Wielkoformatowe panele podłogowe. Pomysł na modną podłogę
Podłoga wykonana z wielkich elementów przykuwa uwagę. Zobacz, jak można wykorzystać wielkoformatowe panele podłogowe, żeby mieć spektakularne posadzki w domu.
W ślad za wielkowymiarowymi płytami ceramicznymi na rynku pojawiły się panele podłogowe o dużej wielkości. Łączy się to z trendem do urządzania wnętrz w stylu nowoczesnym, minimalistycznym. Przy odpowiednim doborze wzoru elementów można uzyskać efekt gładkiej, jednolitej powierzchni. Prostota, czystość linii, niewielka liczba fug sprawiają, że posadzka wygląda jak harmonijnie skomponowana całość. Taka czysta w wyrazie podłoga może być doskonałym tłem dla każdego rodzaju kompozycji urządzenia wnętrz. Zależnie od wzoru na panelach sprawdzi się w pomieszczeniach w różnym stylu: klasycznym, loftowym, a nawet glamour.
Spis treści
- Duże panele podłogowe: rodzaje
- Wielkie wymiary paneli podłogowych
- Wygląd wielkowymiarowych paneli podłogowych
- Wielkoformatowe panele podłogowe we wnętrzach
- Montaż wielkowymiarowych paneli podłogowych
- Cena wielkoformatowych paneli podłogowych
Duże panele podłogowe: rodzaje
Panele podłogowe o wielkich formatach znajdziemy w kolekcjach paneli drewnianych, laminowanych i winylowych. Najwięcej jest paneli drewnianych i laminowanych. W ostatnich latach dołączyły do nich panele winylowe. Podłoga wykonana z długich i dość szerokich elementów upodabnia się do drewnianej, która jest w naszej tradycji powszechnie stosowana i wciąż jest wzorem do naśladowania.
Elementów o dużej wielkości szukaj w kolekcjach paneli:
- drewnianych,
- laminowanych,
- winylowych.
Wielkie wymiary paneli podłogowych
Standardowa klepka parkietowa ma 5-10 cm szerokości i długość 40-70 cm. Elementy wielkowymiarowe są przede wszystkim szersze – od 15 do ponad 30 cm. Mniejsza szerokość jest zarezerwowana dla krótszych paneli, np. 120 cm. Znajdziemy takie elementy przeznaczone do układania jodełek. Jodełki, które od zawsze wykonywano z najmniejszych klepek, w tym przypadku też robią wrażenie.
Im dłuższe mają być panele podłogowe, tym wzrasta ich szerokość. Popularne są wymiary oscylujące wokół 20 cm szerokości i 2 m długości, np. 18 x 220 lub 20,7 x 220 cm. Panele podłogowe mogą mieć nawet 30 cm szerokości i długość zmierzającą do 3 m. Wśród najgrubszych paneli podłogowych znajdziemy też znacznie krótsze elementy, mające np. 60 cm, dzięki czemu naśladują popularny wielki wymiar płytek ceramicznych.
Wygląd wielkowymiarowych paneli podłogowych
Najpopularniejsze są panele podłogowe wyglądające jak drewniane (bez względu na materiał). Podłoga z wielkowymiarowych “desek” to marzenie wielu, ale wcześniej trudne do zrealizowania. Problemem były duże wymagania montażowe, a także dostępność i wysokie ceny wielkich desek. Dzięki panelom teraz można spełniać marzenia. Panele drewniane o wielkich formatach wyglądają szlachetnie, ponieważ warstwa wierzchnia jest wykonana z jednego płatu forniru.
Przeczytaj też:
Układanie paneli podłogowych: instrukcja >>>
Również panele laminowane lub winylowe mogą mieć wzór naśladujący drewno lite. Inne przykłady dekoracyjnych paneli to wzory naśladujące kamienie naturalne, modny w tej chwili beton, patchworki, mozaiki, tkaniny. Mając taki wybór, można swobodnie, a nawet ekscentrycznie, projektować wystrój wnętrz.
Przeczytaj też:
Panele winylowe: opinie. Czy warto je zastosować we wnętrzu >>>
Uwaga! Wśród wielkoformatowych paneli podłogowych znajdziemy również takie, które mają drobny wzór, np. wyglądają jak drewniane 3-lamelowe, czyli złożone z 3 rzędów wąskich klepek. Gotowa posadzka ma wygląd jakby była wykonana z parkietu. W takim wypadku można sięgnąć po takie elementy, żeby przyspieszyć prace, zaletą może być też stosunek jakości do ceny. W tym artykule nie będziemy się zajmować tymi produktami.
Wielkoformatowe panele podłogowe we wnętrzach
Wielkoformatowe panele podłogowe są przeznaczone przede wszystkim do reprezentacyjnej części domu, czyli salonu z jadalnią albo otwartej strefy dziennej. Ponieważ większość z nich nie ma tak ekstremalnych wymiarów jak niektóre płyty ceramiczne, nie ma konieczności układać je tylko w odpowiednio wielkich pomieszczeniu, żeby uzyskać właściwy efekt. Z powodzeniem można je zastosować w pomieszczeniach średniej wielkości.
Przeczytaj też:
Deski podłogowe: modna jodełka i inne oryginalne wzory podłóg >>>
Choć oczywiście te największe panele, np. o wymiarach 30 x 300 cm będą lepiej wyglądać w przestronnym salonie niż w niedużej sypialni. Wielkie panele będą dobrze wyglądać nawet w łazienkach, ponieważ ich wielkość również wzrosła.
Żeby odpowiednio dobrać produkty do pomieszczeń, w których będą wykorzystane, należy sprawdzić klasę użytkowania i inne parametry wytrzymałościowe paneli.
Montaż wielkowymiarowych paneli podłogowych
Wielki wymiar elementów jest bardzo wygodny, ponieważ pozwala szybciej wykonać posadzkę. Nie jest on jeszcze na tyle duży, żeby wymagał stosowania innych, trudniejszych technik montażu lub jakichś dodatkowych zabiegów.
Przeczytaj też:
Jak przyklejać płyty gresowe największych formatów, czyli płyty XXL >>>
Cena wielkoformatowych paneli podłogowych
Wielkość jest tylko jednym z wielu elementów wpływających na cenę paneli podłogowych. W niewielkim stopniu może wpływać na cenę, np. w przypadku paneli drewnianych, ponieważ fornir jest drogi. Ważniejsze są grubość paneli, materiał, budowa, zabezpieczenia i wykończenie powierzchni. Tak jak w przypadku innych paneli za wielkowymiarowe możemy zapłacić i 50 zł, i 500 zł za metr kwadratowy.