Tajemnice oświetlenia mieszkań
Prawidłowo oświetlone mieszkanie to gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia domowników. Ważna jest nie tylko funkcjonalność, ale także całościowy efekt, uzyskany dzięki różnym rodzajom lamp.
Autor: archiwum muratordom
O tym, jak ważną rolę w naszym życiu pełni światło, wie każdy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jakie znaczenie ma dla nas prawidłowe oświetlenie mieszkania. Tym bardziej, że jako mieszkańcy „ciemnej strefy” geograficznej większą część roku spędzamy w blasku lamp. Od światła zależy więc nie tylko nasz nastrój, ale także zdolność do pracy i efektywnego wypoczynku.
Przy wyborze rodzaju lamp musimy wziąć pod uwagę upodobania oraz tryb życia domowników. Jedni lepiej się czują w pomieszczeniach bardzo jasnych, inni wolą półmrok i łagodne światło lampki.
Innego oświetlenia wymagają osoby spędzające godziny przy biurku – innego leniuchujący wieczorami na kanapie.
Pamiętajmy też o tym, że światło jest elementem dekoracyjnym. Pomaga kreować przestrzeń, wydobywa walory wnętrza, ożywia kolory, a nawet może czasem optycznie powiększyć pomieszczenie!
W mieszkaniu musi panować harmonia pomiędzy rodzajami oświetlenia. W każdym pomieszczeniu powinno być kilka źródeł światła.
Autor: archiwum muratordom
Obowiązkowe jest oczywiście oświetlenie ogólne (dzięki niemu możemy na przykład sprzątać po zmroku). Nie wystarczy jednak tylko górna lampa! Pokój dzienny na przykład trzeba wyposażyć także w dodatkowe punkty świetlne.
Pamiętajmy, że bardzo jasne, sztuczne światło pobudza do pracy i koncentracji. Natomiast przyciemnione sprzyja wypoczynkowi. Poza tym, im więcej źródeł światła, tym lepiej – większa jest wtedy możliwość kształtowania przestrzeni.
I jeszcze jedna rada – jeśli jest taka możliwość (np. w trakcie wymiany instalacji elektrycznej), warto zaplanować jeden główny włącznik przy drzwiach wejściowych. Wtedy, wychodząc z domu jednym pstryknięciem zgasi się światło we wszystkich pomieszczeniach.
Autor: archiwum muratordom