Tapeta natryskowa: wzory, kolory, cena, wykonanie

2020-04-22 12:34

Żadną tapetą nie pokryje się ścian tak szybko, tak równo i tak dokładnie, jak tapetą natryskową. Dzięki niej można też uniknąć tego, co jest zmorą tapet tradycyjnych, czyli widocznych połączeń między poszczególnymi pasami.

Szybka w układaniu
Autor: L-MAX Tapetę natryskową wybierz, jeśli chcesz jak najszybciej wykończyć wnętrza

Modne jest tapetowanie tylko wybranej ściany lub jej fragmentu. Tapeta staje się krzyczącym kolorem i wzorami obrazem stanowiącym samo­istną dekorację. W taki sposób można zastosować każdą tradycyjną tapetę o wyrazistym deseniu oraz tapety gra­ficzne i fototapety produkowane na za­mówienie według własnych pomysłów. Tapetą natryskową możesz ozdobić wszystkie ściany oraz sufity, a nawet sfatygowane drzwi szaf wnękowych. Potrafi ona ukryć drobne nierówności podłoża i wytłumić pogłos w pomieszczeniu. Przeważnie łatwo ją naprawić lub wymienić na nową.

Kiedy warto wybrać tapety natryskowe:

1. Jeśli chcemy jak najszybciej wykończyć wnętrza.

2. Jeśli przy ścianach biegną rury lub ich powierzchnia widnieją elementy dekoracyjne (np. gzymsy bądź sztukaterie), sprawiające kłopot podczas tapetowania tradycyjnego.

3. Jeśli podłoże przeznaczone do wykończenia nie jest idealnie gładkie.

Tapeta natryskowa: jak ją wykonać

Tapeta natryskowa podobna jest nieco do farb natryskowych. W składzie ma jednak inne substancje i po nałożeniu bardziej przypomina tradycyjną tapetę niż farbę. Tak jak tynk trudno jest ją samodzielnie nałożyć. Mimo że sama czynność jest w miarę prosta, to jednak trzeba mieć do dyspozycji fachowy sprzęt. Układanie tapety natryskowej nie jest więc zajęciem dla niedzielnych majsterkowiczów. Odpowiednimi podłożami pod tapety nanoszone agregatem są wszelkiego rodzaju ściany, sufity, rury, a nawet meble.

Przeczytaj też:

Malowanie natryskowe - pistolety do malowania przegląd >>>

Tapety natryskowe można nanosić bezpośrednio na tynk, płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe, a także na powierzchnie pomalowane farbami dyspersyjnymi bądź alkidowymi. Warunek jest jeden – powierzchnia musi być nośna i spoista.

Zabezpieczenie powierzchni tapety natryskowej
Autor: L-MAX Nałożoną tapetę korzystnie jest polakierować. Stosuje się do tego lakier lateksowy, który można nanosić na drugi dzień po tapetowaniu

Kilka faktów o tapetach natryskowych

  • Zanim tapeta natryskowa trafi na ściany lub sufit, ich powierzchnię należy pomalować farbą podkładową wskazaną przez producenta tapety.
  • Gdy kolor tapety natryskowej znudzi się lub jej powierzchnia ulegnie trwałemu zabrudzeniu, można ją pomalować.
  • Chcąc odnowić tapetę natryskową, pozostawiając przy tym dawny wygląd, wystarczy nanieść kolejną jej warstwę.
  • Tapetę natryskową można również całkowicie usunąć. Wystarczy ją uprzednio namoczyć i zdzierać szpachelką. Gorzej, gdy powierzchnia wykończona jest lakierem. W takim przypadku nie obejdzie się bez użycia kolczastego wałka, którym przejeżdża się dokładnie po ścianach. Dopiero po takim zabiegu można tapetę nawilżyć i zdzierać.
  • Niestety w przypadku tapet natryskowych trudno mówić o wzornictwie. Owszem bywają one kilkubarwne, mają kontrastowe lub błyszczące dodatki, ale nie tworzą żadnego konkretnego deseniu.
  • Cena za wykończenie tapetą natryskową powierzchni 1 m2 to 20-30 zł wraz z robocizną.
Jak przygotować powierzchnię do malowania natryskowego?
Aplikacja tapety natryskowej
Autor: ŹRÓDŁO: WWW.SCHREE GANESH ENTERPRISE Do nanoszenia dekoracyjnej warstwy tapet natryskowych używa się specjalnych pistoletów, które podłącza się do zbiornika ciśnieniowego z preparatem i kompresora
Sonda
W jakim pomieszczeniu tapeta tworzy najlepszy efekt?
Nasi Partnerzy polecają