| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Obróbki blacharskie kosza

Obróbki blacharskie kosza

W koszach układa się obróbki zwane rynnami koszowymi, którymi woda z przylegających połaci dachowych spływa do rynien, a następnie do rur spustowych. 

Obróbki koszy powinny być wykonane wyjątkowo starannie, gdyż spadek kosza jest zawsze mniejszy od spadku połaci dachu: woda spływa więc nimi wolniej, a zimą gromadzi się w nich śnieg.

Rynny koszowe powinno się wytrasować, czyli odpowiednio ukształtować i przyciąć przed ułożeniem na dachu. W małych dachach najczęściej mają one przekrój w kształcie litery V, w większych – zwykle są półokrągłe lub prostokątne.

Rynnę koszową układa się od okapu w kierunku kalenicy. Dolny koniec pasa blachy, przylegający do rynny, docina się równolegle do okapu, a górny – w kształcie kalenicy/

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak wykonać rynnę koszową pod pokrycie ...

... z blachy. Do każdej z łat mocuje się zwykle dwumetrowe odcinki rynny koszowej. Łączy się je na co najmniej 10-centymetrowy zakład. Na dachu o bardzo małym spadku (około 8°) zakład powinien wynosić 20 cm.

Na dachu krytym blachą falistą pomiędzy obróbką kosza a blachą pokrycia pozostaną wolne przestrzenie, które należy zabezpieczyć przed wlatywaniem ptaków. Najczęściej wtryskuje się tam piankę poliuretanową. Aby zapewnić wentylację pokrycia, piankę nakłuwa się tak, by powietrze mogło swobodnie przepływać pomiędzy pokryciem blaszanym a wiatroizolacją.

... z dachówek ceramicznych lub cementowych. Przed wykonaniem obróbki mocuje się w koszu deskowanie. W tym celu po obu stronach kosza – na szerokości 30 cm – do łat przybija się deski. Na przylegających połaciach dachu kładzie się wiatroizolację z folii wstępnego krycia, tak by zachodziła na deskowanie kosza co najmniej 12 cm. Kosz zakrywa się pasem folii i łączy go z folią ułożoną na połaciach dachu – na zakład nie mniejszy niż 10 cm. Jeśli łaty są rozmieszczone wystarczająco gęsto i zapewniają dostateczną sztywność obróbki blacharskiej, można zrezygnować z odeskowania kosza – wówczas pas folii dachowej szerokości 50-60 cm mocuje się bezpośrednio do łat.

Po ułożeniu folii obróbkę do łat lub deskowania mocuje się wkrętami albo gwoździami. Aby powstałymi w ten sposób otworami nie przeciekała woda, łby wkrętów lub gwoździ powinno się oblutować lub uszczelnić kitem silikonowym. Odcinki rynny koszowej łączy się na rąbek podwójny lub pojedynczy i uszczelnia kitem silikonowym. Rynny koszowe można też mocować do łat tak zwanymi żabkami (nierdzewnymi uchwytami blaszanymi) w odstępach co 40-50 cm.

... z dachówek bitumicznych. Na takim dachu zwykle nie wykonuje się obróbki kosza z blachy, lecz z pasa papy, który na styku z dachówkami leżącymi na połaciach dachu uszczelnia się masą uszczelniającą. Dachówki powinny zachodzić na pas papy około 35 cm z każdej strony kosza. Niektórzy producenci pokryć bitumicznych oferują gotowe elementy do układania w koszu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Materiał na trwały i szczelny dach

Blacha dachowa, blachodachówka, dachówka, gonty, folie, membrany, papy dachowe to bardzo ważne...

Zalety dachówek ceramicznych. Dlaczego warto...

Przedstawiamy 9 najważniejszych zalet dachówek ceramicznych. Dowiedz się, z czego powstają...

Budowa komina bez błędów. Odbiór komina

Budowa komina: sprawdź jakich błędów nie popełnić. Dzięki temu odbiór odbędzie się bez...

Klinkier na kominie. Wykończenie płytkami...

Trwały, mocny i elegancki klinkier, czy to w postaci cegieł, czy płytek, stanowi dobry materiał do...

Wykończenie ścian komina. Czym wykończyć komin:...

Komin trzeba wykończyć tak, by nie tylko był ozdobą dachu, ale także przez wiele lat dobrze spełniał swoje...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT