Generalny remont: mieszkanie w stylu art déco

2019-02-14 16:47

Co robić, gdy salon jest ciasny, a sypialni za mało? Można przystosować się do obecnego stanu rzeczy lub zdecydować się na remont. Właściciele apartamentu wybrali drugie rozwiązanie, stawiając na styl art déco.

Kiedy orientujemy się, że obecne mieszkanie staje się niewygodne, niewystarczające i niedopasowane do naszych potrzeb, musimy podjąć ważną decyzję. Decyzja o remoncie nie jest łatwa, ale efekt metamorfozy, który przedstawiamy w galerii, udowadnia, że warto zainwestować w remont mieszkania. Dalekie od ideału wnętrza mogą uzyskać nowy blask, a układ pomieszczeń uczynić codzienne życie przyjemniejszym i komfortowym.

Generalny remont mieszkania

Prezentowane mieszkanie mogło pochwalić się dużym metrażem, który jednak nie został w odpowiedni sposób wykorzystany. Odgórne decyzje dewelopera wpłynęły negatywnie na otrzymaną przez właścicieli przestrzeń. Układ opierał się na zamkniętych przestrzeniach, m.in. zamkniętej kuchni i niewielkim salonie. Takie rozwiązanie było nie do przyjęcia dla licznej, pięcioosobowej rodziny, potrzebującej dużej części dziennej, niezbędnej do wspólnego spędzania czasu. Dodatkowo w przewidzianym rozkładzie pokojów zabrakło sypialni dla jednego z trójki dzieci. 

Przy tak wielu lokatorach brakowało także przestrzeni gospodarczej - nawet mikroskopijnego schowka i spiżarni. Właściciele mieszkania zdecydowali się więc na generalny remont, w czym pomogła im Małgorzata Górska-Niwińska architekt wnętrz z Pracowni Architektonicznej MGN.

Uporządkowane i eleganckie wnętrza
Autor: Yassen Hristov / Hompics Mieszkanie zdobi dekoracja stworzona z pomalowanych na czarno listew różnej długości, wpisująca się w stylistykę art deco

Przebudowa mieszkania: dostosowanie do potrzeb

Przygotowany przez architekt projekt przewidywał całkowity remont mieszkania, z burzeniem niemal wszystkich ścian i stawianiem nowych. Równało się to wysokim kosztom i poważnej przebudowie, wymagającej dodatkowych pozwoleń ze strony wspólnoty mieszkaniowej. Warto było jednak podjąć się tego wyzwania, bowiem w rezultacie powstało mieszkanie na lata, spełniające wszystkie założenia i zaspokajające potrzeby mieszkańców.

Każdy z domowników ma obecnie pokój tylko dla siebie. Codzienność dużej rodziny ułatwiają z pewnością dwie łazienki oraz dodatkowa toaleta. Równie dużą zaletą nowego mieszkania jest upragnione pomieszczenie gospodarcze: komórka na wiadra, mopy, odkurzacz i tym podobne. Schowanie ich w konkretnym, przeznaczonym do tego miejscu, pozwala łatwiej utrzymać porządek, co jest niezwykle istotną kwestią w przypadku licznej rodziny.

Wnętrza mieszkania w stylu art deco

Ciasny i wąski salon, niesprzyjający integracji i wspólnemu odpoczynkowi, został zupełnie odmieniony. Połączono go wraz z kuchnią, która poprzednio także stanowiła osobne pomieszczenie. Dzięki temu znacznie zwiększono przestrzeń dzienną, w której znalazło się miejsce zarówno na kąt wypoczynkowy, obszerną część jadalną jak na wygodny aneks kuchenny. Takie wielofunkcyjne pomieszczenie to idealne miejsce dla całej rodziny - to tutaj spędza się większość czasu i to tu tętni serce domu. Zburzone ściany działowe nie tylko umożliwiły uzyskanie dodatkowego miejsca do zabawy dla dzieci, ale także pozwalają dorosłym pilnować swych pociech, jednocześnie przygotowując posiłek. 

Podczas remontu oprócz funkcjonalności ważna była także estetyka. Przygotowana przez projektantkę aranżacja także w pełni odpowiadała upodobaniom gospodarzy. Wnętrze zostało urządzone funkcjonalnie i nowocześnie z elementami olśniewającego art deco oraz wykończone typowymi dla tego stylu szlachetnymi materiałami. Zadbano o geometryczne detale aranżacji - między innymi wykonano płaskorzeźbę z pomalowanych na ciemny brąz listewek - oraz o złote dodatki w postaci obramowań lustra i naklejanych wzorów na ścianach i drzwiach garderoby. Taki wystrój pozostanie aktualny przez wiele lat. 

Sonda
Czy podoba ci się powyższy remont?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie