| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Systemy rynnowe. Konserwacja i naprawa rynien

Systemy rynnowe. Konserwacja i naprawa rynien

Kupno i prawidłowy montaż nawet najpiękniejszego systemu rynnowego nie wystarczy. Aby rynny i rury spustowe skutecznie odprowadzały wodę z dachu, powinny być pod czujną obserwacją, co jakiś czas trzeba dokonywać ich przeglądu i przeprowadzać konieczne naprawy systemu rynnowego.

Autor: Andrzej Szandomirski

Pierwsze lata użytkowania (o ile rynny zostały prawidłowo zamontowane) nie przyniosą prawdopodobnie dużych napraw, wystarczy sprawdzić, czy system nie zatkał się opadającymi z drzew liśćmi i gałęziami. Jednak z biegiem lat rośnie ryzyko, że puści uszczelka czy zardzewieje fragment rynny. Dlatego im starszy system, tym więcej uwagi należy mu poświęcić.

Kalendarium przeglądów system rynnowego

Do rynien nie trzeba zaglądać co dzień ani nawet co tydzień. Wystarczy, że orynnowaniem zainteresujesz się raz w roku, chociaż ideałem byłoby, gdybyś przeglądów dokonywał dwa razy:

  • przed zimą – najlepiej sprawdzić drożność systemu rynnowego, kiedy już opadną liście, a jeszcze nie spadnie pierwszy śnieg, bo to właśnie opadające liście i gałęzie są najczęstszym zagrożeniem dla prawidłowego funkcjonowania orynnowania;
  • wiosną – jeśli przegapimy odpowiedni moment na przegląd przed zimą, wówczas należy to zrobić po pierwszych roztopach, aby roztapiający się śnieg miał gdzie spływać. Zawsze po zimie powinniśmy też sprawdzić, czy system przetrwał ją bez uszkodzeń, czy rynna nie oberwała się pod naporem śniegu lub lodu albo nie pękła. Wiosną jest najwięcej opadów, więc sprawne rynny są bardzo potrzebne.

Rynny czyść z drabiny, wygarniając z nich ręką zanieczyszczenia; możesz też wypłukać je wodą pod ciśnieniem – wystarczy do tego zwykły wąż ogrodowy. Przegląd rur spustowych jest trudniejszy, ponieważ nie możesz do nich z góry zajrzeć. Dlatego najlepiej jest od góry wlać wodę do rury i sprawdzić, czy odpływa dołem. Jeśli nie odpływa, trzeba ją przepchać. Po zimie należy przyjrzeć orynnowanie pod kątem ewentualnych pęknięć, nieszczelności. Dobrze jest przejść się wokół domu, na przykład w czasie deszczu, przejrzeć system rynnowy od zewnątrz i sprawdzić, czy nic nie przecieka.

Proste naprawy rynien

Jeżeli po przeglądzie okaże się, że rynna pękła lub jest nieszczelna na łączach, możesz spróbować naprawić ją samodzielnie. Do naprawy rynien z PCW i rynien stalowych potrzebne będą klej i silikon, do naprawy orynnowania z miedzi lub systemów rynnowych cynkowo-tytanowych – lutownica lub gotowy zestaw bitumiczny (kawałek samoprzylepnej papy), którym zakleisz na przykład miejsca lekko pordzewiałe.
Niewielkie ogniska rdzy możesz też zamalować preparatem cynkowym lub farbą antykorozyjną (powierzchnie ocynkowane). W przypadku większych uszkodzeń trzeba wymienić cały fragment rynny. Przegląd i naprawę orynnowania łatwo zrobić samodzielnie, jednak coraz częściej zajmują się tym firmy dekarskie (zwłaszcza na nowym dachu, który jest jeszcze na gwarancji). Koszty przeglądu zależą od rodzaju, wielkości dachu i regionu Polski, naprawy wyceniane są zależnie od wielkości uszkodzeń.

Przeczytaj dodatkowo:
Więźba dachowa domowej roboty. Jak zbudować...

Wiązary dachowe robione na budowie to najtańszy sposób na prostą więźbę dachową bez poddasza...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Gdzie lokalizować i jak dobierać wyłazy dachowe...

Dzięki montażowi wyłazu dachowego znacznie łatwiej przedostać się na dach w celu konserwacji komina czy...

Ocieplenie dachu płaskiego w domu...

Czym różni się budowa dachu płaskiego w domu energooszczędnym od zrobienia podobnego w domu wykonanym...

Krycie dachu bez błędów. Jak znaleźć dobrego...

Przed Tobą budowa lub remont dachu? Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego dekarza? Podpowiadamy, na co...

Nowe okna połaciowe do starego dachu

Nowe okna dachowe wprowadzą więcej światła i świeżego powietrza, co podniesie komfort na poddaszu. Zobacz,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.