| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Betonowanie. Układanie mieszanki betonowej zgodnie z zasadami

Betonowanie. Układanie mieszanki betonowej zgodnie z zasadami

Beton można wyprodukować samodzielnie lub zamówić w wytwórni. Poznaj zasady zbrojenia betonu i betonowania stropów oraz wykonywania innych konstrukcji żelbetowych.

Autor: Wiktor Greg

Obecnie coraz częściej zamawia się beton z wytwórni, zamiast wytwarzać go samodzielnie na placu budowy

Przed betonowaniem stropu

Zanim przystąpisz do układania betonu, osoba uprawniona powinna odebrać zbrojenie, to jest sprawdzić, czy jest rozmieszczone zgodnie z projektem i zabezpieczone przed przesunięciem oraz czy deskowanie jest czyste. Aby pręty miały odpowiednią otulinę z mieszanki betonowej i się nie przesunęły, muszą być podparte wkładkami dystansowymi z wystającym drutem wiązałkowym umożliwiającym ich ustabilizowanie.

Betonowanie stropu

Betonowanie najlepiej prowadzić bez przestojów. Jeżeli konieczne są przerwy, należy je robić w miejscach ustalonych z projektantem. Może on wówczas zalecić odpowiednie kształtowanie powierzchni elementu. Powierzchnia w miejscu łączenia warstw powinna być prostopadła do kierunku głównych naprężeń. Przed ułożeniem kolejnej porcji betonu trzeba usunąć z powierzchni wszystkie luźne fragmenty. Stwardniały beton oraz chudziak przed połączeniem należy go z nową warstwą zwilżyć wodą. Deskowanie i zbrojenie zrasza się, aby drewno nie odciągało wilgoci z mieszanki betonowej, a kurz nie zmniejszał przyczepności. Kształtując płytę stropową, trzeba pamiętać o pozostawieniu w niej otworów na instalacje. Można to zrobić, umieszczając w odpowiednich miejscach fragmenty styropianu, które usuwa się po zakończeniu prac. Podczas betonowania stropu gęstożebrowego otwory pustaków zamyka się zaślepkami, aby beton nie dostał się do ich wnętrza.

Zagęszczanie betonu

Ułożony beton należy zagęścić. Usuwa się w ten sposób na zewnątrz powietrze zawarte w mieszance, a beton zostaje równomiernie rozłożony wokół zbrojenia. Osiąga on też jednorodną strukturę i założoną wytrzymałość. Zagęszcza się go ręcznie lub mechanicznie. Ręczne jest mało wydajne i stosowane przy drobnych pracach. Polega na sztychowaniu, czyli zagłębianiu pręta stalowego w warstwę betonu na głębokość kilku centymetrów oraz odsuwaniu od ścianek deskowania grubszych elementów kruszywa. Dzięki temu po zdjęciu deskowania betonowe ściany są gładkie i nie ma w nich dziur. Mechaniczne zagęszczanie polega na wibrowaniu. Drgania wibratora przenoszą się na mieszankę i wypychają z niej powietrze. Podczas wibrowania należy uważać, aby nie przesunąć zbrojenia. W płytach zbrojonych górą i dołem stosuje się belki wibracyjne przesuwające się po powierzchni mieszanki.

WARTO WIEDZIEĆ

Otulina prętów zbrojeniowych

Pręty nie mogą się znajdować zbyt blisko powierzchni żelbetowego elementu. Prawidłowa odległość między zbrojeniem a krawędzią elementu betonowego (otulina) zapewnia właściwą współpracę między betonem, a stalą oraz chroni pręty przed korozją. Odsunięcie zbrojenia od powierzchni elementu żelbetowego jest też istotne ze względu na zabezpieczenie przeciwpożarowe budynku. Stal jest bardziej wrażliwa na wysoką temperaturę niż beton. Podczas pożaru dość szybko staje się plastyczna i traci przyczepność do betonu. Otulina zwiększa czas nagrzewania się stalowych elementów i odporność ogniową całej konstrukcji. Jej grubość zależy od średnicy pręta, rodzaju zbrojonego elementu, warunków, w jakich się znajduje, oraz klasy betonu. W elementach narażonych na zawilgocenie musi być jeszcze grubsza. Na podłożu gruntowym nie może być cieńsza niż 75 mm.

Pielęgnacja betonu

Nazajutrz po betonowaniu trzeba rozpocząć polewanie go wodą. Podczas upałów polewanie można zacząć nieco wcześniej. Najlepiej polewać go 3 razy na dobę. Powierzchnię nakrywa się folią, aby zmniejszyć parowanie wody. Beton należy utrzymywać w wilgoci przez 7 dni. W przypadku dużej powierzchni zamiast polewać ją wodą można nanieść specjalny preparat zapobiegający odparowywaniu wilgoci. Preparatu nie stosuje się, jeśli powierzchnia betonu ma być widoczna. Podczas dojrzewania betonu należy chronić go przed drganiami oraz uderzeniami. Deskowanie rozbiera się stopniowo. Ze ścian można je zdjąć nieco wcześniej niż ze stropów, nawet przed osiągnięciem przez beton 100% wytrzymałości. Właściwie pielęgnowany beton w temperaturze 20oC osiąga 70% wytrzymałości na ściskanie po tygodniu wiązania. Jeżeli rozpiętość konstrukcji jest duża (wynosi ponad 6 m), należy poczekać z rozdeskowaniem do osiągnięcia pełnej wytrzymałości betonu, czyli 28 dni.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak przygotować do zimy pokrycie dachowe i rynny?

Przez cały rok pokrycie dachowe i rynny narażone są na działanie różnych czynników...

Remont stropu drewnianego. Izolacja starego...

Keramzyt to lekkie, porowate kruszywo, które idealnie nadaje się do izolacji akustycznej i termicznej...

Rynny ukryte w elewacji. System Galeco Bezokapowy...

Dachy dwuspadowe bez okapu i ukryte rynny są często jednymi z elementów nowoczesnej bryły budynku....

Pokrycia dachowe: co poza dachówką ceramiczną?...

Pokrycie dachu to poważna pozycja w budżecie budowy domu. Istnieją jednak efektowne pokrycia dachowe,...

Dachówki bitumiczne z posypką. Gonty bitumiczne...

Dachówki bitumiczne (gont bitumiczny) to nic innego jak kolorowa papa nowej generacji pocięta w pasy z...

Ile kosztują rynny? Sprawdzamy ceny i porównujemy...

Wybierając rynny, z reguły najbardziej interesują nas ich ceny. Jednak w większości artykułów i...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT