Styl paryski we wnętrzach. Stylowe mieszkanie jak we francuskiej kamienicy
Styl paryski na dobre zagościł w naszych wnętrzach. Czym się charakteryzuje? Czy można stworzyć stylowe i eleganckie francuskie wnętrze w mieszkaniu w bloku? Podpowiadamy, jak wprowadzić styl paryski do własnego mieszkania, by poczuć się w nim jak we Francji.
Styl paryski we wnętrzach to synonim elegancji, prestiżu oraz luksusu. Wnętrza paryskie wyróżniają się przestrzenią, dużą ilością światła i naturalnymi materiałami. Kluczowe dla tego nurtu jest wykończenie ścian i podłóg. To te powierzchnie stanowią bazę aranżacji.
Paryski styl w mieszkaniu w kamienicy
Podczas aranżacji tego 100-metrowego mieszkania inspirowano się stylem przedwojennych francuskich kamienic. To przestronne wnętrze z wysokim sufitem na wysokości 3m, zaaranżowano stylowo i bardzo funkcjonalnie. Pełno tu zdobień, sztukaterii, są również okiennice i podłoga we francuską jodełkę, a więc wiele elementów wystroju typowych dla wnętrza paryskich kamienic.
To klasyczne połączenie prostoty i szyku. Powstały wnętrza, które łączą wygodę, elegancję i dobry smak. Mieszkanie jest jasne, pełne naturalnego światła, lekkie i bardzo przestronne. Salon połączono z kuchnia i jadalnią. Jest on zarówno idealnym miejscem do wspólnego spędzania czasu z rodziną, jak i reprezentacyjnym wnętrzem do podejmowania gości. Kolorystyka jest stonowana - króluje tutaj biel, wymieszana z beżami i szarościami, pojawia się także pudrowy róż.
Autor: Igor Dziedzicki
Podczas aranżacji tego 100-metrowego mieszkania inspirowano się stylem przedwojennych francuskich kamienic
Dekoracja ścian i sufitów przy użyciu sztukaterii
W mieszkaniach powstałych z fascynacji paryskimi kamienicami panuje bogate wykończenie. Na sufitach oraz ścianach dominują liczne sztukaterie, są one ważnym elementem dekoracji wnętrza, tworzącym klimat paryskiej kamienicy. To bardzo efektowny, a także niedrogi, sposób na nadanie wnętrzu charakteru i klasycznej elegancji.
Podłoga w ponadczasowy wzór jodełki
Podłogę we wnętrzach w paryskim stylu wykańcza się solidną, drewnianą podłogą ułożoną we wzór jodełki francuskiej. Taki parkiet jest bardzo trwały i wytrzymały, a jego klasyczna estetyka doskonale komponuje się z szykownym wystrojem wnętrza, dodając mu stylu i klimatu typowego dla Paryża.
Przeczytaj też:
Co na podłogę? 30 pomysłów wykończenia w domu >>
Domowa biblioteczka
Domowa biblioteczka swoim designem doskonale podkreśla francuski klimat wnętrza i stanowi reprezentacyjny punkt mieszkania. Podwójna biblioteczka wygląda jak wbudowana w ścianę, ale to dzieło stolarza. U góry łączy się z sufitem, u dołu wykończona jest listwą podłogową. Sprawia, że ten salon różni się od wszystkich innych.
Przeczytaj też:
Biblioteka w domu. Raj dla wielbicieli książek >>
Dekoracje i dodatki w paryskim stylu
W przypadku stylu francuskiego ważny jest połysk. Idealnie pasują do niego błyszczące dodatki. W mieszkaniu mamy ściany ozdobione grafikami, pełno tu ozdobnych drobiazgów ze złotymi lub srebrnymi elementami, szklanych pojemników, są złote patery i misy na ciasto i owoce oraz eleganckie, błyszczące wazony.
Styl paryski nie tylko we wnętrzach zabytkowych kamienic
Styl paryski najlepiej sprawdza się we wnętrzach wysokich, zabytkowych kamienic, gdyż potrzebuje odpowiedniej przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że tylko dla tych wnętrz jest on przeznaczony, sprawdzi się także w mieszkaniu w bloku.
Kluczem do udanej aranżacji są odpowiednio dobrane materiały wykończeniowe, meble, zdobienia i dodatki, za pomocą których można przemycić paryski styl do praktycznie każdego wnętrza.
Galeria zdjęć: ciekawe aranżacje wnętrz
Autor: Michał Młynarczyk
Pomiędzy częścią jadalnianą a przedpokojem zaprojektowany został ażurowy regał pełniący rolę zarówno przegrody jak i dwustronnej biblioteczki
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017
Kawalerka po remoncie
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku
W salonie został zaprojektowany regał na całą ścianę z zamkniętymi i otwartymi półkami o nieregularnym kształcie. W środkowej części umieszczono telewizor i biokominek (w mieszkaniu nie było możliwości podłączenia standardowego wkładu kominkowego). Autor projektu: Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz