Modna okładzina na schody: farba, żywica i beton

2019-06-26 10:43

Kombinacji rozwiązań wykończeniowych schodów jest bardzo wiele. Można zastosować różne materiały, takie jak np. żywica, beton czy farba. Te chętnie wykorzystuje się w obecnych trendach wnętrzarskich.

Schody wewnętrzne
Autor: Projekt: Marta Sikorska; Zdjęcia: Mariusz Bykowski

Stopnie i podstopnice mogą być wykończone takim samym materiałem, ale można zróżnicować go kolorystycznie, np. wybrać drewno różnych gatunków. W obu miejscach można też zastosować różne materiały, na przykład wierzch schodów wykończyć drewnem, a podstopnice ceramiką albo farbą odporną na szorowanie. Jeśli schody przylegają do ściany, trzeba pomyśleć także o tym, jak wykończyć cokół wzdłuż biegu. Ważne jest miejsce mocowania balustrady oraz to, z jakiego materiału będzie wykonana.

Posadzki żywiczne
Autor: Projekt: Wojciech Chrzanowski oraz Monika i Sebastian Stanisławscy; Zdjęcie: Piotr Mastalerz Zdobywają kolejne przestrzenie w naszych domach. Z garaży wyszły na salony, a teraz po schodach pną się na górę

Farba na schody

Tak wykończone schody stają się coraz popularniejsze dzięki pojawieniu się na rynku preparatów, które pozwalają tworzyć powierzchnie bardzo mocne, trwałe i odporne na uszkodzenia, a jednocześnie ładne. W tym wypadku niezwykle ważna jest kwestia idealnej gładkości podłoża. Nanoszone farby na schody są bowiem bardzo cienkie – mają zaledwie od 0,2 do 0, 5 -1 mm grubości. Dobrze jest wybierać produkty z dodatkami antypoślizgowymi. Najprostsze i najtańsze jest dwu-, trzykrotne pomalowanie schodów farbą epoksydową do betonu. Taka powłoka wykończeniowa będzie najcieńsza. Można to zrobić samodzielnie.

Żywica na schody

Znacznie mocniejszym, ale też droższym rozwiązaniem jest wykonanie posadzki żywicznej na schodach. Do tego lepiej wynająć profesjonalną ekipę, ponieważ jest wymagana znajomość technologii. Na schodach można zrobić powłokę z żywicy epoksydowej, poliuretanowej lub metakrylowej. Składa się ona z dwóch warstw podkładowych i dwóch-trzech nawierzchniowych. Ze względu na czasy schnięcia materiału kolejne warstwy układa się dzień po dniu (tylko z metakrylu można zrobić kilka warstw jednego dnia, ale jest on znacznie droższy).

Przeczytaj też:

Schody wewnętrzne
Autor: Benjamin Moore Mikrocement, nazywany też nano-cementem, tworzy nieco grubsze powłoki niż sama żywica. Oba materiały są równie mocne i odporne na uszkodzenia.

Dekoracyjne wykończenie schodów

Do posadzki żywicznej można dodać pigmenty, dekoracyjne paski albo drobne kruszywo mineralne, które nada powierzchni oryginalny wygląd. Każda warstwa posadzki żywicznej jest szlifowana. W efekcie powstaje bardzo gładka powłoka. Z czasem mogą się na niej pojawić drobne rysy, co da efekt zmatowienia. Można wtedy zamówić odświeżenie powłoki przez szlifowanie. Nowym i ciekawym produktem jest mikrocement, którego podstawowym składnikiem jest również żywica. Zawiera on jednak dodatek cementu oraz modyfikatorów i wypełniaczy. Powłoka utworzona z mikrocementu jest grubsza – ma 2-3 mm – i może być dowolnie kształtowana różnymi narzędziami. Jest również szlifowana, ale w masie możemy wykonać szpachlowania, żłobienia, ryflowania. Powstanie bardzo ciekawe wykończenie schodów, jednak mogą one być trudniejsze do utrzymania w czystości.

Przeczytaj też:

Powłoka z mikrocementu
Autor: Piotr Mastalerz Może być dowolnie profilowana i szlifowana

Nowoczesny beton na schody

Jeśli konstrukcję schodów wykonana jest z betonu architektonicznego, to nie trzeba pokrywać ich żadną warstwą wykończeniową. Powierzchnię stopni wystarczy tylko wyszlifować i wypolerować. Jest to drogie rozwiązanie, wymagające indywidualnego zaprojektowania schodów o konstrukcji żelbetowej. Podobny efekt można uzyskać znacznie taniej, stosując okładzinę na schody z płytek z betonu albo z betonu architektonicznego (uszlachetnionej i barwionej mieszanki betonowej). To materiał mocny i twardy, odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Ma naturalnie antypoślizgową powierzchnię. Płyty betonowe do stosowania na schodach znajdziemy w ofercie firm produkujących kostkę brukową. Mogą być proste albo kątowe, czyli elementy pozwalające na jedno-czesne wykończenie stopnicy i podstopnicy. Okładziny kątowe są bardzo wygodne, bo wystarczy je nałożyć na odpowiednio dopasowane podłoże. Unika się problemu maskowania styku płytek. Płyty mają powierzchnię szlifowaną albo piaskowaną.

Przeczytaj też:

Proste płyty betonowe
Autor: POZBRUK Okładzinę schodów można wykonać z prostych płyt betonowych, które układa się na klej. Ponieważ są one bardzo grube, więc trzeba zawczasu wiedzieć, że będziemy chcieli ich użyć, żeby spasować wysokość posadzek i schodów.
Okładzina kątowa
Autor: POZBRUK Płyty stanowiące do razu połączenie stopnicy i podstopnia pozwalają szybko wykończyć schody. Można zamówić elementy z wyżłobieniami, do których wsuwa się gumowe listwy antypoślizgowe.

W bardzo gładkich elementach schodowych są przygotowane wyżłobienia antypoślizgowe, w których można umieścić listwy gumowe albo metalowe. Do produkcji używa się betonu z dodatkami hydrofobowymi, żeby okładzina nie chłonęła wilgoci. Choć powstały z przeznaczeniem do wykonywania schodów w ogrodzie, to z powodzeniem można je wykorzystać także we wnętrzach.

Przeczyta też:

Producenci tak modnego obecnie betonu architektonicznego również oferują płyty na schody – długie i wąskie. Okładzinę można wykonać też z ułożonych obok siebie mniejszych dekoracyjnych płyt z betonu architektonicznego. Mają one na powierzchni różne efekty, na przykład przebarwienia, pory, wżery. Mogą być też fakturowane. Płyty betonowe układa się na schodach na zaprawie klejowej, na odpowiednio wyrównanym podłożu.

Schody wewnętrzne - czy znasz te pojęcia

Pytanie 1 z 8
Podstopnica to: