Sufity podwieszane z płyt akustycznych. Skuteczne wyciszanie pomieszczeń
Budowa sufitu podwieszanego to nie tylko sposób na obniżenie wnętrz. To również jedna z metod wyciszania pomieszczeń. Pomoże w tym okładzina z płyt akustycznych, zamiast zwykłych płyt g-k.
Autor: ROCKFON
Dobrym sposobem na zmniejszenie zjawiska rozpraszania się dźwięków i towarzyszącego mu pogłosu jest budowa sufitu podwieszanego, zwłaszcza jeśli użyje się specjalnego systemu akustycznego
Istnieją miejsca w budynku, które wymagają szczególnego wyciszenia. Są to na przykład sypialnie oraz salki kina domowego. Tam ważne jest rozproszenie i wytłumienie dźwięków. Łatwo to osiągnąć, montując sufit podwieszany.
Sufit z płyt akustycznych
Jego okładzinę utworzą perforowane płyty akustyczne (system Rigiton). Mają one otwory rozproszone lub zgrupowane w regularne kształty. Nie wolno ich zaklejać ani zaszpachlowywać. Od strony niewidocznej po zamontowaniu są osłonięte specjalną włókniną akustyczną. Płyty mocuje się do podwieszanej konstrukcji z profili stalowych, tak jak i inne sufity podwieszane z płyt g-k lub g-w. Dodatkową izolację będzie stanowić wełna mineralna w postaci mat lub płyt układanych na ruszcie – od góry. Płyty perforowane świetnie likwidują pogłos. Ich współczynnik pochłaniania dźwięku wynosi 0,3-0,9. Niestety, dziurkowana struktura nie każdemu przypadnie do gustu. Płyty takie mają grubość 12,5 mm. Dostępne są też w wersji do gięcia na sucho – mają wówczas grubość 6,5 mm. Długość i szerokość są identyczne jak zwykłych płyt g-k. Firmy oferujące tego typu systemy dostarczają na budowę wszystkie niezbędne produkty, dzięki którym może powstać sufit podwieszany.
Moduły sufitowe
Alternatywą dla wielkoformatowych płyt są małe moduły sufitowe – zazwyczaj o kształcie kwadratowym – gipsowo-kartonowe (Rigips Gyptone) lub wykonane z prasowanej wełny laminowanej włóknem szklanym i malowanej farbą akrylową. Są gładkie lub perforowane. Mogą być białe lub kolorowe, matowe albo błyszczące, fakturowane lub gładkie. Mocowane są swobodnie, do specjalnego podwieszanego rusztu sufitowego. Ich wskaźnik pochłaniania dźwięku sięga 0,85.
Sufitowe systemy monolityczne
Są też systemy monolityczne (na przykład Rockfon Mono), w których podwiesza się duże, pełne płyty akustyczne, a na nie natryskuje dodatkowo tynk akustyczny. Płyty mają rdzeń z wełny szklanej. Ich wymiary wynoszą 120 x 90 lub 180 x 120 cm. Mają grubość 3 cm. Takie sufity instaluje tylko profesjonalny wykonawca.