Tańszy strop gęstożebrowy. Jak zmniejszyć koszt budowy stropu?

2014-04-24 12:53

Koszt budowy stropu gęstożebrowego nie jest mały. Zwiększą go m.in. niestandardowe rozpiętości stropu i wstawki żelbetowe. Sprawdź, na czym możesz zaoszczędzić wykonując strop gęstożebrowy.

Wykonanie stropu gęstożebrowego
Autor: Andrzej T. Papliński Z uwagi na mały ciężar stropy gęstożebrowe można montować bez użycia ciężkiego sprzętu, co znacząco wpływa na obniżenie kosztów inwestycji

Najpopularniejszym typem stropu jest u nas strop gęstożebrowy. Jest on wybierany ze względu za łatwość i szybkość montażu oraz niewygórowany koszt. Strop gęstożebrowy składa się z elementów nośnych, czyli belek prefabrykowanych, elementów wypełniających w postaci pustaków stropowych oraz monolitycznej płyty nadbetonu, która wraz ze zbrojeniem belek tworzy jego konstrukcję. Wykonanie wszelkich elementów monolitycznych w stropie wymaga zrobienia deskowania i ułożenia zaprojektowanego zbrojenia. Jest to bardziej pracochłonne i oczywiście droższe. Warto to wziąć pod uwagę, kalkulując koszt inwestycji.

Strop gęstożebrowy budowa: belki i pustaki stropowe

Prefabrykowane belki stropowe to najczęściej przestrzenne kratownice stalowe. W ich dolnym pasie znajduje się zbrojenie potrzebne do przeniesienia obciążeń stropu. Dolny pas kratownicy jest zabetonowany i tworzy tak zwaną stopkę. W stropach ceramiczno-betonowych stopka ma osłonkę ceramiczną lub płytkę ceramiczną tylko od spodu. Belki kosztują od 26 do 230 zł/szt., zależnie od rodzaju i długości. Pustaki wypełniają przestrzeń między belkami i wpływają na obniżenie ciężaru stropu. Są wykonane z ceramiki, betonu, keramzytobetonu, betonu wibroprasowanego, piaskowo-keramzytowego lub kruszywowego. Stropy z pustaków ceramicznych są uważane za bardziej korzystne ze względów ekologicznych. Dostępny jest też lekki strop typu JS, którego pustaki tworzą system szalunków styropianowych pod strop gęstożebrowy z belek kratownicowych wylewanych na budowie wraz z płytą nadbetonu. Typowe pustaki stropowe kosztują od 3,50 do 7 zł/szt.

Sprawdź też:

Jakie ma zalety i jak wykonać strop żelbetowy

Większa rozpiętość stropu gęstożebrowego – wyższa cena

Obecnie produkowane stropy gęstożebrowe dają duże możliwości projektowania większych przestrzeni w budynkach, są bowiem oferowane coraz dłuższe belki prefabrykowane. Przez lata umożliwiały one uzyskanie rozpiętości do 6 m, a dziś możliwe jest nawet 11 m. Trzeba się jednak liczyć z tym, że im większa ona będzie, tym strop będzie musiał być grubszy, a więc droższy. Mniejszy będzie przy tym rozstaw belek, co zwiększa zużycie tych elementów. Zbrojenie w belkach będzie musiało mieć większy przekrój. W stropach o dużej rozpiętości można się także spodziewać wykonania większej liczby żeber rozdzielczych. To wszystko zwiększa koszt stropu.

Belki, które podwyższają koszt stropu gęstożebrowego

Na zwiększenie kosztu stropu gęstożebrowego mają wpływ rozwiązania konstrukcyjne budynku. Pod lekkie ściany działowe na ogół nie trzeba projektować belek w stropie gęstożebrowym żelbetowym. Gdy planowane jest usytuowanie murowanych ścian działowych (z bloczków, pustaków, cegieł) wzdłuż belek stropowych, projektant powinien sprawdzić, czy ewentualnie należy wzmocnić je dodatkowym zbrojeniem lub zaprojektować monolityczne żebro rozdzielcze. Takie dodatkowe elementy podnoszą nieznacznie koszt stropu.

Przeczytaj też:

Zbrojenie stropu bez błędów >>>

Podobnie będzie wyglądała sprawa w przypadku słupów, które przekazują siły skupione. Pod nimi, w stropie gęstożebrowym, również trzeba wykonać żebra rozdzielcze. Gdy siły skupione nie będą wielkie, być może wystarczy tu ułożenie siatki stalowej tworzącej zbrojenie nadbetonu w celu równomiernego rozłożenia obciążeń na strop.

Żelbetowe wstawki w stropie gęstożebrowym

Nieregularny plan, pustka nad salonem czy otwór na schody często stwarzają konieczność wykonania w stropie gęstożebrowym fragmentu płyty monolitycznej. W zależności od przyłożonych w tym miejscu obciążeń może ona mieć pełną grubość stropu. Jeśli grubość płyty jest mniejsza, różnicę można zniwelować lekkim materiałem, na przykład styropianem odpowiedniej gęstości. Również płyty balkonów lub tarasów (często pracujące jako wspornik, bo podparte tylko na jednej krawędzi) są na ogół wykonywane w konstrukcji monolitycznej. Ich grubość jest przy tym mniejsza niż grubość stropu, co daje możliwość ułożenia na nich wielu dodatkowych warstw:

  • posadzki,
  • ocieplenia,
  • izolacji przeciwwilgociowej.

Każda taka płyta to dodatkowy 1m2 powierzchni stropu, który podwyższa cenę za jego wykonanie.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie