Wybieramy lampę
Jeśli decydujemy się na żyrandol, zwróćmy uwagę, w którą stronę skierowane jest jego światło. Jeśli na boki – rozproszy się po ścianach...
Autor: archiwum muratordom
Wielkość oprawy i długość sznura
Lampę trzeba dopasować do konkretnego pomieszczenia. Duży abażur w małym pokoju wygląda śmiesznie, lampa na długim sznurze w niskim pomieszczeniu tylko przeszkadza. Zazwyczaj wysokość, na jakiej wisi lampa, możemy regulować ujmując część ogniw z metalowego łańcucha lub podwijając plastikowy kabel pod puszkę. Do niskich mieszkań lepiej jednak kupić płaski plafon, który umieścimy przy suficie. Do wyższych można wybrać lampę wiszącą albo żyrandol.
Kierunek światła
Jeśli decydujemy się na żyrandol, zwróćmy uwagę, w którą stronę skierowane jest jego światło. Jeśli na boki – rozproszy się po ścianach: niektóre fragmenty pomieszczenia oświetli słabiej, niektóre mocniej. Gdy będzie skierowane do góry – rozproszy się po suficie i równomiernie rozjaśni wnętrze. Żyrandol nad stołem, powinien być na takiej wysokości, aby światło nie oślepiało. W żyrandolach typu pająk i niektórych plafonierach oprawy żarówek są ruchome, co pozwala zmieniać kierunek strumienia światła. Nie da się tego zrobić w lampach. Możemy tylko regulować długość sznura. Wydłużając go, skupimy strumień światła, skracając – rozproszymy.
Klasa oświetleniowa oprawy
Określa ona intensywność i kierunek światła. Oprawy klasy I i II są przeznaczone do oświetlenia bezpośredniego, np. miejsc pracy: słabo oświetlają sufit, ale dobrze przestrzeń, w której się pracuje. Oprawa klasy III daje światło mieszane, częściowo rozproszone, częściowo skupione.
Metal, mosiądz, szkło, papier, plastik...
Od materiału, z którego zrobiona jest lampa zależy, jak długo będzie nam służyła. Lampy z mosiądzu i szkła – jeśli będą prawidłowo użytkowane – posłużą przez lata. Mniej trwałe są te z papieru, tkaniny i plastiku. Papierowe kule łatwo się kurzą. Łatwo je też uszkodzić podczas czyszczenia.