Podkład pod panele podłogowe. Jaki wybrać i jak go ułożyć?

2009-08-07 2:00
Panele podłogowe
Autor: Piotr Mastalerz Decydując się na wykończenie posadzki przy użyciu paneli podłogowych, nie możemy zapominać o bardzo ważnej roli, jaką pełni podkład. Podłoga może nie spełniać naszych oczekiwań i istnieje prawdopodobieństwo, że szybko ulegnie zniszczeniu

Idealna i estetyczna podłoga to świetna ozdoba każdego domu. Radzimy, jaki użyć podkład pod panele podłogowe oraz jak przygotować podłoże przed montażem paneli, aby cieszyć się nimi przez długie lata.

Wybierając materiały na wykończenie podłogi musimy wziąć pod uwagę nie tylko ich walory estetyczne, ale także jakość i trwałość, tak aby podłoga w domu dobrze znosiła upływ czasu i z biegiem lat prezentowała się równie dobrze, jak w momencie jej montażu.

Idealna i estetyczna podłoga to świetna ozdoba każdego domu. Radzimy, jaki użyć podkład pod panele podłogowe oraz jak przygotować podłoże przed montażem paneli, aby później cieszyć się nimi przez lata.

Podkład pod panele podłogowe

Przygotowanie podłoża pod układanie paneli

Kiedy decydujemy się na panele podłogowe, musimy pamiętać, że są to tzw. podłogi pływające. Oznacza to, że swobodnie spoczywają na posadzce, zachowując określoną odległość od ściany, czyli dylatację.

Jest ona niezbędna, ponieważ każdy drewniany materiał pracuje - kurczy się i pęcznieje - a dzięki właściwej dylatacji nie powoduje to zniekształcenia podłogi. Dlatego też odpowiednie przygotowanie podłoża jest kluczową sprawą w przypadku paneli.

GALERIA: 30 pomysłów na wykończenie podłogi

Czym się kierować podczas wyboru podkładu pod panele podłogowe

Zanim zabierzemy się do układania paneli, musimy zastanowić się nad wyborem podkładu pod panele podłogowe – jest to bardzo ważne, gdyż odpowiedni podkład zapewni nam właściwą izolację akustyczną oraz termiczną pomieszczenia, a także podniesie trwałość samej podłogi. W sklepach znajdziemy ogromny wybór podkładów, tworzonych z myślą o różnych zadaniach.

Przeczytaj też:

11 pytań o panele drewniane i deski warstwowe. Musisz to wiedzieć przed zakupem >>>

Oto kilka podpowiedzi czym się kierować podczas wyboru podkładu pod panele podłogowe:

  • dla podłóg bardzo nierównych najlepszym rozwiązaniem jest gruba izolacja;
  • gdy natomiast zależy nam na cieple, wybierzmy podkład zapewniający wysoką izolację termiczną;
  • jeśli kładziemy podłogę nad wilgotną piwnicą, zastosujmy podkład o zwiększonej warstwie paraizolacyjnej;
  • w przypadku podłóg montowanych na piętrach najlepiej sięgnąć po podkłady gwarantujące dobrą izolację akustyczną;
  • jeżeli instalujemy ogrzewanie podłogowe, idealne okażą się podkłady o niskim oporze cieplnym.

Oszczędzanie na izolacji podłogowej nie jest najlepszym pomysłem. Podkładów podłogowych nie widać, dlatego często decydujemy się na najtańszą piankę polietylenową o grubości 2 mm. Jednak już po kilku latach pianka „wyparowuje” spod podłogi, a wtedy zaczynają się poważne problemy.

Materiały na wykończenie podłogi
Autor: Mariusz Bykowski Wybór podłogi to ważna sprawa, wpływa ona na wygląd i charakter wnętrza, jest jego ozdobą przez długie lata

Jak przygotować podłoże pod panele

Gdy wybierzemy już właściwy podkład, możemy przystąpić do pracy nad podłożem. Przede wszystkim musi być ono suche i równe.

  • podłoga na starej posadzce

Jeśli kładziemy podłogę na starej posadzce, zazwyczaj wystarczy, że ją dobrze odkurzymy, a większe nierówności zlikwidujemy za pomocą masy szpachlowej.

  • podłoga w nowym budynku

Inaczej powinniśmy postąpić w przypadku nowych budynków – w takiej sytuacji najlepiej zrobić wylewkę samopoziomującą i odczekać aż całość wyschnie. Następny krok to położenie folii izolacyjnej, która zabezpieczy panele przed wilgocią. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności lub nowych (np. w kuchni i łazience) folia powinna być grubsza, w innych natomiast wystarczy warstwa o grubości 0,2 mm. Folię kładziemy w taki sposób, aby jej kolejne warstwy nachodziły na siebie 20-30 cm.

Przeczytaj też:

Panele podłogowe. 7 zasad, jak ułożyć podłogę pływającą >>>

Panele podłogowe
Autor: Monika Filipiuk-Obałek Zanim zabierzemy się do układania paneli, musimy zastanowić się nad wyborem podkładu pod panele podłogowe – jest to bardzo ważne, gdyż odpowiedni podkład zapewni nam właściwą izolację akustyczną oraz termiczną pomieszczenia, a także podniesie trwałość samej podłogi

Montaż podkładu pod panele podłogowe

Kiedy podłoże jest odpowiednio przygotowane, możemy przystąpić do położenia właściwego podkładu pod panele podłogowe.

Jeśli jest to podkład taśmowy lub płytowy, układamy go na styk (możemy też pomóc sobie i łączyć elementy taśmą, aby warstwy podkładu nie nachodziły na siebie). Z kolei podkład rowkowy montujemy zawsze rowkami do dołu. Jeśli natomiast zależy nam na czasie, możemy oczywiście wykorzystać podkłady „2 w 1”, zwierające warstwę folii paraizolacyjnej oraz podkładu.

Po tych przygotowaniach możemy już spokojnie przejść do montownia samych paneli.

Przeczytaj też:

Jakie panele podłogowe? Poznaj rodzaje paneli, zasady montażu i ceny >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE