| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Obróbki blacharskie kosza

Obróbki blacharskie kosza

W koszach układa się obróbki zwane rynnami koszowymi, którymi woda z przylegających połaci dachowych spływa do rynien, a następnie do rur spustowych. 

Obróbki koszy powinny być wykonane wyjątkowo starannie, gdyż spadek kosza jest zawsze mniejszy od spadku połaci dachu: woda spływa więc nimi wolniej, a zimą gromadzi się w nich śnieg.

Rynny koszowe powinno się wytrasować, czyli odpowiednio ukształtować i przyciąć przed ułożeniem na dachu. W małych dachach najczęściej mają one przekrój w kształcie litery V, w większych – zwykle są półokrągłe lub prostokątne.

Rynnę koszową układa się od okapu w kierunku kalenicy. Dolny koniec pasa blachy, przylegający do rynny, docina się równolegle do okapu, a górny – w kształcie kalenicy/

Jak wykonać rynnę koszową pod pokrycie ...

... z blachy. Do każdej z łat mocuje się zwykle dwumetrowe odcinki rynny koszowej. Łączy się je na co najmniej 10-centymetrowy zakład. Na dachu o bardzo małym spadku (około 8°) zakład powinien wynosić 20 cm.

Na dachu krytym blachą falistą pomiędzy obróbką kosza a blachą pokrycia pozostaną wolne przestrzenie, które należy zabezpieczyć przed wlatywaniem ptaków. Najczęściej wtryskuje się tam piankę poliuretanową. Aby zapewnić wentylację pokrycia, piankę nakłuwa się tak, by powietrze mogło swobodnie przepływać pomiędzy pokryciem blaszanym a wiatroizolacją.

... z dachówek ceramicznych lub cementowych. Przed wykonaniem obróbki mocuje się w koszu deskowanie. W tym celu po obu stronach kosza – na szerokości 30 cm – do łat przybija się deski. Na przylegających połaciach dachu kładzie się wiatroizolację z folii wstępnego krycia, tak by zachodziła na deskowanie kosza co najmniej 12 cm. Kosz zakrywa się pasem folii i łączy go z folią ułożoną na połaciach dachu – na zakład nie mniejszy niż 10 cm. Jeśli łaty są rozmieszczone wystarczająco gęsto i zapewniają dostateczną sztywność obróbki blacharskiej, można zrezygnować z odeskowania kosza – wówczas pas folii dachowej szerokości 50-60 cm mocuje się bezpośrednio do łat.

Po ułożeniu folii obróbkę do łat lub deskowania mocuje się wkrętami albo gwoździami. Aby powstałymi w ten sposób otworami nie przeciekała woda, łby wkrętów lub gwoździ powinno się oblutować lub uszczelnić kitem silikonowym. Odcinki rynny koszowej łączy się na rąbek podwójny lub pojedynczy i uszczelnia kitem silikonowym. Rynny koszowe można też mocować do łat tak zwanymi żabkami (nierdzewnymi uchwytami blaszanymi) w odstępach co 40-50 cm.

... z dachówek bitumicznych. Na takim dachu zwykle nie wykonuje się obróbki kosza z blachy, lecz z pasa papy, który na styku z dachówkami leżącymi na połaciach dachu uszczelnia się masą uszczelniającą. Dachówki powinny zachodzić na pas papy około 35 cm z każdej strony kosza. Niektórzy producenci pokryć bitumicznych oferują gotowe elementy do układania w koszu.

Przeczytaj dodatkowo:
Remont poddasza - co powinieneś wiedzieć przed...

Strych przerobiony na poddasze użytkowe to miejsce na sypialnie, pokoje dziecięce, pokój...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Betonowiec, czyli jak powstaje dach betonowy. Czy...

Beton jako materiał na połacie dachu? Dachy o konstrukcji z betonu  to nierzadki widok na Podkarpaciu,...

Więźba dachowa domowej roboty. Jak zbudować...

Wiązary dachowe robione na budowie to najtańszy sposób na prostą więźbę dachową bez poddasza...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.