| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Rynny plastikowe i rynny stalowe. Jak je kupować?

Rynny plastikowe i rynny stalowe. Jak je kupować?

Do odwodnienia dachu można wybrać rynny plastikowe lub rynny stalowe. Można również wykonać orynnowanie z blachy aluminiowej lub zastosować rynny tytanowo-cynkowe. Na co zwracać uwagę podczas zakupów?

Autor: Ruukki

Najbardziej popularne są rynny plastikowe i rynny stalowe. Niezbyt skomplikowaną konstrukcję bez trudu można złożyć samodzielnie

System rynnowy

W jego skład wchodzą rynny i rury spustowe, a także sztucery (połączenie rynny i rury spustowej), kolana, wylewki, narożniki oraz akcesoria montażowe – denka, haki (rynajzy), obejmy, złączki, uszczelki. Producenci mają w swojej ofercie wszystkie te elementy. Kłopotliwe może być kupno niestandardowych narożników – o kącie innym niż 90o, które będą potrzebne na przykład na dachu wielokątnego wykuszu. Warto sprawdzić, jak skalkulowane są ceny całego systemu. Bywa, że rynny i rury spustowe są tanie, ale elementy uzupełniające bardzo drogie. Może być też tak, że niektóre elementy są złożone z kilku mniejszych i za każdy trzeba zapłacić osobno. Na rynku znajdziesz rynny o przekroju półokrągłym, kwadratowym, prostokątnym, a nawet wyprofilowane w kształt gzymsu. Najpopularniejsze są systemy orynnowania, w których rynny i rury spustowe kupuje się w odcinkach, a potem na dachu składa się cały układ. Można też kupić systemy ciągnione (z aluminium). Tu rynny produkuje się na placu budowy – wyciąga z maszyny na odpowiedni wymiar.

WAŻNE

Dobierz rozmiar rynien

Żeby odpowiednio dobrać wielkość i liczbę rynien oraz rur spustowych, musisz najpierw zmierzyć odległości na dachu i określić efektywną powierzchnię dachu (EPD). Wzór do jej obliczania to: (1/2H + W).L, gdzie H oznacza wysokość połaci dachu mierzoną w pionie, W – odległość od narożnika do kalenicy mierzoną w poziomie, czyli będącą rzutem poziomym długości krokwi, a L to długość dachu. Do dachów o powierzchni mniejszej niż 50 m2 należy wybrać rynny o średnicy 100 mm i rury spustowe 75-80 mm. Na dachu 50-100 m2 stosuje się rynny o średnicy 125 mm i rury 90 mm. Wielkie dachy (ponad 100 m2) wymagają odwodnienia rynnami o średnicy 150 lub 190 mm oraz rurami spustowymi 110-120 mm. Gdy dach jest bardzo stromy, wskazane wymiary należy odpowiednio powiększyć. Należy pamiętać, że jedną rurą można odprowadzać wodę z okapu o długości do 12 m.

Rynny plastikowe

Wykonywane z PCW. Ich trwałość określa się na 50 lat. Elementy systemu można kleić i łączyć na wcisk lub mocować ze sobą złączkami. Należy pamiętać, że tworzywa sztuczne pod w pływem bardzo wysokiej temperatury ulegają rozszerzeniu, a podczas mrozu się kurczą. System musi być zwymiarowany z niewielkim luzem, aby nie montować go zbyt sztywno, bo latem może popękać. Wadą PCW jest to, że sztywnieje na mrozie. Dlatego zaleganie zimą w rynnach zlodzonego śniegu może doprowadzić do ich pokruszenia.

Rynny stalowe

Systemy z ocynkowanej blachy stalowej powleczonej obustronnie warstwą polimerową są znacznie trwalsze. Trzeba zwracać uwagę na grubość stali (0,5-0,7 mm) i warstw powłokowych. Im będą grubsze, tym lepiej. Producenci stosują różne powłoki ochronne. Najtańsze są plastisolowe i poliuretanowe (Pural). Za najtrwalsze uważa się powłoki typu Prelaq lub Hard Coat. Systemy stalowe charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną i odpornością na czynniki atmosferyczne. Powinny wytrzymać nawet 100 lat. Ale są też 20-30% droższe od plastikowych. Elementy ze stali łączy się spoiwem dekarskim, uszczelniaczem lub złączkami uszczelkowymi. Systemy stalowe ma w ofercie wielu producentów blachodachówek, więc rynny i rury spustowe można kupić w tym samym kolorze co pokrycie dachu.

Rynny aluminiowe

Podobnie jak stalowa, blacha aluminiowa o grubości 1-1,5 mm jest powlekana warstwą polimerową. Aluminium jest odporne na korozję, więc nawet w miejscu niewielkiego uszkodzenia powłoki pokryje się naturalną patyną. Trwałość systemów aluminiowych określa się na 100-120 lat. Takie orynnowanie jest mniej w ięcej 75% droższe od plastikowego. Drogi jest także montaż, gdyż wymaga fachowych ekip. Systemy najczęściej się nituje i klei.

Rynny tytanowo-cynkowe

Blacha cynkowo-tytanowa to równie kosztowne rozwiązanie jak aluminium. Materiałem jest bardzo trwała blacha ze stopu cynku z niewielką domieszką tytanu i miedzi. Cynk-tytan samoistnie pokrywa się patyną, która stanowi warstwę ochronną, w ięc takie orynnowanie wytrzyma nawet 120 lat. Solidna blacha o grubości 0,7-0,8 mm jest wytrzymała mechanicznie. Orynnowanie montuje się, stosując uszczelniacze dekarskie, złączki z uszczelkami lub lutując. To zadanie dla specjalistów.

Naturalne pokrycia dachowe. Strzecha, wióry osikowe i gonty

Neutralna barwa strzechy, gontów drewnianych lub wiórów osikowych sprawia, że...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Więźba dachowa domowej roboty. Jak zbudować...

Wiązary dachowe robione na budowie to najtańszy sposób na prostą więźbę dachową bez poddasza...

Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do...

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej...

Trwałe pokrycia dachowe. Zalety nowoczesnych...

Na współczesnych dachówkach cementowych można w pełni polegać. Wykonane z nich pokrycia dachowe...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.