wybranej barwy.
Mocuje się na specjalnie przygotowanym ruszcie z metalowych kątowników lub drewnianych listew (tylko na kominach wentylacyjnych). Między poszyciem z płyt włókno-cementowych a ścianą komina powinna pozostać 2-3-centymetrowa szczelina powietrzna umożliwiająca wentylację.
Nad tak wykończonym kominem koniecznie należy zamontować czapkę kominową lub daszek z wysuniętymi poza komin krawędziami, które osłonią komin i szczelinę wentylacyjną przed intensywnymi opadami.

Autor: Szandomirski Andrzej

Tynkować można wszystkie typy kominów. Jest to tani i łatwy sposób wykończenia. Niestety, nie jest on trwały.

Autor: Mariusz Bykowski

Komin z klinkieru dobrze komponuje się z pokryciem dachu z dachówki ceramicznej, cementowej, bitumicznej oraz blachy. Jest estetyczny i łatwy w utrzymaniu.

Autor: Szandomirski Andrzej

Taki komin jest prawdziwą ozdobą dachu pokrytego na przykład łupkiem.

Jeśli dach domu lub elewacja są pokryte płytami włókno-cementowymi, można obłożyć nimi również komin.

Przeczytaj dodatkowo:
Zalety dachówek ceramicznych. Dlaczego warto...

Przedstawiamy 9 najważniejszych zalet dachówek ceramicznych. Dowiedz się, z czego powstają...

Dach odporny na ekstremalne warunki pogodowe....

Klimat w naszym kraju ulega zmianom, coraz częściej musimy się zmagać z wichurami, gradobiciami, a nawet...

Czy warto budować strop drewniany? Zasady montażu...

Stropy z belek drewnianych stosowane są głównie w budynkach o konstrukcji drewnianej, ale nie tylko....

Montaż paneli fotowoltaicznych - sprawdź na co...

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych oraz ich usytuowanie ma duży wpływ na wydajność instalacji i...

Modny Dach

W wielu dziedzinach życia kierujemy się modą. Dotyczy to także budowy domów. Jakie trendy obowiązują...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT